Stačí Slovákom dôchodok? Toto sú (smutné) fakty

Redakcia | rubrika: Článok | 29. 9. 2022
Odchod do dôchodku znamená pre človeka veľké zmeny. Najčastejšie spomínanou je zníženie príjmu, keď sa pracujúci človek musí rozlúčiť so mzdou a zvyknúť si na dôchodok. Netreba zabúdať ani na odchod od kolegov alebo pocit nedostatočnej sebarealizácie. Mnohí slovenskí dôchodcovia preto využívajú možnosť práce popri penzii.
Stačí Slovákom dôchodok? Toto sú (smutné) fakty

Zdroj: Shutterstock

Koľko dôchodcov na Slovensku pracuje?

Po odpracovaní niekoľkých desiatok rokov si človek zaslúži oddych. Realita však nebýva vždy taká spravodlivá, ako by sme si predstavovali. Mnohí dôchodcovia sa ocitnú v situácii, kedy si musia hľadať prácu, aby dokázali pokryť svoje životné náklady.

Podľa štatistík z webu Sociálnej poisťovne sme na Slovensku mali ku koncu augusta 2022 viac ako 1,4 milióna dôchodcov. Najväčšiu časť tvoria ľudia, ktorí do dôchodku odišli kvôli veku. Z údajov vyplýva, že k 31. augustu 2022 bolo vyplatených takmer 1,1 milióna starobných dôchodkov a 11,5-tisíc predčasných starobných dôchodkov.

Sociálna poisťovňa taktiež informovala, že za celý rok 2021 evidovala 152 000 ľudí pracujúcich popri poberaní starobného dôchodku. Ináč povedané, na Slovensku pracuje približne každý desiaty dôchodca.

Čo motivuje dôchodcov k práci?

Pri pohľade na priemerné starobné dôchodky na Slovensku je celkom pochopiteľné, čo penzistov vedie k rozhodnutiu hľadať si prácu:

 • starobný dôchodok – 516,96 € mesačne,
 • predčasný starobný dôchodok – 502,47 € mesačne.

Tieto údaje sú z konca augusta 2022. Keď zoberieme do úvahy aktuálne ceny energií, potravín a liekov, tak nie je prekvapením, že niektorí dôchodcovia majú záujem o zvýšenie svojho príjmu. Avšak popri zarábaní pre nich môže práca znamenať aj vyšší dôchodok v budúcnosti.

Navýšenie penzie na základe odvodov do poisťovne síce nie je vysoké, ale určite pomôže. „Najvyššia zvýšená suma, ktorú sme zaznamenali, bola 120 eur. Najnižšia vo výške 10 centov. Najviac zvýšených starobných dôchodkov za minulý rok bolo za dvanásť odpracovaných mesiacov – viac ako 81 000. Najmenej bolo za päť odpracovaných mesiacov – približne 3 500,“ povedal hovorca Sociálnej poisťovne, Martin Kontúr.

Ako zarábať pri poberaní dôchodku?

Či už vám chýbajú peniaze, alebo pracovné prostredie a kolegovia, poberanie starobného dôchodku nepredstavuje prekážku vo vykonávaní práce. Na výber máte z týchto možností:

Trvalý pracovný pomer

Poberateľ starobného dôchodku sa môže zamestnať na trvalý pracovný pomer, pričom získava nároky bežného zamestnanca. Ak si teda nájdete zamestnanie, aj keď len na čiastočný úväzok, budete môcť napríklad:

 • čerpať dovolenku,
 • dostávať príplatky a náhrady počas PN,
 • využiť nárok na príspevok na stravu.

Poberanie starobného dôchodku urobí rozdiel v odvodoch. Pracujúci dôchodca si neplatí poistenie v nezamestnanosti a invalidné poistenie. Odvody sú preto v tomto prípade na strane zamestnanca znížené o 4 %.

SZČO

Dôchodca sa môže rozhodnúť aj pre prácu ako SZČO, teda na živnosť. Vtedy si však treba dať pozor na odvody, ktoré budete musieť platiť, pokiaľ výška vašich príjmov presiahne zákonom stanovenú hranicu. Tá je pre rok 2022 nastavená na 7 266 € – 12-násobok minimálneho mesačného vymeriavacieho základu vypočítaného podľa priemernej mzdy v roku 2021.

Ak by ste začali zarábať v roku 2022 a prekročili by ste vyššie uvedenú hranicu, povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne by vám vznikla 1. 7. 2023. Sociálna poisťovňa je vás o tom povinná upozorniť spolu s informáciou, v akej výške budete platiť odvody.

Za bežných okolností poberateľovi starobného dôchodku platí zdravotné poistenie štát. Ak si však dôchodca založí živnosť, nastane súbeh platiteľov poistného. V praxi to znamená, že vám odpadáva povinnosť platenia minimálnych mesačných preddavkov. Treba však rátať s tým, že ak budete mať zo živnosti príjmy, môže vám vzniknúť nedoplatok. Opäť platí, že vás na to upozorní poisťovňa s informáciou o výške preddavkov od 1. 1. nasledujúceho roku.

Práca na dohodu

Treťou možnosťou je práca na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti. V oboch prípadoch nebudete zamestnancom, takže nemôžete počítať s dovolenkou či príspevkami na stravu. Dohodári však majú nárok na:

 • odpočinok medzi zmenami,
 • príplatky za prácu v noci, cez sviatky a víkendy,
 • príplatok za sťažený výkon práce.

Ak pri práci na dohodu odmena nepresahuje 200 € mesačne, nevzniká povinnosť platiť odvody. Ak by ste túto hranicu presiahli, odvody platíte iba z rozdielu.

Poberatelia predčasného dôchodku

Pokiaľ ste odišli do predčasného dôchodku, platia pre vás špecifické pravidlá. Situácia sa líši v tom, že ak vám vznikne povinné dôchodkové poistenie, teda povinnosť platenia odvodov do Sociálnej poisťovne, pozastaví sa vám nárok na starobný dôchodok. Zmeny sú nasledovné:

 • Trvalý pracovný pomer – zamestnancovi vzniká povinnosť dôchodkového poistenia, takže trvalý pracovný pomer neprichádza do úvahy.
 • Živnosť – príjmy zo živnosti môžete mať, ak nepresiahnete 7 266 €. Nad touto hranicou vzniká povinnosť platenia odvodov do Sociálnej poisťovne.
 • Práca na dohodu – ak zárobok neprekročí 200 € mesačne, nemusíte platiť odvody a nárok na predčasný dôchodok nebude pozastavený.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+10
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Od mája je vstup do II. piliera povinný. Čo to znamená pre budúcich dôchodcov?

12. 5. 2023 | Marek Mittaš

Od mája je vstup do II. piliera povinný. Čo to znamená pre budúcich dôchodcov?

Rok 2023 prináša množstvo noviniek v oblasti dôchodkového poistenia. Jednou z nich je automatický vstup do piliera od 1. mája 2023. Koho sa táto zmena týka a aké sú možnosti, ak nie... celý článok

Nový systém zvyšovania dôchodkov: Čo čaká penzistov od roku 2024?

21. 2. 2023 | Marek Mittaš

Nový systém zvyšovania dôchodkov: Čo čaká penzistov od roku 2024?

Národná rada Slovenskej republiky v utorok 14. februára 2023 schválila novelu zákona o sociálnom poistení. Čo prinesie úprava systému valorizácie starobných dôchodkov? Aké zmeny čakajú... celý článok

Začalo sa presúvanie úspor v druhom pilieri: Ako sa to dotkne vášho dôchodku?

15. 2. 2023 | Daniel Výcha

Začalo sa presúvanie úspor v druhom pilieri: Ako sa to dotkne vášho dôchodku?

Druhý dôchodkový pilier sa v poslednej dobe teší rastúcemu záujmu sporiteľov. V priebehu rokov prešiel viacerými štrukturálnymi zmenami. Ako ovplyvnili rast hodnoty úspor a čo prináša... celý článok

Dôchodcovia si prilepšia: Ich penzie stúpnu o desiatky eur

10. 2. 2023 | Marek Mittaš | 1 komentár

Dôchodcovia si prilepšia: Ich penzie stúpnu o desiatky eur

Poberatelia dôchodkov sa môžu tešiť. Penzie porastú prakticky najrýchlejšie v histórii. Od 1. 1. 2023 stúpla hodnota dôchodkov o 11,8 %. Od začiatku budúceho roka to bude až o rekordných... celý článok

Rodičovský bonus sa ide opravovať: Tisíce dôchodcov si prilepšia

26. 1. 2023 | Daniel Výcha | 4 komentáre

Rodičovský bonus sa ide opravovať: Tisíce dôchodcov si prilepšia

Väčšina penzistov si v roku 2023 prilepší vďaka novému príspevku. Ak má dôchodca jedno pracujúce dieťa, prípadne viac, k penzii sa mu pripočíta určitá časť ich odvodov. Pôvodný návrh... celý článok