Služby Tatra Banky mali výpadky: Už vedia, čo je za tým

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 22. 5. 2024
Pre klientov Tatra Banky neboli dostupné viaceré služby, výpadky nahlasovali od piatka až do nedele. Čiastočný výpadok bol spôspbený obrannou reakciou banky na kybernetický útok. Peniaze klientov ohrozené neboli.
Služby Tatra Banky mali výpadky: Už vedia, čo je za tým

Zdroj: Archív Canva

Jedna z najväčších bánk na Slovensku, Tatra banka, sa musela popasovať s výpadkom. Peniaze.sk naň upozorňovali už v piatok 17. mája. Výpadok potvrdila aj hovorkyňa banky Simona Miklošovičová. „Aktuálne evidujeme dočasné obmedzenie niektorých našich služieb. Na odstránení príčiny intenzívne pracujeme,“ uviedla.

Za výpadky môžu hackerské útoky

Tatra banka o výpadku aktívne neinformovala. Portál Živé.sk získal teraz vyjadrenie, podľa ktorého šlo o reakciu banky na takzvaný DDoS útok. Klienti nahlasovali výpadok v piatok, niektorí však hlásili problémy aj cez víkend. Nešlo o hacknutie banky a peniaze klientov neboli v ohrození.

„V piatok krátko popoludní sme zaznamenali pokusy o narušenie dostupnosti našich služieb, ktoré sme vďaka našim vysoko nastaveným bezpečnostným štandardom a procesom eliminovali,“ deklarovala hovorkyňa Simona Miklošovičová.

Nešlo však o nabúranie sa do bankových systémov. Servery preťažil takzvaný DDoS útok a tak banka spustila bezpečnostný protokol, ktorý spôsobil kolísavé výpadky dostupnosti niektorýsh služieb. Nefungovali patby kartami v systéme CardPay, klienti nahlasovali nefunkčnosť webstránky, internetbankingu či aplikácie.

Hrozia ďalšie útoky

Živé.sk upozorňuje aj na varovanie Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), ktorý v piatok vydal varovanie pred „bezprostrednou hrozbou rozsiahlych DDoS útokov“ v kybernetickom priestore Slovenska, a to v „intenzívnom“ rozsahu. Podľa portálu šlo o výstrahu v zmysle zákona, čo znamená, že varovanie bolo smerované najmä sektoru bankovníctva, dopravy či priemyslu.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

5 vecí, ktorými pomôžete planéte, ale aj sebe

27. 5. 2024 | Natália Stašíková

5 vecí, ktorými pomôžete planéte, ale aj sebe

Ak chceme pomôcť zmierniť klimatické zmeny, či jednoducho prispieť ku zdravšiemu životnému prostrediu, nemusíme sa obmedzovať. Práve naopak. Môžeme sa zapojiť do aktivít, ktoré potešia... celý článok

10 najmenej bezpečných PIN kódov, ktoré sú pozvánkou pre zlodejov

20. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

10 najmenej bezpečných PIN kódov, ktoré sú pozvánkou pre zlodejov

K debetnej či kreditnej karte si väčšinou môžeme zvoliť vlastný PIN. Väčšinou myslíme iba na to, aby sa ľahko pamätal. No ak kartu stratíme alebo nám ju ukradnú, zlodejovi sa bude ľahko... celý článok

Okamžité platby sú realitou v ďalšej slovenskej banke

6. 5. 2024 | Redakcia

Okamžité platby sú realitou v ďalšej slovenskej banke

Fio banka spustila službu SEPA okamžité platby. Klienti ich budú mať zdarma a realizujú sa do niekoľkých sekúnd a to aj cez sviatky a víkendy. Na Slovensku tento druh platby nemá už... celý článok

Nový rebríček bežných účtov. Ktoré banky ponúkajú najlepšiu ponuku?

21. 11. 2023 | Redakcia

Nový rebríček bežných účtov. Ktoré banky ponúkajú najlepšiu ponuku?

Na Finparáde nastala aktualizácia rebríčkov najlepších bežných účtov na trhu. Jednotkou je účet od Tatra banky, druhé miesto patrí účtu Slovenskej sporiteľne a rebríček uzatvára UniCredit... celý článok

Prevod bude trvať niekoľko sekúnd. Vo februári štartujú okamžité platby

24. 1. 2022 | Redakcia

Prevod bude trvať niekoľko sekúnd. Vo februári štartujú okamžité platby

Už len pár dní a Slovensko sa dočká ďalšej digitálnej bankovej novinky – okamžitých platieb. Kým dnes trvajú medzibankové prevody minimálne deň, od 1. februára to budú sekundy.