Slovenka dala do banky 100 000 korún, dnes nemá na účte ani cent. Doplatila na chybu, ktorú robia mnohí

Redakcia | rubrika: Článok | 26. 11. 2024
Nechať peniaze v banke môže byť ešte horšie ako odložiť si ich „do vankúša“. Príbeh pani Alžbety je toho dôkazom. Po vložení stotisíc korún do banky v roku 1999 sa o štvrťstoročie neskôr ocitla nielen bez úspor, ale dokonca s dlhom voči banke. Ako je to možné?
Slovenka dala do banky 100 000 korún, dnes nemá na účte ani cent. Doplatila na chybu, ktorú robia mnohí

Zdroj: Shutterstock

Nechávať peniaze pod vankúšom je zlý nápad, no nechať ich v banke je ešte horší. Kým v prvom prípade vám ich „zožerie“ inflácia, v tom druhom sa k nej pridajú aj bankové poplatky. Príkladom je príbeh pani Alžbety, ktorý priniesla TV Markíza. Z peňazí, ktoré si odložila na účet, dnes nemá nič, len dlh voči banke.

„Nenažrané“ bankové poplatky

Alžbeta Melicharová vložila v roku 1999 do banky stotisíc korún. Bez toho, aby peniaze vyberala alebo účet dopĺňala, ostala o štvrťstoročie neskôr nielen bez úspor, ale dokonca s dlhom. 

Melicharová si viedla účet v Ľudovej banke, ktorú najskôr prevzala Sberbanka a neskôr Prima banka. Problémom nebol nedostatok peňazí, ale kombinácia nečinnosti a nepriaznivého nastavenia podmienok. Úroky na účte boli vždy nižšie ako mesačné poplatky za jeho vedenie. Kým úroky klesali, poplatky sa zvyšovali, až dosiahli ku koncu sumu 14,90 € mesačne. Výsledok? Po viac ako dvadsiatich rokoch bola pôvodná suma stotisíc korún (v prepočte približne 3 319 €) úplne vyčerpaná, a navyše klientka zostala banke dlžná. 

Televízia sa s otázkami obrátila aj na Prima Banku, no podľa finančného domu sú tieto informácie bankovým tajomstvom. 

Dôležitosť pravidelných kontrol

Prípad pani Melicharovej upozorňuje na dôležitú vec: bankový účet nestačí otvoriť a zabudnúť naň. Inštitút alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie apeluje na všetkých klientov, aby pravidelne kontrolovali stav svojich účtov. „Apelujeme na klientov bánk, aby nerezignovali na svoje finančné záležitosti a pravidelne si kontrolovali pohyby na účte. V prípade, že účet už neplánujú využívať, aby pristúpili k jeho zrušeniu v zmysle dohodnutých zmluvných podmienok,“ zdôraznila Sylvia Ďatelinková z inštitútu pre Markízu.

Kalkulačka: Vypočítajte si, okoľko peňazí vás pripravujú bankové poplatky

 

Výpočet bankových poplatkov

Poplatok
Počet
+
+
+
+
+

Ďalšie kalkulačky

Ako sa vyhnúť problémom?

Ak nechcete, aby vaše peniaze skončili podobne ako úspory nešťastnej Slovenky, riaďte sa niekoľkými jednoduchými pravidlami:

  1. Pravidelne kontrolujte výpisy: Ak účet nepoužívate aktívne, aspoň raz ročne skontrolujte jeho stav.
  2. Zrušte nevyužívané účty: Ak účet už nepotrebujete, zrušte ho, aby sa na ňom nehromadili poplatky.
  3. Pozor na podmienky: Pri zakladaní účtu si preštudujte podmienky vedenia a poplatky, ktoré banka účtuje.
  4. Zvážte alternatívy: Ak máte väčšie úspory, zvážte uloženie peňazí na účet s vyšším úrokom alebo do iných finančných produktov.

Prípad Alžbety Melicharovej je varovaním pre všetkých, ktorí svoje financie nechávajú „na autopilotovi“. Banky si mesačne účtujú poplatky bez ohľadu na stav vášho účtu, a ak sa o svoje peniaze nebudete pravidelne starať, môžu sa doslova vypariť. Zabezpečte si, aby ste mali kontrolu nad každým centom – lebo, ako ukázal tento prípad, ľahostajnosť vás môže vyjsť draho.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Banky sa pretekajú v inováciách: Toto sú najlepšie bežné účty na Slovensku

7. 11. 2024 | Redakcia

Banky sa pretekajú v inováciách: Toto sú najlepšie bežné účty na Slovensku

Najnovší rebríček Finparády priniesol prehľad najlepších bankových účtov na Slovensku, kde prvenstvo patrí Tatra banke. Slovenská sporiteľňa a UniCredit Bank sa umiestnili na ďalších... celý článok

Rýchlo, ale odtiaľ-potiaľ. Okamžité platby v slovenských bankách majú limity

31. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Rýchlo, ale odtiaľ-potiaľ. Okamžité platby v slovenských bankách majú limity

SEPA okamžité platby sú na Slovensku obľúbené, no vedeli ste, že nesmiete posielať toľko peňazí, koľko si zmyslíte? Limit je síce nastavený na 100 000 eur, no každá banka má svoj vlastný... celý článok

5 vecí, ktorými pomôžete planéte, ale aj sebe

27. 5. 2024 | Natália Stašíková

5 vecí, ktorými pomôžete planéte, ale aj sebe

Ak chceme pomôcť zmierniť klimatické zmeny, či jednoducho prispieť ku zdravšiemu životnému prostrediu, nemusíme sa obmedzovať. Práve naopak. Môžeme sa zapojiť do aktivít, ktoré potešia... celý článok

Služby Tatra Banky mali výpadky: Už vedia, čo je za tým

22. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Služby Tatra Banky mali výpadky: Už vedia, čo je za tým

Pre klientov Tatra Banky neboli dostupné viaceré služby, výpadky nahlasovali od piatka až do nedele. Čiastočný výpadok bol spôspbený obrannou reakciou banky na kybernetický útok. Peniaze... celý článok

10 najmenej bezpečných PIN kódov, ktoré sú pozvánkou pre zlodejov

20. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

10 najmenej bezpečných PIN kódov, ktoré sú pozvánkou pre zlodejov

K debetnej či kreditnej karte si väčšinou môžeme zvoliť vlastný PIN. Väčšinou myslíme iba na to, aby sa ľahko pamätal. No ak kartu stratíme alebo nám ju ukradnú, zlodejovi sa bude ľahko... celý článok