Prečo si zvoliť prvý dôchodkový pilier?

Miroslava Katreníková | rubrika: Článok | 8. 12. 2008
Pri zostavovaní štátneho rozpočtu na rok 2009 započítala vláda aj očakávania, že až 150 tisíc sporiteľov opustí druhý dôchodkový pilier. Sú tieto očakávania opodstatnené. Je skutočne priebežný dôchodkový systém, teda prispievanie len do prvého piliera, až tak výhodnejšie, než fondové sporenie?
Prečo si zvoliť prvý dôchodkový pilier?

Zdroj: Shutterstock

V prípade, že sa rozhodnete byť účastníkom „starého“ priebežného dôchodkového systému, bolo by dobré, aby ste boli zoznámení nielen s výhodami ale aj nevýhodami spomínaného systému.

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že priebežne financovaný dôchodkový systém je založený predovšetkým na princípe medzigeneračnej solidarity. Dôchodky vyplácané súčasným poberateľom sú platené z platieb ekonomicky aktívnej populácie. V čase, keď sa súčasní prispievatelia dostanú do dôchodkového veku, budú odkázaní na mieru solidarity budúcej aktívnej generácie.

Cyklické kolísanie v ekonomike a na finančných trhoch

Výhodou systému priebežného financovania dôchodku je jeho istá odolnosť voči kolísaniu v ekonomike a na finančných trhoch. Je to dané samotným mechanizmom stanovovania výšky dôchodku. Mechanizmus je založený na vývoji miezd. V nepriaznivých obdobiach (či obdobiach krízy) nie sú mzdové výkyvy až tak výrazné ako na finančných trhoch.

Valorizácia, teda pravidelné zvyšovanie vyplácaných dôchodkových dávok

Valorizácia vyplácaného dôchodku je skutočnosťou v médiách menej zmieňovanou, no jej významnosť je pomerne podstatná. V jednopilierovom dôchodkovom systéme sa totiž „počíta“ so zvyšovaním dôchodku v závislosti od inflácie (rastu spotrebiteľských cien) a rastu miezd.

Naproti tomu v zákone, ktorý upravuje fungovanie druhého dôchodkového piliera, nie sú uvedené žiadne podmienky pre valorizáciu. To znamená, že v čase odchodu do dôchodku si sporiteľ dojedná s DSS doživotný dôchodok, ktorý mu bude vyplácaný doživotne. Nikde sa ale neupravuje, či a ako bude tento doživotný dôchodok navršovaný.

Administratívne náklady

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny  SR  s obľubou argumentuje: “Administratívne náklady nemajú negatívny vplyv na výšku dôchodku“. Inak povedané, dôchodkové správcovské spoločnosti si účtujú poplatky za vedenie osobného dôchodkového účtu a za správu majetku dôchodkového fondu. Tieto poplatky sú hradené sporiteľmi. O túto čiastku sú znižované ich úspory a v konečnom dôsledku i dôchodok.

Naproti tomu v prvom pilieri vznikajú administratívne náklady v súvislosti s tvorbou správneho fondu. Tento fond slúži na financovanie administrátora, teda Sociálnej poisťovne. O výšku poplatku sa znižuje odvedené poistné do Sociálnej poisťovne. Na stanovenie výšky dôchodku celkové odvedené poistné nemá žiadny vplyv.

Keď sa pozrieme na súčasný stav hospodárenia Sociálnej poisťovne, nie je možné nevšimnúť si každoročné „deficity“. Vyplatené dôchodky prevyšujú prijaté poistné. Potom sa však naskytuje otázka, z akých prostriedkov je spomínaný rozdiel doplatený?


Citlivosť na demografický vývoj

Citlivosť na demografický vývoj predstavuje hlavný dôvod, prečo vlády vyspelých krajín usilujú o zreformovanie priebežného dôchodkového systému. Starosť o to, „či bude mať kto pracovať na dôchodky“, náleží „mladej“ generácii, teda osobám, ktorým zostáva do dôchodku 20 a viac rokov.

Nemožnosť dedenia

Jednou z výhod, ktoré prinieslo fondové financovanie, je možnosť v prípade predčasnej smrti sporiteľa previesť nasporené prostriedky  na pozostalých. Túto možnosť priebežný dôchodkový systém neumožňuje.

Miroslava Katreníková

 Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Invalidné dôchodky prechádzajú veľkou zmenou, tisíce Slovákov si prilepšia

24. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Invalidné dôchodky prechádzajú veľkou zmenou, tisíce Slovákov si prilepšia

Štát prehodnocuje invalidné dôchodky. Je to dobrá správa pre ich poberateľov, vo väčšine prípadov dostanú desiatky až stovky eur navyše.

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

22. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

Trináste dôchodky predstavujú pre štát náklad takmer 830 miliónov eur. Štát na to ale nemá peniaze. Skončíme ako Grécko, budú nás musieť zachraňovať, varuje analytik Ivan Bošňák.

Veľká zmena v predčasných dôchodkoch. Skupine Slovákov sa oplatí požiadať oň čo najskôr

19. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Veľká zmena v predčasných dôchodkoch. Skupine Slovákov sa oplatí požiadať oň čo najskôr

Parlament odsúhlasil zmenu zákona, ktorý upravuje podmienky odchodu do predčasného dôchodku. Jedna skupina ľudí urobí najlepšie, ak odíde do dôchodku do 15. mája 2024.

Zvýšia sa Slovákom dôchodky? Toto sa plánuje

19. 4. 2024 | Redakcia

Zvýšia sa Slovákom dôchodky? Toto sa plánuje

Koncom minulého mesiaca vláda predložila návrh na zmenu výpočtu minimálnej mzdy. Podľa neho by sa minimálna mzda mala počítať ako 60 % z priemernej mzdy, čo by znamenalo, že v roku... celý článok

Nové sumy trinástych dôchodkov sú tu. Minister Tomáš ukázal, o koľko si dôchodcovia prilepšia

18. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Nové sumy trinástych dôchodkov sú tu. Minister Tomáš ukázal, o koľko si dôchodcovia prilepšia

Parlament schválil návrh zákona o sociálnom poistení, ktorý upravuje trináste dôchodky. Zákon však zmenil aj podmienky odchodu do predčasného dôchodku. Je známe nová suma, ktorú si... celý článok