Aktuálne zmeny v druhom pilieri: Čo čaká naše dôchodky v roku 2023?

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 5. 12. 2022
Sporiteľov v II. pilieri čakajú výrazné zmeny. Podľa informácií Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa však dôchodcovia nemusia ničoho obávať. Novinky by im mali po 40 rokoch sporenia priniesť v priemere až o 64 % viac úspor.
Aktuálne zmeny v druhom pilieri: Čo čaká naše dôchodky v roku 2023?

Zdroj: Shutterstock

Presun do indexových fondov

Najzásadnejšou zmenou bude presun všetkých súčasných sporiteľov v II. pilieri, ktorí sú narodení po roku 1968 a ktorí si nesporia v indexovom dôchodkovom fonde do indexových fondov. Robiť sa tak začne od júla 2023, pričom celý proces presunu by mal trvať do konca roka 2025.

Proces presunu je dlhodobý a je možné, že DSS ho nestihnú do konca roka 2025. Preto môžu požiadať o predĺženie do konca roka 2027.

Do indexových fondov sa následne budú investovať aj nové príspevky sporiteľov, ktorí sú starší ako 54 rokov, čiže sa narodili pred rokom 1968. Ich staré úspory sa však presúvať nebudú. Zostanú im v rovnakom fonde, v ktorom sporili doteraz. 

Zmeny sa budú okrem starých sporiteľov týkať aj tých nových. Noví sporitelia vstupujúci do II. penzijného piliera budú mať od mája 2023 sporenie v indexovom fonde nastavené automaticky ako predvolenú investičnú stratégiu.

Predvolená investičná stratégia

Predvolená investičná stratégia má podľa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny prispieť k celkovému zlepšeniu stavu úspor. „V porovnaní so sporením výlučne v dlhopisových garantovaných dôchodkových fondoch toto opatrenie zvýši nasporenú sumu sporiteľov v II. pilieri po 40 rokoch približne o 50 %,” tvrdí ministerstvo.

Koho sa zmeny netýkajú?

Jedinou výnimkou sú sporitelia, ktorí do mája 2023 kontaktujú svoju dôchodcovskú správcovskú spoločnosť so žiadosťou o sporenie v inom ako indexovom fonde, ktorý by im mal byť priradený.

DSS budú svojich sporiteľov informovať

Všetkým sporiteľom, ktorých sa budú zmeny týkať, zašlú dôchodcovské správcovské spoločnosti do konca februára informáciu o tom, že si nesporia v súlade s predvolenou investičnou stratégiou. Okrem toho ich budú tiež informovať o ďalších krokoch a možnostiach sporenia.

Automatická účasť v druhom pilieri

V máji 2023 prichádza aj ďalšia zmena, ktorou je automatická účasť v druhom pilieri pre osoby vo veku do 40 rokov. Týkať sa bude tých, ktorí budú po 1. máji 2023 prvýkrát dôchodkovo poistení.

Súčasný stav dovoľuje sporiteľom vstúpiť do II. piliera len do 35 roku života. Po novom sa tak hranica posunie o 5 rokov a následne sa bude prispôsobovať podľa zmeny dôchodkového veku.

Po novom budú mať osoby, ktoré automaticky vstúpia do druhého piliera, dve možnosti:

 • Možnosť vystúpenia z druhého piliera – sporiteľ tak bude môcť urobiť do dvoch rokov od automatického vstupu do piliera.
 • Možnosť uzatvorenia zmluvy s DSS podľa vlastného výberu – sporiteľ tak bude môcť urobiť do 180 dní od automatického vstupu do piliera. V prípade, že by tak neurobil, dôchodcovskú správcovskú spoločnosť mu vyberie Sociálna poisťovňa. Ak by výber poistencovi nevyhovoval, DSS bude môcť zmeniť.

Výplatná fáza II. piliera

Ďalšia zmena, na ktorú by sa mali sporitelia pripraviť, je spojená s vyplácaním dôchodku. Tá by mala byť platná od 1. januára 2024. V praxi bude vyzerať tak, že nasporená suma sa po dosiahnutí dôchodkového veku rozdelí na polovicu a bude sa vyplácať takýmto spôsobom:

 • Prvá časť nasporenej sumy – bude sa vyplácať programovým výberom, ktorého dĺžka sa bude počítať na základe strednej dĺžky života, ktorá bola aktuálna v čase žiadania sporiteľa o dôchodok.
 • Druhá časť nasporenej sumy – počas vyplácania programového výberu sa bude zhodnocovať vo fondoch. Po tom, ako programový výber skončí, bude slúžiť na zakúpenie doživotného dôchodku.

V prípade, že by sporiteľ zomrel, úspory sa stávajú súčasťou dedičského konania.

Zmeny v poplatkoch

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny informuje aj o znížení a zmene poplatkov dôchodkovým správcovským spoločnostiam. To má všetkým sporiteľom v II. pilieri zabezpečiť zvýšenie celkových úspor o približne 10 % v porovnaní s dnešným systémom.

Od roku 2023 by sa mal zrušiť:

 • poplatok za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde,
 • poplatok za vedenie osobného dôchodkového účtu sporiteľa.

Na druhej strane DSS budú mať nárok na zvýšenie poplatku za správu dôchodkového fondu. V nasledujúcich rokoch by sa mal meniť takto:

 • 2023 – poplatok stúpne zo súčasných 0,3 % na 0,45 %,
 • 2024 – poplatok klesne z 0,45 % na 0,425 %,
 • 2025 – poplatok klesne z 0,425 % na 0,4 % priemernej ročnej predbežnej čistej hodnoty majetku v dôchodkovom fonde.

Výška príspevkov do druhého piliera

V nasledujúcich rokoch sa bude meniť aj výška príspevkov do druhého piliera, ktoré budú vyzerať takto:

 • 2023 a 2024 – výška príspevku do druhého piliera bude 5,5 % z hrubej mzdy,
 • 2025 a 2026 – výška príspevku do druhého piliera bude 5,75 % z hrubej mzdy,
 • 2027 – výška príspevku do druhého piliera dosiahne cieľových 6 % z hrubej mzdy.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+9
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dôchodcovia si od júla prilepšia: Vieme, o koľko dostanete viac

5. 6. 2023 | Redakcia

Dôchodcovia si od júla prilepšia: Vieme, o koľko dostanete viac

Od 1. júla 2023 sa dôchodky slovenských penzistov zvýšia o 10,6 %. Takéto zvýšenie prinesie priemernej starobnej penzii nárast vo výške 61 eur, čo znamená, že sa z aktuálnych 576 eur... celý článok

Od mája je vstup do II. piliera povinný. Čo to znamená pre budúcich dôchodcov?

12. 5. 2023 | Marek Mittaš

Od mája je vstup do II. piliera povinný. Čo to znamená pre budúcich dôchodcov?

Rok 2023 prináša množstvo noviniek v oblasti dôchodkového poistenia. Jednou z nich je automatický vstup do piliera od 1. mája 2023. Koho sa táto zmena týka a aké sú možnosti, ak nie... celý článok

Nový systém zvyšovania dôchodkov: Čo čaká penzistov od roku 2024?

21. 2. 2023 | Marek Mittaš

Nový systém zvyšovania dôchodkov: Čo čaká penzistov od roku 2024?

Národná rada Slovenskej republiky v utorok 14. februára 2023 schválila novelu zákona o sociálnom poistení. Čo prinesie úprava systému valorizácie starobných dôchodkov? Aké zmeny čakajú... celý článok

Začalo sa presúvanie úspor v druhom pilieri: Ako sa to dotkne vášho dôchodku?

15. 2. 2023 | Daniel Výcha

Začalo sa presúvanie úspor v druhom pilieri: Ako sa to dotkne vášho dôchodku?

Druhý dôchodkový pilier sa v poslednej dobe teší rastúcemu záujmu sporiteľov. V priebehu rokov prešiel viacerými štrukturálnymi zmenami. Ako ovplyvnili rast hodnoty úspor a čo prináša... celý článok

Dôchodcovia si prilepšia: Ich penzie stúpnu o desiatky eur

10. 2. 2023 | Marek Mittaš | 1 komentár

Dôchodcovia si prilepšia: Ich penzie stúpnu o desiatky eur

Poberatelia dôchodkov sa môžu tešiť. Penzie porastú prakticky najrýchlejšie v histórii. Od 1. 1. 2023 stúpla hodnota dôchodkov o 11,8 %. Od začiatku budúceho roka to bude až o rekordných... celý článok