Najlacnejšia trasa do Chorvátska: Kde ušetríte na diaľničných poplatkoch a kde natankovať?

Natália Stašíková | rubrika: Článok | 2. 7. 2024
Slováci sa každé leto vyberú do Chorvátska autom. Pozreli sme sa preto na najlepšie trasy a poplatky, ktoré na vodičov číhajú. Komu sa viac oplatí ísť cez Maďarsko a kto ušetrí keď pôjde cez Rakúsko?
Najlacnejšia trasa do Chorvátska: Kde ušetríte na diaľničných poplatkoch a kde natankovať?

Zdroj: Shutterstock

Cesta autom do Chorvátska je dlhodobo medzi Slovákmi veľmi populárna. Jednoduchšou sa stala aj vďaka prijatiu krajiny do Schengenského priestoru a zavedeniu eura. My sme sa pozreli, na najlacnejšie možnosti tankovania na trase do Chorvátska, či náklady na diaľničné známky. 

Najväčší výber pri rozhodovaní, ktorou cestou sa vydať, majú pochopiteľne obyvatelia Bratislavy a západného Slovenska. Zároveň ich však čaká aj najväčšia dilema, ktorú cestu si vybrať. 

Koľko stoja diaľničné známky na ceste do Chorvátska

Najlacnejšia trasa však vedie cez Maďarsko, pričom z Bratislavy je najkratšia vzdialenosť 550 km, zatiaľ čo z Košíc je to 800 km. Pri výbere medzi cestou cez Rakúsko alebo Maďarsko je maďarská trasa lacnejšia kvôli nižším nákladom na diaľničné známky, zatiaľ čo rakúska trasa je pohodlnejšia a rýchlejšia.

Napríklad z Bratislavy do Krku cesta cez Maďarsko trvá približne 6 hodín a stojí celkovo okolo 56,50 €. Naopak, cesta cez Rakúsko a Slovinsko je pohodlnejšia, ale drahšia, s celkovými nákladmi približne 83,50 €, informuje Fingo. Cestujúcim z východného Slovenska sa oplatí trasa cez Maďarsko, ktorá je rýchlejšia a ekonomickejšia.

Koľko vás budú stáť diaľničné poplatky, ak ich kúpite online? (pre osobné motorové vozidlá)

Slovensko

1-mesačná diaľničná známka 17 €

10-dňová diaľničná známka 12 €

Maďarsko

1-mesačná diaľničná známka 26,29 €

10-dňová diaľničná známka 16,24 €

1-dňová diaľničná známka 13,07 €

Chorvátsko

10-dňová diaľničná známka 19,64 €

Mesačná diaľničná známka  31,79 €

Ročná diaľničná známka 175,68 €

Slovinsko

7-dňová diaľničná známka  21,90 €

1-mesačná diaľničná známka 38,90 €

Rakúsko 

1-dňová diaľničná známka 13.90 €. 

Desaťdňová diaľničná známka stojí 20,90 €

Dvojmesačná diaľničná známka 39,90 €

Kde sa oplatí tankovať na ceste do Chorvátska

 

Zdroj: cebia.com

Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB, pre portál Topky radí, kde najvýhodnejšie natankovať po ceste. Nafta tvorí takmer 67 % spotreby palív na Slovensku, kde je priemerná cena 1,477 eura za liter, čo je 7. najlacnejšia v EÚ. Ceny sú nižšie v Česku, Rumunsku a Bulharsku. Pri ceste do Chorvátska sa oplatí tankovať v Slovinsku za 1,482 eura za liter. Rakúsko a Maďarsko majú ceny vyššie o 5 až 10 centov na liter.

Analytik ďalej uvádza, že sa najlepšie tankuje v krajinách, kde sú nižšie dane a ceny palív. Napríklad v Bulharsku je nafta najlacnejšia za 1,306 eura za liter. Ak plánujete cestu do Grécka, najlacnejšie je natankovať v Bulharsku, kde môžete ušetriť oproti Grécku, kde je cena nafty až 1,62 eura za liter.

Nezabudnite, že pred cestou je dôležité skontrolovať všetky potrebné doklady a zabezpečiť poistenie auta a cestovné poistenie. Taktiež sa odporúča plánovať cestu mimo hlavných cestovných dní, ako sú piatok a sobota, aby ste sa vyhli kolónam. 

S týmito informáciami môžete svoju cestu naplánovať efektívnejšie a ušetriť na nákladoch spojených s palivom, čo vám umožní užiť si dovolenku v Chorvátsku naplno.

Natália Stašíková

Autor článku Natália Stašíková

Prispievateľka portálu Peniaze.sk. Venuje sa ekonomickým témam a natívnemu obsahu. Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Novinka, ktorá poteší slovenských vodičov: Bezplatných úsekov diaľníc bude viac

4. 7. 2024 | Natália Stašíková

Novinka, ktorá poteší slovenských vodičov: Bezplatných úsekov diaľníc bude viac

Ešte v máji sme informovali o zmenách pre motoristov, ktoré môžu znamenať výrazné úspory. Novela vyhlášky o diaľničnej známke z dielne vlády SR, oslobodí až 197 kilometrov diaľnic a... celý článok

S novou diaľničnou známkou prichádzajú nové pokuty: PREHĽAD zmien od 1. augusta

1. 7. 2024 | Barbora Magočová

S novou diaľničnou známkou prichádzajú nové pokuty: PREHĽAD zmien od 1. augusta

Zavedenie novej jednodňovej diaľničnej známky a sprísnenie pravidiel pre vodičov prináša zásadné zmeny v systéme diaľničných poplatkov na Slovensku. Poslanci schválili novelu zákona,... celý článok

Skupina mladých Slovákov môže získať vodičský preukaz zadarmo

28. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Skupina mladých Slovákov môže získať vodičský preukaz zadarmo

Príspevok na vodičský preukaz je tento rok určený len pre ľudí z centier pre deti a rodiny, čo je novinka, ktorá má pomôcť najzraniteľnejším skupinám osamostatniť sa. Podmienky sú prísne,... celý článok

Štát dá tisícom Slovákov cestovné pasy zadarmo. Mnohí však môžu prísť o svoje dovolenky

26. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Štát dá tisícom Slovákov cestovné pasy zadarmo. Mnohí však môžu prísť o svoje dovolenky

Od 1. apríla sa zvyšovali poplatky za vydanie cestovného pasu, čo vyvolalo nápor žiadostí v marci. Tisíce Slovákov teraz márne čakajú na svoje pasy. Poslanec PS Ján Hargaš obviňuje... celý článok

Zabudnite na Chorvátsko: V týchto destináciách zaplatíte menej a užijete si nádherné pláže

25. 6. 2024 | Natália Stašíková

Zabudnite na Chorvátsko: V týchto destináciách zaplatíte menej a užijete si nádherné pláže

Slováci si leto bez dovolenky nevedia predstaviť. Až 71 % ľudí plánuje alebo zvažuje vycestovať. Polovica z nich sa chystá do zahraničia, hlavne na európske pláže, zatiaľ čo tretina... celý článok