FIRE má dve časti. O FI, teda finančnej nezávislosti, sme hovorili v predchádzajúcich dieloch. Dnes sa pozrieme na RE, teda retire early. Dá sa na Slovensku odísť „do dôchodku“ ešte pred nárokom na riadny či predčasný dôchodok?
V skratke: Áno, je to možné. Dlhá odpoveď je, že to nie je dôchodok v pravom slova zmysle a je to trochu komplikované.
Buď finančne nezávislý a odíď do dôchodku skôr. To v slovenčine znamená skratka FIRE. Základom je našetriť si dosť peňazí, aby sme dosiahli pasívny príjem. Dá sa to však na Slovensku? V seriáli o FIRE si preberieme všetky dostupné možnosti.
Ako odísť do dôchodku v 40 rokoch
Ak už sme si vybudovali finančnú nezávislosť a chceme prestať pracovať, nemôžeme len tak nakráčať do Sociálnej poisťovne a požiadať o dôchodok. „Do dôchodku môže človek odísť až vtedy, keď spĺňa podmienky nároku na dôchodok a jeho výplatu,“ vysvetľuje pre Peniaze.sk hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
Pred dosiahnutím dôchodkového veku ste ekonomicky aktívny človek, ktorý je povinne alebo dobrovoľne dôchodkovo poistený, a keďže má príjem (aj pasívny), musí platiť dane a odvody. Je na šikovnosti každého, ako si tieto výdavky optimalizuje. Môžete mať vlastnú s.r.o., alebo sa nechať v nejakej zamestnať, či prevádzkovať živnosť.
V slovenských podmienkach je najvhodnejšie praktizovať takzvaný Barista FIRE alebo Coast FIRE. Barista FIRE je štýl, pri ktorom máte pasívny príjem a k tomu prácu, ktorá vás baví, ale neuživí vás. Vďaka investovaným peniazom však nemusíte obmedzovať výdavky. Teda ak vás nebaví dobre platená práca v korporáte, Barista FIRE vám umožní skončiť to a ísť napríklad robiť baču na salaš bez toho, aby ste sa museli uskromňovať.
Coast FIRE je pre tých, ktorí sa nechcú spoliehať na štát, pokiaľ ide o dôchodok. To platí ako pre mileniálov, tak pre generáciu Z a všetky generácie po nich. Dnešní tridsiatnici a štyridsiatnici pôjdu do dôchodku v pomerne vysokom veku, ak vôbec. Coast FIRE umožňuje „seknúť“ s prácou vtedy, keď sa na ňu už necítite.
Predpokladajme, že chceme odísť z práce ešte pred dosiahnutím dôchodkového veku. Podľa hovorcu Sociálnej poisťovne máme niekoľko možnosti.
„Každý poistenec sa rozhoduje sám, či bude pracovať alebo bude dobrovoľne nezamestnaný, prípadne si bude platiť dobrovoľné poistné. Ak je poistenec povinne alebo dobrovoľne dôchodkovo poistený, toto obdobie sa započítava do dôchodku. Poistné je možné aj dodatočne doplatiť za obdobia určené zákonom o sociálnom poistení, napr. za obdobia štúdia alebo evidencie na úrade práce získané po 31.12.2003,“ vysvetľuje Martin Kontúr.
Teoreticky však môže vzniknúť situácia, kedy žiadne odvody neplatíte. V takom prípade sa toto „hluché“ obdobie ale nezapočíta do odpracovaných rokov. „Ak poistenec neodvádza poistné, nie je dôchodkovo poistený a toto obdobie nie je možné hodnotiť pre nárok na dôchodok. Pričom je bezpredmetné, či sa zdržiava v SR alebo v zahraničí,“ dodáva Martin Kontúr. Ak sa však nechcete spoliehať na štátny dôchodok, prípadne vám stačí minimány dôchodok, nemusíte sa touto otázkou zaoberať.
Dôchodok na Bali? Môže byť
Čo sa deje v prípade, keď s našimi našetrenými peniazmi odídeme “dôchodkovať” do zahraničia?
Tu tiež záleží, či si takýto človek platí odvody a je jedno, či je to na Slovensku alebo na Bali. „Ak žije a odvádza poistné v zahraničí, môže mu vzniknúť nárok na dôchodok z daného štátu podľa platných právnych predpisov daného štátu,“ vysvetľuje hovorca Sociálnej poisťovne.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.