10 najmenej bezpečných PIN kódov, ktoré sú pozvánkou pre zlodejov

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 20. 5. 2024
K debetnej či kreditnej karte si väčšinou môžeme zvoliť vlastný PIN. Väčšinou myslíme iba na to, aby sa ľahko pamätal. No ak kartu stratíme alebo nám ju ukradnú, zlodejovi sa bude ľahko hádať. Toto je 10 PIN kódov, ktoré sú veľmi časté.
10 najmenej bezpečných PIN kódov, ktoré sú pozvánkou pre zlodejov

Zdroj: Archív Canva

PIN kód slúži ako kľúč k vašim financiám a poskytuje prístup k bankovému účtu, výberom či vkladom hotovosti. No práve jeho zlá voľba môže znamenať, že vaše peniaze môžu skončiť v rukách hackerov a zlodejov. Nedávna analýza údajov odhalila desať najbežnejších číselných kombinácií PIN kódov, ktoré by ste mali rozhodne vynechať, ak chcete ochrániť svoje úspory, upozorňujú Topky.

Mnohí ľudia, ktorí majú problém zapamätať si svoj PIN kód, si vyberajú jednoduché a ľahko zapamätateľné štvormiestne kombinácie. Tieto kódy často obsahujú opakujúce sa čísla alebo číselné postupnosti, čo je pre hackerov a zlodejov doslova pozvánka. Nick Berry z technologickej konzultačnej spoločnosti DataGenetics nedávno zverejnil analýzu, ktorá odhalila najčastejšie používané PIN kódy. Na vrchole zoznamu sa ocitla kombinácia 1234, ktorá je zďaleka najbežnejšia.

10 najmenej bezpečných PIN kódov

Ďalšie často používané kódy zahŕňajú čísla s opakujúcimi sa číslami, ako 7777, 1111 alebo 0000. Tieto jednoduché a predvídateľné kombinácie hackerom výrazne uľahčujú prácu. Medzi ďalšie obľúbené, a teda aj riskantné PIN kódy patria:

- 1234
- 1111
- 0000
- 1212
- 7777
- 1004
- 2000
- 4444
- 2222
- 6969

Používanie týchto kombinácií výrazne zvyšuje riziko, že váš PIN kód bude odhalený a vaše financie sa ocitnú v nebezpečenstve. Pre zabezpečenie svojho účtu by ste sa mali vyhnúť nielen týmto bežným kombináciám, ale aj ďalším ľahko predvídateľným variantom. Ideálny PIN kód by mal byť náhodný a nesúvisieť s ľahko dostupnými osobnými informáciami, ako je dátum narodenia či jednoduchá postupnosť čísel.

8 zásad, ako vytvoriť bezpečný PIN

Vytvorenie čo najbezpečnejšieho PIN kódu je kľúčovým krokom k ochrane vašich finančných prostriedkov. Tu je niekoľko tipov, ako na to:

  1. Vyhnite sa jednoduchým a bežným kombináciám: Ako už bolo spomenuté, kódy ako 1234, 0000, 1111 alebo akékoľvek iné jednoduché číselné postupnosti a opakovania sú najrizikovejšie.
  2. Nepoužívajte osobné údaje: Vyhnite sa používaniu čísel, ktoré môžu byť ľahko spojené s vami, ako dátum narodenia, rok narodenia, číslo domu alebo iné osobné údaje, ktoré môžu byť ľahko odhalené.
  3. Zvoľte náhodnú kombináciu: Najlepšie je vybrať si úplne náhodnú kombináciu čísel, ktorá nemá žiadny osobný význam. Takáto kombinácia je ťažšie predvídateľná.
  4. Použite generátor náhodných čísel: Ak máte problém vymyslieť náhodný kód, môžete využiť online generátory náhodných čísel, ktoré vám pomôžu vytvoriť bezpečný PIN.
  5. Vyhnite sa sekvenčným číslam: Okrem jednoduchých číselných postupností ako 1234 by ste sa mali vyhnúť aj kombináciám ako 4321, 5678 a podobne.
  6. Pravidelne meňte PIN kód: Zabezpečenie PIN kódu zvýšite aj tým, že ho budete pravidelne meniť. Ideálne je meniť ho každých pár mesiacov.
  7. Nepíšte si PIN kód: Nikdy si nepíšte svoj PIN kód na miesto, kde by ho mohol nájsť niekto iný, napríklad na kartu, do peňaženky alebo do telefónu bez ďalšieho zabezpečenia.
  8. Použite dlhší PIN kód, ak je to možné: Niektoré banky alebo aplikácie umožňujú použitie dlhších PIN kódov, napríklad šesťmiestnych. Ak máte túto možnosť, zvoľte si dlhší PIN kód, ktorý je ťažšie odhadnuteľný.

Pamätajte, že cieľom je vytvoriť taký kód, ktorý je pre vás zapamätateľný, no zároveň čo najmenej predvídateľný pre potenciálnych zlodejov. Investícia do bezpečnosti vášho PIN kódu je malá cena za ochranu vašich financií.

Zmena PIN kódu na bezpečnejší variant môže byť drobným krokom, no tento krok môže výrazne prispieť k ochrane vašich úspor. Mnohé banky umožňujú zmeniť PIN kód priamo v pobočke, alebo online cez internet banking, takže nie je dôvod na odkladanie tejto dôležitej aktualizácie.

Je dôležité si uvedomiť, že aj keď sa nám môže zdať pohodlné vybrať si jednoduchý a ľahko zapamätateľný PIN kód, táto pohodlnosť môže viesť k veľkým stratám. Investícia do vytvorenia silného a unikátneho PIN kódu sa môže ukázať ako neoceniteľná v prípade, že sa stanete terčom pokusu o krádež. Buďte obozretní a zabezpečte si svoje financie efektívnym spôsobom.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

5 vecí, ktorými pomôžete planéte, ale aj sebe

27. 5. 2024 | Natália Stašíková

5 vecí, ktorými pomôžete planéte, ale aj sebe

Ak chceme pomôcť zmierniť klimatické zmeny, či jednoducho prispieť ku zdravšiemu životnému prostrediu, nemusíme sa obmedzovať. Práve naopak. Môžeme sa zapojiť do aktivít, ktoré potešia... celý článok

Služby Tatra Banky mali výpadky: Už vedia, čo je za tým

22. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Služby Tatra Banky mali výpadky: Už vedia, čo je za tým

Pre klientov Tatra Banky neboli dostupné viaceré služby, výpadky nahlasovali od piatka až do nedele. Čiastočný výpadok bol spôspbený obrannou reakciou banky na kybernetický útok. Peniaze... celý článok

Okamžité platby sú realitou v ďalšej slovenskej banke

6. 5. 2024 | Redakcia

Okamžité platby sú realitou v ďalšej slovenskej banke

Fio banka spustila službu SEPA okamžité platby. Klienti ich budú mať zdarma a realizujú sa do niekoľkých sekúnd a to aj cez sviatky a víkendy. Na Slovensku tento druh platby nemá už... celý článok

Nový rebríček bežných účtov. Ktoré banky ponúkajú najlepšiu ponuku?

21. 11. 2023 | Redakcia

Nový rebríček bežných účtov. Ktoré banky ponúkajú najlepšiu ponuku?

Na Finparáde nastala aktualizácia rebríčkov najlepších bežných účtov na trhu. Jednotkou je účet od Tatra banky, druhé miesto patrí účtu Slovenskej sporiteľne a rebríček uzatvára UniCredit... celý článok

Prevod bude trvať niekoľko sekúnd. Vo februári štartujú okamžité platby

24. 1. 2022 | Redakcia

Prevod bude trvať niekoľko sekúnd. Vo februári štartujú okamžité platby

Už len pár dní a Slovensko sa dočká ďalšej digitálnej bankovej novinky – okamžitých platieb. Kým dnes trvajú medzibankové prevody minimálne deň, od 1. februára to budú sekundy.