Český prezident Petr Pavel vo štvrtok podpísal zákon o digitalizácii finančného trhu, ktorý do českého právneho poriadku implementuje európsku reguláciu MiCA (Markets in Crypto-Assets).
Pre fanúšikov kryptomien je dôležité, že tým zavádza tzv. časový test. To znamená, že ak budete bitcoin alebo iné kryptomeny držať dlhšie ako tri roky a potom ich predáte, nebudete musieť platiť daň zo zisku.
Druhou a nemenej dôležitou novinkou je hodnotový test, ktorý vás oslobodzuje od platenia dane z príjmu z predaja kryptomien do výšky stotisíc korún ročne bez ohľadu na to, kedy ste k nim prišli. Ak si teda kúpite povestnú kávu za bitcoiny, prípadne notebook alebo telefón, už sa nemusíte starať o to, akú hodnotu má bitcoin teraz a akú mal v čase, keď ste ho kúpili a všetko si zapisovať do daňového priznania.
Ak si niekto myslí, že ide o nejaké nové výhody pre držiteľov kryptomien, nie, je to naopak: zákon len vyrovnal podmienky, takže držitelia kryptomien sú konečne na rovnakej úrovni ako držitelia akcií.
Bitcoiny ako rezerva sú americká priorita
„Gratulujem našim priateľom a spojencom v Českej republike, že ukázali cestu a pomohli (dúfajme) Európe nájsť smer,“ zablahoželala k podpisu zákona americká senátorka Cynthia Lummisová na sieti X.
Ako veľkú propagátorku bitcoinu a jeho nákupu do štátnych rezerv ju však určite ešte viac potešilo, keď Trumpov „krypto cár“ (poradca pre kryptomeny a umelú inteligenciu) David Sacks povedal, že top prioritou novej vlády USA je preskúmať možnosť vytvorenia bitcoinových rezerv.
Okrem týchto prieskumov Sacksova pracovná skupina spolupracuje s Komisiou pre cenné papiere (SEC) a Komisiou pre obchodovanie s komoditnými futures (CFTC) na vytvorení regulačného rámca pre digitálne aktíva. Predchádzajúcu administratívu Sacks kritizoval práve za nejasnú reguláciu, ktorá podľa neho viedla k odchodu kryptomenových firiem do zahraničia.
Lenivé bitcoiny: nehýbu sa, HODLujú sa
Bitcoinový mempool, to je akási "čakáreň" pre nepotvrdené transakcie v blockchaine. Niekedy chvíľu trvá, kým sa transakcia zrealizuje. Ale tento týždeň - a to je naozaj nezvyčajná situácia - sa čakáreň vyprázdnila. Keď je mempool prázdny, znamená to, že všetky transakcie boli spracované a žiadne ďalšie nečakajú na pridanie do bloku.
Objem transakcií v bitcoinovej sieti dosiahol najnižšiu úroveň za posledných jedenásť mesiacov. Denný počet transakcií klesol z maximálnej hodnoty 810 850 (november 2024) na približne 346 000 transakcií denne. Príčin môže byť viacero:
- Mentalita HODL: používatelia bitcoiny viac držia, ako používajú
- pokles záujmu o niektoré módne výstrelky: napríklad hype okolo runes alebo ordinals výrazne oslabil
- Používanie Lightning Network: druhá vrstva nad bitcoinom umožňuje rýchle a lacné transakcie mimo hlavného blockchainu.
Vďaka nízkemu počtu transakcií klesli transakčné poplatky na rekordne nízku úroveň. Náklady na priemernú transakciu klesli na približne 14 amerických centov. To je výrazný rozdiel oproti obdobiam vysokého vyťaženia siete, keď sa poplatky bežne pohybovali v desiatkach dolárov za transakciu a výnimkou neboli ani stovky dolárov za transakciu.
Pre používateľov je súčasná situácia výhodná. Máme ideálny čas na presun prostriedkov z búrz do peňaženiek alebo na konsolidáciu menších súm.
Horšie je to pre ťažiarov, pre ktorých nízke poplatky znamenajú nižšie príjmy.
Prepad stál špekulantov miliardy
Podobne významná ako prázdny mempool, ale oveľa menej príjemná udalosť postihla traderov. Začiatkom tohto týždňa ich v priebehu niekoľkých hodín zlý burzový prepad pripravil o viac ako 2,3 miliardy dolárov, čo bol jeden z najväčších nútených predajov v histórii tohto odvetvia.
Hlavným spúšťačom bolo rozhodnutie Donalda Trumpa oznámiť vysoké clá na dovoz z Kanady, Mexika a Číny. Investori sa zľakli obchodnej vojny a začali sa zbavovať rizikových aktív vrátane kryptomien. Trump je však Trump - o niekoľko hodín neskôr clá na Kanadu a Mexiko odložil o mesiac. Trhy sa síce trochu upokojili, ale pre tých, ktorých už burzy vyhodili, to bolo dobré už akurát na viete čo.
Pri poklese bolo vidieť, že v ťažkých časoch ľudia najviac dôverujú bitcoinu. Stratil "len" približne 10 percent. Ethereum stratilo 14 percent a ďalšie altcoiny ako XRP, Dogecoin a Cardano stratili dokonca štvrtinu svojej hodnoty. Celková trhová kapitalizácia kryptomien klesla o viac ako 12 percent, čo zodpovedá približne 400 miliardám dolárov.
MicroStrategy vyrástla, už je len Strategy
Spoločnosť MicroStrategy, známa svojím výrazným zameraním na bitcoin, oficiálne zmenila svoj názov na Strategy. Tento krok vraj odráža jej strategickú transformáciu z tradičného poskytovateľa softvéru na poprednú firmu v oblasti kryptomien. Rebranding zahŕňa nielen zmenu názvu, ale aj nové logo s bitcoinovou tematikou.
(Micro)Strategy sa za posledných päť rokov stala najväčším firemným držiteľom bitcoinov na svete. V súčasnosti ich má 471 107 v hodnote približne 46 miliárd dolárov. Firma sa dlhodobo označuje ako "Bitcoin Treasury Company" a zmena názvu to má zdôrazniť.
Rýchlovka pod čiarou: Tento týždeň priniesol aj niekoľko bizarných udalostí a tou najpozoruhodnejšou bola pravdepodobne ponuka spoločnosti World Liberty Financial, ktorá je prepojená s rodinou prezidenta Trumpa. Tá oslovila blockchainové projekty s nezvyčajnou ponukou - ak projekty nakúpia ešte len pripravované tokeny WLFI za minimálne desať miliónov dolárov a zaplatia desaťpercentný poplatok, WLF na oplátku odkúpi ich tokeny za rovnakú sumu.
Tomáš Krause
Prispievateľ webu Peníze.cz. Všetko o kryptomenách. Ďalšie články autora.