Elektronický účet Sociálnej poisťovne: Na čo slúži?

Redakcia | rubrika: Článok | 27. 5. 2022
Snaha Sociálnej poisťovne o presun poskytovaných služieb do online priestoru začala už dávnejšie, keď sa na jej portáli e-Služby objavil prístup k aplikácii Individuálny účet poistenca. Po prihlásení ste si tak mohli pozrieť stav vášho účtu – údaje o vymeriavacích základoch, obdobiach dôchodkového poistenia a mzdových bodoch. Elektronizácia služieb pokračuje a Sociálna poisťovňa vďaka tomu predstavila aplikáciu Elektronický účet poistenca.
Elektronický účet Sociálnej poisťovne: Na čo slúži?

Zdroj: Shutterstock

Čo poskytuje Elektronický účet poistenca?

Prvá služba, ktorú môžete v rámci Elektronického účtu poistenca využiť, je modernizovaný Individuálny účet poistenca. Používatelia pôvodnej verzie tejto aplikácie už budú zvyknutí na tieto prvky:

  • informácie o zmenách stavu individuálneho účtu za vybraný kalendárny rok,
  • históriu zmien stavu individuálneho účtu od roku 2004,
  • informácie o jednotlivých poisteniach podľa typu alebo obdobia.

Elektronický účet poistenca však prináša niekoľko noviniek:

  • zobrazenie obdobia poistenia u jednotlivých zamestnávateľov,
  • zoznam období, keď sa poistenie neplatilo alebo neplatí,
  • obdobia, kedy bolo sociálne poistenie prerušené,
  • zoznam uzatvorených zmlúv v rámci druhého piliera.

Čo je cieľom služby?

Hlavným prínosom pre poistencov je, že prostredníctvom elektronického účtu si môžu rýchlo a jednoducho nájsť informácie o evidovaných obdobiach zamestnania. Takýto prehľadný zoznam vašich údajov, ktoré má Sociálna poisťovňa k dispozícii, je výhodou najmä pri odchode do dôchodku.

Z pohodlia domova si online skontrolujete, či sú informácie správne a kompletné. Ak by náhodou chýbal záznam o niektorom zamestnaní, budete ho musieť dodatočne zdokladovať. Vyhnete sa tak situácii, že by vám Sociálna poisťovňa vypočítala výšku dôchodku s tým, že by nebolo zarátané určité obdobie, ktoré máte odpracované.

Ak by ste chceli získať informácie o poistení a viete, že Sociálna poisťovňa ich má zaevidované, môžete elektronický účet využiť na ich stiahnutie. V zozname viete vyhľadávať a usporiadať výsledky podľa rôznych parametrov. Následne máte na obrazovke stále dostupné tlačidlo „Vytlačiť“, alebo „Stiahnuť ako PDF.“ Vďaka tomu si požadované informácie dokážete uložiť a vytlačiť priamo z webu e-Služby Sociálnej poisťovne.

Komunikácia s poisťovňou

Dalo by sa povedať, že služba Elektronický účet poistenca je nanovo prerobenou aplikáciou Individuálny účet poistenca. Pribudlo zopár funkcií vo vyhľadávaní či triedení údajov a prehľadnejšie používateľské rozhranie. Najvýznamnejšia zmena sa však ešte len chystá. Služba Elektronický účet poistenca by v budúcnosti mala umožňovať obojsmernú komunikáciu priamo so Sociálnou poisťovňou.

Už dnes sa v tejto e-Službe dajú poisťovni posielať formuláre, napríklad pri reklamácii. Ide však iba o jednosmernú spätnú väzbu, ktorá má od plnohodnotnej komunikácie ďaleko. Avšak systém bol počas modernizácie navrhovaný tak, aby implementácia tohto užitočného rozšírenia prebehla bez väčších problémov.

Časom by tak poistenci nemuseli kvôli každému úradnému úkonu chodiť priamo na pobočku Sociálnej poisťovne v mieste ich trvalého bydliska. Stačilo by sa z domu prihlásiť do portálu e-Služby a vybaviť všetko potrebné.

Aktivácia Elektronického účtu poistenca

Ak chcete získať online prístup do vášho Elektronického účtu poistenca, musíte absolvovať jednu návštevu na pobočke Sociálnej poisťovne. Tam je potrebné podať tlačivo označené ako Dohoda o používaní elektronických služieb. Po jeho odovzdaní získate prístup do portálu. Ak chcete ušetriť čas jeho vytlačením a vyplnením doma, môžete si tlačivo nájsť na webe Sociálnej poisťovne alebo kliknite na tento odkaz a dokument sa vám hneď stiahne.

Po registrácii môžete začať využívať všetky služby, ktoré Sociálna poisťovňa doteraz stihla prerobiť do elektronickej formy. Samozrejme, keď budú pribúdať ďalšie, vy k nim budete mať hneď prístup bez nutnosti ďalšej aktivácie osobne na pobočke poisťovne. Najbližšie je v pláne elektronická PN, ktorá by sa poistencommala sprístupniť 1. júna 2022.

Na prihlásenie môžete využiť web portálu cez internetový prehliadač v počítači alebo praktickú mobilnú aplikáciu. Pri prihlasovaní sa dá použiť tradičná metóda s heslom. Pre majiteľov elektronického občianskeho preukazu (eID) je dostupná aj alternatíva pomocou ich dokladu totožnosti.

Prostredie aplikácie aj webovej stránky bolo navrhované tak, aby sa v ňom dalo jednoducho orientovať. Ak by ste sa aj napriek tomu držali radšej návodu, môžete kliknúť na tento odkaz a stiahnuť si tak oficiálnu používateľskú príručku Elektronického účtu poistenca. Nájdete tam podrobný popis funkcií dostupných na webovom portáli aj v mobilnej aplikácii, a to aj s obrázkami priamo z aplikácie.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+8
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

Sociálna poisťovňa

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce