Rodičovský príspevok bude od januára vyšší: Pracujúcim rodičom sa pridá viac

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 30. 6. 2020
Od januára 2021 bude vyšší rodičovský príspevok. Tí, ktorí pred materstvom pracovali alebo podnikali sa pridá viac. Ostatní dostanú necelých 6 eur mesačne navyše.
Rodičovský príspevok bude od januára vyšší: Pracujúcim rodičom sa pridá viac

Zdroj: Shutterstock

Prvýkrát sa spôsob vyplácania rodičovského príspevku menil v tomto roku. Od januára sa neposkytuje všetkým rodičom rovnaká dávka.  Všetci rodičia majú istú nižšiu sumu, no rodičia, ktorí zároveň splnia nárok na poberanie materského môžu získať rodičovský príspevok vyšší až o 100 eur.

Výška rodičovského príspevku 270 eur

Rodičovský príspevok sa na rozdiel od materského poskytuje všetkým rodičom, ktorí sa starajú o maloleté dieťa obvykle do 3 rokov veku dieťaťa. Je to štátna sociálna dávka a nie je podmienená splnením ďalších podmienok.

Momentálne sa vypláca vo výške 270 eur. Od 1. januára 2021 sa zvýši o necelých 6 eur na 275,90 eur.

Takýto rodičovský príspevok tak patrí aj študentke, ktorá porodí dieťa ešte počas štúdia a ktorá nikdy predtým nepracovala. Rovnako aj dlhodobo nezamestnanej mamičke, či prípadne mamičke, ktorá bola pred otehotnením zamestnaná len krátko.

Rodičovský príspevok môže poberať aj druhý rodič, platí však, že na jedno dieťa nemôžu poberať príspevok obaja rodičia naraz. Alebo jeden alebo druhý.

Počas poberania rodičovského príspevku je možné pracovať, avšak o dieťa musí byť riadne postarané – buď v jasliach, materskej škole, alebo cez starých rodičov či súkromnú pestúnku.

 

Výška rodičovského príspevku 370 eur

Aby ste získali vyšší rodičovský príspevok, musíte splniť aj podmienky na získanie materského. To znamená, že musíte byť pred pôrodom nemocenský poistená najmenej 270 dní v období posledných dvoch rokov.

Ak mamička splní túto podmienku, prvých 34 týždňov počas materskej dovolenky sa jej vypláca práve materské.  Materské je náhrada príjmu.

Po ukončení materského sa poskytuje rodičovský príspevok v tejto vyššej sume.  V roku 2020 je suma rodičovského príspevku 370 eur.  Od januára 2021 sa zvýši o 8,10 eura na 378,10 eura.

Ako sa zvyšuje rodičovský príspevok

O koľko sa v danom roku zvýši rodičovský príspevok závisí na miere zvyšovania životného minima. Životné minimum sa mení k 1.7. a výška rodičovského príspevku sa mení k 1. januáru nasledujúceho roku.

Výška životného minima k 1. 7. 2020 rastie o 2,2 % na sumu 214,83 eur.

V prípade, že sa vám narodia dve alebo tri deti súčasne, zvýši sa aj príspevok a to o 25 % na každé ďalšie dieťa.

Tabuľka: Výška rodičovského príspevku pri dvojičkách a trojičkách

2020
  Jedno dieťa Dvojičky Trojičky
Rodičovský príspevok 270 € 237,50 € 405 €
Rodičovský príspevok (ak sa vyplácalo materské) 370 € 462,50 € 555 €
2021
  Jedno dieťa Dvojičky Trojičky
Rodičovský príspevok 275,90 € 344,90€ 412,90 €
Rodičovský príspevok (ak sa vyplácalo materské) 378,10 € 472,60 € 567,10 €

Ako sa vybaví rodičovský príspevok

O rodičovský príspevok musíte požiadať a to vyplnením žiadosti na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta vášho trvalého pobytu.

Ak ste mali nárok na materské, žiadate o príspevok až po jeho uplynutí. V žiadosti preto uvádzate dátum, od kedy vám má byť rodičovský príspevok vyplatený a taktiež musíte priložiť potvrdenie o zániku nároku na materské (ten dokument by ste mali dostať od Sociálnej poisťovne v priebehu posledných týždňov pred ukončením poberania materského automaticky).

Anketa

Súhlasíte s tým, ako sa zvyšuje rodičovský príspevok?

Akú dávku môžete čerpať z nemocenského poistenia?

Z dôchodkového poistenia plynie:

Aby ste mohli čerpať dávku v nezamestnanosti, musíte:

Keď máte nezaplatené poistné t.j. dlhy na poistnom, nemôžete čerpať dávky zo sociálneho poistenia:

Zistiť výšku odvedeného poistného môžete:

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Komu sa oplatí ísť do predčasného dôchodku v roku 2024?

22. 2. 2024 | Daniel Výcha

Komu sa oplatí ísť do predčasného dôchodku v roku 2024?

Predčasný dôchodok láka mnohých. Má však určité obmedzenia, kvôli ktorým nemusí byť výhodný pre úplne každého. Pre ktoré skupiny ľudí sa oplatí v tomto roku ísť do predčasného dôchodku... celý článok

Zmeny v druhom pilieri: Koho sa týkajú a prečo si od roku 2024 nasporíme menej?

23. 1. 2024 | Marek Mittaš

Zmeny v druhom pilieri: Koho sa týkajú a prečo si od roku 2024 nasporíme menej?

Druhý pilier prejde v roku 2024 jednou výraznou zmenou, ktorá spôsobí, že si v ňom nasporíme menej. Od januára dôjde k trvalému zníženiu príspevkovej sadzby z 5,5 % na 4 %. Podľa vlády... celý článok

Čo sa mení v roku 2024 pre dôchodcov: Kto si prilepší a kto nie?

11. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa mení v roku 2024 pre dôchodcov: Kto si prilepší a kto nie?

Začiatok roka už tradične prináša viaceré zmeny, vrátane tých, ktoré sa týkajú dôchodcov. Penzisti sa môžu tešiť na vyššie dávky a trináste dôchodky. Zmeny však neobídu ani vyplácanie... celý článok

Trinásty dôchodok v praxi: Čo si pripravila nová vláda pre penzistov?

30. 11. 2023 | Marek Mittaš

Trinásty dôchodok v praxi: Čo si pripravila nová vláda pre penzistov?

O trinástom dôchodku sa v posledných týždňoch hovorilo viac než zvyčajne. Najprv vláda informovala, že ho nebude možné vyplatiť v plnej hodnote, teda v sume priemerného dôchodku. Neskôr... celý článok

Kalkulačka: Vypočítajte si dôchodok v roku 2024

23. 11. 2023 | Redakcia

Kalkulačka: Vypočítajte si dôchodok v roku 2024

Ak plánujete ísť na dôchodok, môže sa vám oplatiť stihnúť to ešte v tomto roku. Výška dôchodkov priznaných pred rokom 2024 bude totiž zrejme vyššia, ako tých, ktoré sa priznajú po 1.... celý článok