Neviete určiť cenu vašej domácnosti? Prvá poisťovňa už spustila hodnotiacu appku

Roland Regely | rubrika: Článok | 19. 1. 2021
Cena domácnosti je dôležitou informáciou pre klienta i pre poisťovňu. Od tejto sumy sa totiž odvíja výška poistného plnenia vyplateného poisťovňou v prípade poistnej udalosti.
Neviete určiť cenu vašej domácnosti? Prvá poisťovňa už spustila hodnotiacu appku

Zdroj: Shutterstock

Pri poistení stavieb pomôže s určením hodnoty stavby znalecký posudok či poisťovňa formou zjednodušenej kalkulačky na výpočet poistnej sumy. Pri poistení domácnosti sa na určenie jej hodnoty využíva orientačný výpočet na základe koeficientu plochy domácnosti. Poisťovňa Generali sa novou aplikáciou snaží o čo najadresnejší výpočet hodnoty vašej domácnosti.

Ako určiť hodnotu domácnosti?

Jedna z prvých otázok, ktorú klient dostane pri uzatváraní poistenia majetku je - Akú hodnotu má váš dom, byt alebo domácnosť? Odpoveď je veľmi dôležitá. Od tejto sumy sa totiž odvíja výška poistného plnenia vyplateného poisťovňou v prípade poistnej udalosti.

Pri poisťovaní majetku sa klientom všeobecne odporúča zvoliť poistnú sumu v takej výške, ktorá bude v prípade poistnej udalosti postačovať na zabezpečenie bývania v rovnakom komforte, aký mal klient pred vznikom škody. Odhadnúť hodnotu svojej domácnosti, ktorá by aspoň približne zodpovedala jej skutočnej hodnote, je však pomerne náročné. 

„Poisťovne pomáhajú klientom pri stanovení hodnoty domácnosti orientačným výpočtom na základe koeficientu plochy domácnosti, napríklad prenásobia metre štvorcové obytnej plochy sumou 300 eur,“ upozorňuje Tomáš Potúček, riaditeľ Úseku poistenia majetku a zodpovednosti poisťovne Generali. Tento spôsob však podľa neho nie je presný, keďže stanovenie výšky poistnej sumy je vždy vysoko individuálne a závisí od vybavenia konkrétneho bytu, zvolených materiálov či spotrebičov. „Niekto totiž do zariadenia svojej domácnosti značne investuje, iný si ju zasa zariadi jednoduchšie,“ upozorňuje Potúček.

 

Prvá hodnotiaca aplikácia na trhu

Práve preto prichádza Generali ako prvá poisťovňa na trhu s unikátnou webovou aplikáciou na určenie hodnoty majetku. „Hravá aplikácia vás prevedie cez jednotlivé miestnosti vašej domácnosti, pričom sa bude pýtať, čo by ste v danej izbe mohli mať a koľko to priemerne stojí,“  vysvetľuje Tomáš Potúček z poisťovne Generali. 

Hodnota jednotlivých vecí, ktoré sú uvedené v aplikácii, bola konzultovaná priamo s predajcami, preto odzrkadľuje reálne priemerné ceny v obchodoch. Samozrejme, ak ste kúpili napríklad chladničku lacnejšie alebo drahšie, než uvádza aplikácia, viete si túto sumu ľubovoľne upraviť. Rovnako si viete jednoducho doplniť aj predmety spolu s ich hodnotou, ktoré v domácnosti máte, no nenachádzajú sa v ponuke aplikácie. 

Po virtuálnom prejdení všetkých izieb je na vami zadanú e-mailovú adresu zaslaná sumarizácia hodnoty vašej domácnosti. Vyplnenie aplikácie pritom zaberie zhruba 10 minút.

Vlastníme viac, ako si myslíme

V priemere vlastní bežný Európan niekoľko tisíc vecí, ktorých prítomnosť si vo svojom príbytku už ani neuvedomuje, no dohromady môžu predstavovať skutočne vysokú hodnotu. „Keď sme pripravovali toto riešenie, spýtali sme sa niekoľkých ľudí na hodnotu vecí, ktoré sa nachádzajú v ich domácnosti. Väčšina ľudí sa sústredila práve na hodnotnejšie veci, ako je nábytok, elektronika a cennosti. Potom si vzali do rúk našu aplikáciu a zrazu zistili, aká vysoká hodnota sa skrýva v oblečení, topánkach, knihách, kuchynských potrebách a podobne, na ktoré pôvodne ani nepomysleli,“ hovorí Potúček.

Hodnota staršej nehnuteľnosti zvyčajne stúpne vtedy, keď prejde rozsiahlejšou modernizáciou – napríklad pri výmene strechy, okien alebo elektrorozvodov. Hodnotu domácnosti môžu zvýšiť napríklad nový nábytok či drahšie domáce spotrebiče.

Dobrý finančný poradca pri uzatváraní poistnej zmluvy klientovi odporúči stanoviť správnu výšku poistnej sumy, aby neplatili zbytočne veľa, ale ani málo. Stáva sa však, že po rekonštrukcii ľudia zabudnú výšku poistnej sumy upraviť. V takom prípade, keď je ich nehnuteľnosť, resp. domácnosť poistená na nižšiu sumu, než je jej skutočná hodnota, dochádza k podpoisteniu.

V prípade poistnej udalosti sa potom poistné plnenie kráti v pomere podpoistenia (pomer medzi poistnou sumou dojednanou v poistnej zmluve a skutočnou hodnotou nehnuteľnosti). Odporúča sa, aby po zvýšení hodnoty svojej nehnuteľnosti, resp. domácnosti ľudia konzultovali so svojim poistným poradcom výšku poistnej sumy. Obyčajne ide o pár eur, o ktoré sa poistka navýši. Nehnuteľnosť či domácnosť sú však poistené na výrazne vyššiu poistnú sumu.

Anketa

Mám poistenie:

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce