V dobe „covidovej“ podnikatelia podvádzali viac. Poisťovne hlásia tisíce odhalených pokusov o podvod

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 23. 2. 2021
Vylákať peniaze z poisťovne je trestný čin. Zakryť podvod nedokázala ani „korona“. Dokazujú to výsledky odhalených prípadov
V dobe „covidovej“ podnikatelia podvádzali viac. Poisťovne hlásia tisíce odhalených pokusov o podvod

Zdroj: Shutterstock

Spôsoby ako prežiť túto neľahkú dobu sú rôzne. Mnohí podnikatelia, ktorý majú svoje prevádzky zatvorené niekoľko mesiacov, sú zúfalí a svetlo na konci tunela akosi neprichádza. V zúfalej dobe sa dejú zúfalé činy. A medzi nimi sú aj pokusy o vylákanie časti peňazí z poisťovní. 

Poisťovne hlásia až 20 % nárast odhalených pokusov o poisťovací podvod. „Na týchto výsledkoch sa podľa všetkého podpísala situácia okolo pandémie COVID-19, keď sa niektorí snažili kompenzovať výpadok finančných prostriedkov neoprávnenými nárokmi voči poisťovni. Zároveň sa mnohí páchatelia zrejme spoliehali, že poisťovňa bude mať počas mimoriadnej situácie sťažené možnosti prešetrovania podozrení,“ domnieva sa vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností Allianz – Slovenskej poisťovne Jaroslava Zemanová.

Kým naša najväčšia poisťovňa hlási takmer 2800 poisťovacích podvodov, Kooperativa hlási ďalších 1800 pokusov o poistný podvod a pridávajú sa aj ďalšie poisťovne.

 

Odhaľovaniu podvodov venujú poisťovne pozornosť

To, že sa podvádzať nevyplatí, dokazuje aj množstvo odhalených prípadov. 

„Poisťovne využívajú mnohé nástroje a možnosti ako takýmto prípadom predísť. Diagnostiku dát z dopravnej nehody, hydrometeorologické aplikácie, stanoviská posudkových lekárov či spoluprácu s inými poisťovňami,“ uvádza Igor Faktor, riaditeľ úseku vnútornej kontroly a vnútorného auditu poisťovne Wüstenrot. 

Poisťovne sa snažia odhaliť všetky pokusy o podvod, ale cielia aj na prevenciu, aby takémuto podvodnému jednaniu predchádzali. Majú preto zavedené systémy, ktoré obsahujú indikátory podvodov. Systémy sa aktualizujú a na ich vývoji pracujú častokrát v rámci nadnárodnej skupiny a tiež v spolupráci nielen so slovenskou políciou ale aj na medzinárodnej úrovni.

Akonáhle systém objaví podozrivý prípad, nastúpi tím špecialistov kontrolnej činnosti. 

„Poistné podvody vplývajú najmä na výšku poistných plnení, čo sa premieta aj do ceny poistenia. Ide o druh kriminality s vysokou latenciou, ktorý je náročné odhaliť a preukázať.  Preto naša poisťovňa hlavne preventívnym opatreniam venuje takú pozornosť. Snažíme sa znižovať ich dopady na cenu poistenia a tým chrániť prostriedky našich klientov,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Silvia Nosková Illášová.  

Tento rok bol špecifický práve tým, že sa mnohí „podvodníci“ spoliehali na to, že kvôli obmedzeniam kvôli covid-19 sa na ich podvod nepríde.

„Často išlo doslova o naivné pokusy podvodov, kde hlásené poškodenia na vozidle boli zadokumentované už pri uzatváraní poistenia, alebo pri predchádzajúcich škodách uplatnených buď u nás alebo v konkurenčných poisťovniach,“ zdôrazňuje Vojtech Kosík z oddelenia kontroly a špeciálnych činností Allianz – Slovenskej poisťovne. 

Podvody na úrazoch a životnom poistení sa zdvojnásobili

Kým v minulých rokoch bolo najviac pokusov zaznamenávaných v oblasti povinného zmluvného poistenia a havarijné poistenie, poistenie majetku a životné a úrazové poistenie boli približne na rovnakej úrovni, tento rok sa najviac prejavili pokusy o vylákanie prostriedkov práve zo životného a úrazového poistenia a tiež z poistenia podnikateľov.

Častokrát dochádzalo k situáciám, kedy bolo poistenie uzatvorené účelovo, teda sa manipulovalo s časom. Poistenie sa uzatvorilo, až v deň kedy sa napríklad úraz stal, či dokonca pár dní po. Prípadne dochádzalo aj k fiktívnym úrazom. Toto sú situácie, na ktoré sú poisťovne obzvlášť pripravené a v prípadoch, kedy sa má vyplatiť poistné plnenie krátko po uzatvorení poistenia sú takmer všetky podvodné pokusy zachytené.

Tradične najviac vo fingovaných úrazoch dokonca aj v spolupráci s lekármi víťazí severné Slovensko. V južných regiónoch sa snažia vylákať financie na škodách na poľnohospodárskych strojoch a na západnom Slovensku je veľký počet poistných udalostí z priemyselného poistenia a poistenia podnikateľov.

Fenomén minulého roku – navyšovanie škôd

Okrem fingovaným poistným udalostiam sa však vlani výrazne zvýšila veľkosť škôd

Naozaj sa často jednalo o skutočne vzniknuté škody na majetku, ale škoda bola popísaná vo väčšom rozsahu, ako sa skutočne stala. Aj tu nastupujú kontrolné mechanizmy, ktoré škodu posúdia a pokus o navýšenie odhalia, preto sa podvádzať naozaj nevyplatí.  

Trestné oznámenia a spolupráca s políciou

Odhaľovaním podvodov sa poisťovne primárne nesnažia kriminalizovať klientov. Avšak je dôležité si uvedomiť, že páchateľovi poisťovacieho podvodu hrozí trest odňatia slobody. Napríklad poisťovňa Wüstenrot sa na políciu obrátila v piatich prípadoch a Allianz podala až 6 trestných oznámení s kompletným dôkazovým materiálom.

Anketa

Máte založené životné poistenie?

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Chystajú sa veľké kontroly práce na živnosť, firmám hrozia státisícové pokuty

11. 5. 2024 | Barbora Magočová

Chystajú sa veľké kontroly práce na živnosť, firmám hrozia státisícové pokuty

Švarcsystém je na Slovensku nelegálny, no nie je ľahké ho odhaliť. To á však zmeniť súčasná vláda. Pripravuje sa veľký záťah na „zamestnaných“ živnostníkov. Pokuty hrozia nielen im,... celý článok

Milionár, ktorý skončil bez koruny: Pán Švarc, ktorý „vymyslel“ švarc systém

10. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Milionár, ktorý skončil bez koruny: Pán Švarc, ktorý „vymyslel“ švarc systém

Miroslav Švarc dodnes žije neďaleko Prahy, berie dôchodok smiešnej sume a býva v dome s priateľkou. Býval to však veľmi bohatý biznismen, po ktorom sa dodnes volá nelegálna, ale stále... celý článok

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

9. 5. 2024 | Redakcia

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala dve novely, ktoré sa týkajú podnikania a investícií. Novela pre podnikateľov odstráni administratívnu záťaž a byrokraciu. Zároveň sa menia pravidlá... celý článok

Talent a inovácie máme aj u nás, na Slovensku

4. 5. 2024 | Redakcia

Talent a inovácie máme aj u nás, na Slovensku

Projekt „Vyrobené na Slovensku“ predstavuje významnú platformu a podporu pre domáce výrobky a služby, s ambíciou propagovať ich aj za hranicami Slovenska. V našom rozhovore s Michalom... celý článok

Renesancia drevárskeho umenia: St.vol vytvára z kalamitného dreva dizajnové ikony

3. 5. 2024 | Redakcia

Renesancia drevárskeho umenia: St.vol vytvára z kalamitného dreva dizajnové ikony

V tichých kútoch východného Slovenska, kde kedysi stála iba stará stodola, dnes prekvitá nábytkárske umenie, ktoré v sebe nesie príbeh a dušu storočného dreva. Spoločnosť St.vol, ktorú... celý článok