Štát chystá veľké zmeny s EČV: Jednorazové „papierové“ tabuľky uľavia majiteľom

Redakcia | rubrika: Článok | 3. 6. 2024
V pripomienkovom konaní je novela zákona o cestnej premávke. Tá by mala zmeniť viacero pravidiel, no najvýraznejšou zmenou je zavedenie jednorazových „papierových“ tabuliek s evidenčným číslom vozidla. Majiteľ auta ich nebude musieť vracať.
Štát chystá veľké zmeny s EČV: Jednorazové „papierové“ tabuľky uľavia majiteľom

Zdroj: Archív Canva

Majteľom nových áut odpadne jedna otravná povinnosť. Pri kúpe nového auta, prípadne nákupe flotily do firmy, bolo vždy potrebné vrátiť dočasné tabuľky s EČV. Ak parlament schváli novú legislatívu, bude to minulosťou.

Novela zákona o cestnej premávke, ktorá je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, prináša niekoľko zmien. Medzi hlavné opatrenia patrí zavedenie jednorazových tabuliek so zvláštnym evidenčným číslom obsahujúcim písmená C a M.

Nové tabuľky s EČV

Nové tabuľky s písmenom C budú vydávané výlučne okresnými úradmi. Doteraz dopravné inšpektoráty požičiavali predajcom nových vozidiel plechové tabuľky s písmenom M, ktoré títo predajcovia následne požičiavali vlastníkom nových áut. Ministerstvo vnútra zdôrazňuje, že táto prax bola často problematická, keďže zákazníci mali problémy s vrátením tabuliek predajcom.

Jednorazové tabuľky s presne určenou dobou platnosti by tento problém mali vyriešiť. Vlastníci vozidiel ich po uplynutí doby platnosti už nebudú musieť vracať. Plechové tabuľky so zvláštnym evidenčným číslom zostanú naďalej k dispozícii pre subjekty predávajúce úžitkové vozidlá, ktoré môžu byť vybavené napríklad mýtnymi jednotkami.

„Papierové“ tabuľky

Ministerstvo týmto návrhom reaguje aj na neoprávnené používanie tabuliek s písmenom C, ktoré sa často používali pri dovoze vozidiel zo zahraničia. Poplatok za jednorazovú tabuľku bude päť eur za kus. Tabuľky budú vyrobené zo syntetického polyesteru, ktorý vizuálne pripomína tvrdený papier, ale je odolný voči poveternostným vplyvom a roztrhnutiu. Predajcovia nových vozidiel ich budú vydávať na obdobie 30 dní, čo je čas potrebný na riadnu evidenciu vozidla.

Ročne sa predpokladá vydanie do 100 000 párov jednorazových tabuliek s písmenom M a 60 000 až 80 000 párov tabuliek s písmenom C. Novela tiež umožní prihlasovať nové vozidlá a jednotlivo dovezené vozidlá na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte, a to aj prostredníctvom elektronických služieb, bez ohľadu na to, či bolo držiteľovi vozidla vydané osvedčenie o evidencii časť I alebo nie.

Pre subjekty vyvážajúce vozidlá do zahraničia sa zavádza nová elektronická služba, ktorá eliminuje potrebu osobných návštev pracovníkov autobazárov na dopravných inšpektorátoch. Ministerstvo tiež navrhuje zrušenie vykonávania kontrol originality vozidiel pred ich vývozom do zahraničia.

Podsvietené tabuľky končia

Jednou z ďalších zmien je zrušenie možnosti vydávať podsvietené tabuľky s evidenčným číslom. Spresní sa tiež ustanovenie o zakázaných výrazoch na voliteľných tabuľkách s evidenčným číslom. Špecifické tabuľky s evidenčným číslom budú vydávané už len čistým elektromobilom, nie plug-in hybridom.

Rozšíri sa aj okruh subjektov, ktorým môžu byť poskytované údaje z evidencie vozidiel. K štátnym orgánom sa pridajú správcovia konkurznej podstaty, rozhodcovia a rozhodcovské súdy.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Aké drahé bude leto 2024? Obľúbená letná pochúťka zlacnela

24. 6. 2024 | Redakcia

Aké drahé bude leto 2024? Obľúbená letná pochúťka zlacnela

Koľko si priplatíme za leto? Zmrzlina je lacnejšia, ceny benzínu porovnateľné ako vlani. V Chorvátsku výrazne zdraželo ubytovanie, ale sú destinácie, kde zaplatíme menej ako vlani.

Slovákom hrozí pokuta 60 eur za detail. Skontrolujte si vodičský preukaz

24. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Slovákom hrozí pokuta 60 eur za detail. Skontrolujte si vodičský preukaz

Viete, čo znamenajú kódy 01.01 a 01.06 na vašom vodičskom preukaze? Ak nosíte okuliare alebo šošovky, zrejme ich vo vašich dokladoch nájdete. Vodiči si však často neuvedomujú, že ak... celý článok

Slováci môžu získať takmer 300 eur na dovolenku aj pre svojich rodičov

13. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci môžu získať takmer 300 eur na dovolenku aj pre svojich rodičov

Rekreačné poukazy v Slovenskej republike prechádzajú zásadnou transformáciou. Novela Zákonníka práce, ktorú schválil parlament, umožní zamestnancom využiť tieto poukazy aj pre svojich... celý článok

Jednodňová diaľničná známka je tu. Poznáme cenu a dátum, odkedy sa dá kúpiť

12. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Jednodňová diaľničná známka je tu. Poznáme cenu a dátum, odkedy sa dá kúpiť

Na Slovensku končí ročná diaľničná známka. Pribudne ale typ známky, po ktorej vodiči už dlho volali. Od 1. augusta bude na Slovensku dostupná jednodňová diaľničná známka. Poznáme aj... celý článok

Po slovenských diaľniciach zadarmo: Tieto úseky budú čoskoro bezplatné

24. 5. 2024 | Natália Stašíková

Po slovenských diaľniciach zadarmo: Tieto úseky budú čoskoro bezplatné

Pre motoristov prichádza veľká zmena, ktorá môže znamenať výrazné úspory. Vláda totiž pripravuje novelu vyhlášky o diaľničnej známke, ktorá oslobodí viaceré úseky diaľnic a rýchlostných... celý článok