Komentár: ECB je rozhodnutá urobiť všetko preto, aby sa v eurozóne upravila inflácia

Martin Krištoff | rubrika: Článok | 29. 1. 2021
„Európska centrálna banka je pripravená využiť všetky nástroje potrebné na stimuláciu inflácie a pozorne sleduje zhodnocovanie eura,“ uviedol člen rady guvernérov Olli Rehn.
Komentár: ECB je rozhodnutá urobiť všetko preto, aby sa v eurozóne upravila inflácia

Zdroj: Shutterstock

Komentár hlavného analytika CFD World Martina Krištoffa

Reagoval tak na aktuálny problému, ktorému eurozóna čelí: pokračujúca deflácia a slabnúce oživenie. Rehn k svojmu výroku dodal, že niekoľko jeho kolegov z Rady guvernérov vrátane holandského guvernéra Klaasa Knota nedávno zvýšilo možnosť zníženia úrokových sadzieb.

Túto pozíciu podporil aj fínsky guvernér. „Sme určite pripravení použiť a upraviť všetky naše nástroje, ako je to vhodné," uviedol v rozhovore pre agentúru Bloomberg Television a dodal: „Pozorne sledujeme vývoj výmenného kurzu, najmä pokiaľ ide o výhľad inflácie."

ECB k svojmu pandemickému stimulačnému balíku pristúpila ešte v decembri a zatiaľ čo prezidentka Christine Lagardeová tvrdila, že oživenie eurozóny je na dobrej ceste, pomalý postup očkovania a pokračujúce reštrikcie prispievajú k neistote a vyvolávajú otázniky o ďalšom vývoji európskej ekonomiky.

Rehn hovorí, že výhľade inflácie v regióne je „príliš nízky na jeho vkus, a čo je dôležitejšie, príliš nízky pre spoločný cieľ“.

Inflácia v eurozóne je v súčasnosti -0,3 %, čo je zásadný rozdiel oproti strednodobému cieľu tesne pod 2 %. Skok výmenného kurzu za posledný rok je jedným z faktorov, ktorý tlačí ceny dole čiastočným znižovaním dovozných nákladov.
„Nechcel by som vstupovať do špekulácií o jednej alebo druhej možnosti z našich monetárnych nástrojov," uviedol Rehn. „Povedal by som len, že sme skutočne pripravení použiť a upraviť všetky naše nástroje podľa potreby."

Rehn tiež zdôraznil, že zmena inflačného cieľa ECB by sa mala zmeniť na jasný, symetrický cieľ 2 %. Predtým tvrdil, že takýto posun by pomohol zvýšiť očakávania po rokoch, v ktorých inflácia tvrdohlavo zostávala príliš nízka napriek biliónom eur menových stimulov. 

Martin Krištoff

 Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

banka, ECB, euro, inflácia, peniaze

Toto ste už čítali?

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

8. 1. 2024 | Marek Mittaš

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

Agentúra Fitch Ratings, jedna z troch najvplyvnejších ratingových agentúr na svete, znížila rating Slovenska. Dôvodom bolo zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich... celý článok

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

4. 1. 2024 | Daniel Výcha

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

Ak využívate služby pošty, počítajte s tým, že od januára 2024 si za ne priplatíte. Nárast cien bude rôzny – sumy niektorých listov vzrastú o 11 až 18 %, zatiaľ čo za iné zaplatíte... celý článok

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

19. 12. 2023 | Daniel Výcha

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

Teplo je pre niektorých majiteľov bytov každú zimu veľkým problémom. Ak kúria viac, aby sa v interiéri cítili počas zimy príjemne, často vykurujú aj byty tých, ktorí kúria menej. Vo... celý článok