Slováci na dôchodku si môžu slušne prilepšiť až o stovky eur, stačí šikovne využiť „skrytú“ možnosť

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 6. 3. 2025 | 1 komentár
Pracujúci dôchodcovia na Slovensku zažívajú zlatú éru, kde môžu kombinovať poberanie plného dôchodku s neobmedzeným zárobkom. Dôchodcovia môžu optimalizovať svoje príjmy a využiť rôzne úľavy, ktoré im umožňujú zvýšiť dôchodok a znížiť odvodové zaťaženie. Čo všetko musíte vedieť, ak chcete pracovať popri riadnom starobnom dôchodku, a aké výhody prináša práca na dohodu?
Slováci na dôchodku si môžu slušne prilepšiť až o stovky eur, stačí šikovne využiť „skrytú“ možnosť

Zdroj: Shutterstock

Ak sa vám váš dôchodok zdá nízky, alebo sa na dôchodku nudíte, môžete sa popri poberaní penzie vrátiť do práce. Dôchodcovia na Slovensku dnes žijú doslova v zlatej ére, pretože smú poberať plný dôchodok a zároveň zarábať peňazí, koľko chcú, v práci. Navyše im tento zárobok môže dopomôcť k ešte vyššiemu dôchodku.

Pracujúci dôchodcovia na Slovensku môžu využívať viaceré výhody a úľavy, ktoré im umožňujú zvýšiť svoj príjem a optimalizovať odvodové zaťaženie. Tieto výhody sa však líšia v závislosti od formy pracovného pomeru a typu poberaného dôchodku. Pripravili sme prehľad situácií, ktoré môžu nastať. 

Práca popri riadnom starobnom dôchodku

Ak poberáte riadny starobný dôchodok, nič vám nebráni ísť do práce. „Zákon vás nijakým spôsobom neobmedzuje a neukladá vám ani povinnosť oznámiť to Sociálnej poisťovni. V určitých prípadoch si dokonca môžete uplatniť odvodovú úľavu. Výnimkou je len poberanie predčasného starobného dôchodku, pri ktorom môžete pracovať na dohodu len, ak váš ročný príjem nepresiahne stanovenú hranicu,“ uvádza Sociálna poisťovňa.

Toto sú tri najväčšie výhody práce popri dôchodku:

  • Neobmedzená možnosť zárobku: Poberatelia starobného dôchodku môžu pracovať bez obmedzenia výšky príjmu, či už na základe pracovnej zmluvy alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru.

  • Odvodová úľava pri práci na dohodu: Dôchodcovia pracujúci na dohodu si môžu uplatniť odvodovú úľavu. Ak ich mesačný príjem z dohody nepresiahne 200 eur, neplatia poistné na dôchodkové poistenie. Pri príjme nad 200 eur platia poistné len z časti presahujúcej túto sumu.

  • Zvýšenie dôchodku: Práca popri dôchodku môže viesť k zvýšeniu penzie. Sociálna poisťovňa každoročne v apríli automaticky prepočítava dôchodky tým, ktorí v predchádzajúcom roku pracovali a platili odvody. Zvýšenie sa počíta od januára a v apríli dôchodca dostane aj spätný doplatok za prvé tri mesiace roka.

Odvodová úľava pri dohode

Dôchodcovia si teda môžu vybrať, či chcú plný úväzok alebo dohodu. Obe majú svoje výhody a nevýhody. Pri plnom úväzku môžu zarobiť neobmedzené množstvo peňazí, no platia z nich dane a odvody. Výhodou však je, že tento plat môže potom prispieť k vyššiemu dôchodku. Ak si však dôchodca chce iba privyrobiť pár stoviek, oplatí sa mu dohoda, z ktorej si môže uplatniť odvodovú úľavu (výnimku). 

Ako dôchodca pracujúci na dohodu si môžete uplatniť odvodovú úľavu, vďaka ktorej nebudete musieť platiť poistné na dôchodkové poistenie z jednej vybranej dohody.

  • Ak váš mesačný príjem z tejto dohody nepresiahne 200 eur, poistné neplatíte vôbec.
  • Ak zarobíte viac ako 200 eur, poistné zaplatíte len zo sumy, ktorá presahuje túto hranicu.

Ak máte viacero dohôd o pracovnej činnosti, odvodová úľava sa vzťahuje len na jednu z nich. Z ostatných dohôd sa poistné na dôchodkové poistenie odvádza v plnej výške.

Práca popri predčasnom starobnom dôchodku

Ak ste na predčasnom dôchodku, tak určite viete, že pred vybavením žiadosti o dôchodok ste museli dať výpoveď z práce alebo ukončiť podnikanie. Takže ani na dôchodku sa nemôžete vrátiť do práce len tak, sú tu určité obmedzenia:

  • Obmedzenia pri zárobku: Poberatelia predčasného starobného dôchodku môžu pracovať na dohodu, avšak ich ročný príjem nesmie presiahnuť 2 400 eur. Pri prekročení tejto sumy Sociálna poisťovňa zastaví výplatu dôchodku a obnoví ju až v nasledujúcom kalendárnom roku po vykonaní zúčtovania.

  • Podmienky pre zachovanie výplaty dôchodku: Okrem dodržania príjmového limitu nesmie byť predčasný dôchodca dôchodkovo poistený z inej zárobkovej činnosti. V opačnom prípade nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku zanikne od najbližšieho výplatného termínu po vzniku poistenia.

Výhody pre pracujúcich dôchodcov

Dôchodcovia pracujúci na riadnu pracovnú zmluvu majú nárok na rovnaké benefity ako ostatní zamestnanci, vrátane dovolenky, príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky, náhrad pri dočasnej pracovnej neschopnosti, príspevku na stravovanie či príspevkov zo sociálneho fondu.

Pracujúci dôchodcovia navyše neplatia poistné na invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti, čo znižuje ich celkové odvodové zaťaženie.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+16
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 1 komentárov

Toto ste už čítali?

O koľko porastú v budúcom roku dôchodky? Nevyzerá to dobre, rast bude pomalý

8. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

O koľko porastú v budúcom roku dôchodky? Nevyzerá to dobre, rast bude pomalý

keďže dôchodcovská inflácia sa spomaľuje pod štyri percentá. V článku sa dozviete, aké sú predbežné odhady valorizácie, ako sa vypočítava a o koľko si penzisti reálne prilepšia.

Dobrovoľné príspevky do 2. a 3. piliera: Má to zmysel, keď sa nám peniaze míňajú už teraz?

3. 7. 2025 | Natália Stašíková

Dobrovoľné príspevky do 2. a 3. piliera: Má to zmysel, keď sa nám peniaze míňajú už teraz?

Dobrovoľné príspevky do 2. a 3. piliera sa môžu zdať ako luxus, ktorý si v dnešnej ekonomickej klíme nemôžeme dovoliť. Avšak práve teraz, keď inflácia a rastúce životné náklady tlačia... celý článok

Od 1. júla 2025 sa mení dôchodkový vek. Platí to pre tieto ročníky

30. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Od 1. júla 2025 sa mení dôchodkový vek. Platí to pre tieto ročníky

Vek odchodu do dôchodku na Slovensku sa od 1. júla mení a prispôsobuje sa strednej dĺžke dožitia. Pre ľudí narodených v roku 1967 to znamená konkrétne zmeny, ktoré ovplyvnia ich plány... celý článok

Najväčší slovenský dôchodkový mýtus: Na dôchodok si v 1. pilieri v skutočnosti nesporíme

26. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Najväčší slovenský dôchodkový mýtus: Na dôchodok si v 1. pilieri v skutočnosti nesporíme

Prvý pilier dôchodkového systému na Slovensku je často mylne vnímaný ako forma sporenia na dôchodok, no pravda je oveľa zložitejšia. Tento systém funguje na princípe priebežného financovania,... celý článok

Chystáte sa na predčasný dôchodok? Po 1. júli o tom rozhoduje suma 454,70 eura

20. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Chystáte sa na predčasný dôchodok? Po 1. júli o tom rozhoduje suma 454,70 eura

Od 1. júla 2025 sa menia podmienky pre predčasný dôchodok. Sociálna poisťovňa zvýši minimálnu hranicu dôchodku, ktorú musí žiadateľ splniť – z 438,40 na 454,70 eura. Kto podá žiadosť... celý článok