Štátne dlhopisy ešte nie sú oficiálne v predaji a už sa na nich snažia priživiť podvodníci. Minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD) na tlačovej besede oznámil, že od pondelka 3. marca sa spustí predaj štátnych dlhopisov. Pri tejto príležitosti však upozornil na nekalé praktiky, ktoré sa v súvislosti s predajom objavili.
Podľa neho sa na trhu pohybujú podvodníci, ktorí sa snažia vydávať za sprostredkovateľov predaja štátnych dlhopisov. „Máme tu rôznych podomových predajcov, ktorí tvrdia, že môžu predávať dlhopisy pre ľudí. Nie je to pravda,“ varoval Kamenický a zdôraznil, že predaj bude prebiehať výlučne prostredníctvom piatich vopred dohodnutých bánk – ČSOB, Slovenskej sporiteľne, Tatra banky, UniCredit Bank a VÚB.
Štátne dlhopisy možno kúpiť len v 5 bankách
Minister zdôraznil, že štátne dlhopisy sa nedajú predčasne kúpiť cez sprostredkovateľov a neexistujú ani žiadne výhodnejšie úroky, ako sú oficiálne stanovené. „Dlhopisy sa nedajú kupovať cez sprostredkovateľov, ani od obchodníkov na voľnej nohe či dílerov cenných papierov,“ upozornil. Predaj sa bude realizovať iba v uvedených bankách, pričom klienti iných bánk nemusia otvárať nový účet – stačí, ak si priamo prídu dlhopis zakúpiť.
Riaditeľ Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) Daniel Bytčánek pripomenul, že výnosy z dlhopisov nebudú podliehať daniam, čo znamená, že držitelia nebudú musieť podávať daňové priznanie. Banky si nebudú účtovať žiadne poplatky za kúpu či držbu dlhopisov, výnimkou je však sekundárny trh, kde pri predaji môžu vzniknúť určité poplatky. Po splatnosti dlhopisov môžu banky zaviesť vlastnú poplatkovú politiku, ktorá môže ovplyvniť výšku výnosov pre klientov.
Investor a patriot
V ponuke budú dva typy dlhopisov – Investor a Patriot, pričom oba budú mať nominálnu hodnotu 1000 eur. Dlhopis Investor bude mať splatnosť dva roky, zatiaľ čo Patriot štyri roky. Predaj bude prebiehať do vypredania, maximálne však do konca marca. Podľa Bytčánka ide o dlhopisy s nízkou mierou rizika, garantované štátom. „Očakávame záujem o tieto dlhopisy,“ uviedol a dodal, že približne v polovici apríla plánujú zverejniť prvé hodnotenie projektu. Náklady na emisiu zatiaľ nevedia presne vyčísliť.
Predaj štátnych dlhopisov tak predstavuje príležitosť pre občanov bezpečne investovať svoje úspory, avšak ministerstvo financií varuje pred podvodníkmi a odporúča nakupovať výhradne cez oficiálne kanály.
Ako kúpiť štátne dlhopisy v banke
Vyberte si banku, v ktorej si chcete kúpiť dlhopisy. Ak v nej už máte účet, skontrolujte si, či máte na kúpu dlhopisov dostatočnú čiastku peňazí. Minimálna investícia je 1 000 eur, ale môžete si kúpiť aj násobky tejto sumy. Ak ešte účet nemáte, musíte si ho založiť.
Do banky nemusíte ani chodiť osobne. „Kúpiť si štátne dlhopisy je v Slovenskej sporiteľni veľmi jednoduché. Ako jediná banka umožňujeme ľuďom kúpiť si ich nielen fyzicky v pobočke, ale aj online cez Georgea z pohodlia domova,“ konštatuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.
Tatra banka ponúka existujúcim klientom možnosť využiť nákup cez službu Dialog Live v aplikácii banky.
Štátne dlhopisy predstavujú jednu z najbezpečnejších investícií, no nie sú vhodné pre každého. Konzervatívny výnos 3 %, resp. 3,3 % nemusí vyhovovať každému investorovi. Finančný odborník Ľuboslav Kačalka z Forbesu pre TA3 hovorí, že táto investícia je vhodná predovšetkým pre ľudí, ktorí majú odložené peniaze na bežných účtoch, kde len strácajú hodnotu. „Ak v banke na termínovanom vklade dostanete 2,5 % ročne, tak je to veľmi dobré úročenie. V porovnaní s tým sú štátne dlhopisy výhodnejšie.“
Ak však chcete investovať s cieľom zhodnotiť svoj majetok, mali by ste sa poobzerať po akciových fondoch, ktoré vedia zhodnotiť úspory aj dvojciferne. Tiež neodporúča kupovať dlhopisy za pohotovostné úspory. „Ak máte len tisíc eur bokom, určite by ste ich nemali dávať do dlhopisov. Radšej si nechajte rezervu pre nečakané výdavky, ako je pokazená práčka alebo auto," radí odborník.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.