Dovolenka autom na Slovensku? Hlavne nepodceňte prípravu!

Roland Regely | rubrika: Článok | 7. 7. 2020
V tomto roku bude vo svojej krajine tráviť letnú dovolenku väčší počet Slovákov než obvykle. Aj keď to z bodu A do bodu B asi nie sú tak veľké vzdialenosti ako v prípade dovolenky pri mori, nie je bezpečné podceňovať prípravu pred odjazdom a je treba skontrolovať technický stav vozidla aj pneumatík.
Dovolenka autom na Slovensku? Hlavne nepodceňte prípravu!

Zdroj: Shutterstock

Koronakríza sa dotkla mnohých činností a obmedzila aj možnosti cestovania. Desiatym júnom sa skončila povinnosť štátnej karantény a eKarantény a začal voľný režim pre 19 krajín. Hranice sa naplno otvárajú pre prichádzajúcich napríklad z Česka, Nemecka, Chorvátska, Bulharska a ďalších. Mnoho Slovákov plánuje stráviť tento rok dovolenku doma či v ostatných krajinách, kde bude možné vycestovať hlavne autom, aj keď za určitých podmienok. O to nutnejšie bude práve cestovanie autom na mimoriadne dlhé vzdialenosti.

Je faktom, že budú fungovať aj niektoré letecké trasy, ale v istých obmedzených režimoch. Ani kratšie cesty však nemôžu vodiči podceňovať a príprava vozidla by mala byť zrovnateľná ako napríklad s prípravou pred cestou do Talianska. Prinášame niekoľko rád, ako zvládnuť letné cestovanie bez zbytočných starostí a tipov na netradičné miesta, ktoré stoja za to vidieť.

V nedávnom prieskume, ktorý prebehol na sociálnych sieťach spoločnosti Continental, až 75 % respondentov uviedlo, že toto leto plánuje dovolenku na Slovensku. A keďže sa väčšina z nás bude na dovolenku presúvať autom, je dobré sa na to všetko pripraviť. Prinášame tipy, ako pripraviť auto na letnú sezónu a ktoré kúty Slovenska by ste nemali vynechať.

 

dovolenka autom po slovensku - na čo si dať pozor?

Zdroj: Pixabay

Na dojazdenie zimných pneumatík zabudnite

Podceňovať prípravu pred odjazdom sa vám nemusí vyplatiť. Mnoho šoférov mávne rukou nad prípravou, ale v prípade potreby si nevie vymeniť ani defekt. Pred cestou je treba skontrolovať technický stav vozidla aj pneumatík. U plášťov overiť hĺbku dezénu, viditeľné poškodenia a nezabudnúť ani na tlak - tieto veci si viete skontrolovať v podstate aj sami. Ak nie, zbehnite do autoservisu a nechajte si skontrolovať všetko potrebné tam. 

Niektorí v lete zvyknú dojazdiť zimné plášte, to sa im však na mokrej vozovke nemusí vyplatiť. Pri akejkoľvek poistnej udalosti máte rovnako problém, ak poisťovňa zistí, že nemáte vhodné pneumatiky, nič vám nepreplatí. Podľa posledných prieskumov malo ešte na konci mája viac než 26 % respondentov zimné plášte. Pri letnom cestovaní sa však neodporúča „zjazdenie“ zimných pneumatík, ktoré majú pri vysokých teplotách horšie jazdné vlastnosti. Pri jazde na zimných pneumatikách pritom v lete musia vodiči počítať s dlhšou brzdnou dráhou a horším bočným vedením. Preto, ak sa v lete vodič rozhodne cestovať na zimných pneumatikách, odporúčame vzhľadom na bezpečnosť veľkú obozretnosť

Správny tlak pneumatík vám šetrí aj peňaženku

Nemenej dôležitým faktorom je aj správny tlak plášťov. Odporúčaný tlak pneumatík majú autá väčšinou uvedený na viečku palivovej nádrže, prípadne na bočnom stĺpiku dverí. Podhustené plášte môžu pre vodičov predstavovať riziko, pretože môžu spôsobiť horšiu stabilitu vozidla a sú pri jazde viac namáhané, čo vedie ku kratšej životnosti pneumatiky. Ideálna, ale rozhodne nie je ani prehustená pneumatika, u ktorej dochádza k nerovnomernému zaťaženiu a tým pádom opäť ku kratšej životnosti. Vždy je nutné prispôsobiť tlak pneumatík zaťaženiu auta, ktoré je pri jazde na dovolenku obsadené väčším počtom osôb a nákladom.

Automobil na podhustených alebo prehustených pneumatikách je pri jazde horšie ovládateľný a zvyšuje sa aj pravdepodobnosť defektu. Naviac sa skracuje životnosť plášťov kvôli nadmernému zaťaženiu, a to až o polovicu. V neposlednom rade má tlak pneumatík vplyv aj na ekonomiku jazdy, pretože pri nesprávnom nahustení rastie spotreba

Aj na kratších cestách môže dôjsť k nepríjemnostiam, preto je dôležité skontrolovať rezervnú pneumatiku alebo sa ubezpečiť, že sa v aute nachádza sada na opravu plášťov.

Klíma, kvapaliny, olej

Pred odjazdom skontrolujte prevádzkové kvapaliny a vizuálne overte, či je vozidlo v poriadku. Začať môžete vodou do ostrekovača, ktorá ubúda najrýchlejšie. Pokiaľ viete, že pri letnej dovolenke najazdíte veľké množstvo kilometrov, je rovnako vhodné skontrolovať interval výmeny oleja, aby nedošlo k jeho prekročeniu. V lete je viac využívaná aj klimatizácia, jej základnú údržbu zvládnete aj doma. V prípade, že si nie ste istí, navštívte odborníkov v servise, ktorí vám radi pomôžu.

Kontrola správneho tlaku v pneumatike je pritom záležitosťou niekoľkých minút a zvládne ju takmer každý. Ak motorista nemá vlastné vybavenie, je možné využiť služby čerpacích staníc, na ktorých býva zapožičanie kompresora s tlakomerom štandardom alebo navštíviť profesionálov v špecializovaných servisoch.

Pre bezpečnú a bezproblémovú jazdu je vhodné skontrolovať aj hĺbku dezénu pneumatík. Podľa slovenskej legislatívy je minimálna hĺbka dezénu počas letnej sezóny 1,6 milimetra. Odborníci však odporúčajú obozretnosť - najmä pri jazde v daždi na mokrom povrchu - už v prípade, že hĺbka dezénu letných plášťov klesne pod tri milimetre. Pri nižších hodnotách sa totiž predlžuje brzdná dráha a rastie riziko akvaplaningu, pretože pneumatiky nedokážu odvádzať dostatočné množstvo vody z dotykovej plochy medzi plášťom a vozovkou. Brzdná dráha pri rýchlosti 80 kilometrov za hodinu môže byť pri pneumatikách s hĺbkou dezénu 1,6 milimetra dlhšia o viac než desať metrov oproti brzdnej dráhe na nových plášťoch.

Pri predcestovnej kontrole nezabudnite na kontrolou hustenia rezervnej pneumatiky, prípadne sa ubezpečte, že máte sadu na opravu pneumatík, aby ste defekt mohli sami opraviť. V prípade, že máte obuté pneumatiky s technológiou „SSR Runflat“, dorazíte aj s drobným poškodením plášťa bezpečne do najbližšieho servisu. 

Tipy na výlet po Slovensku

Pri cestovaní po slovenských cestách môžete naraziť na rôzne zaujímavosti. Dobrým tipom na letný výlet môžu byť napríklad cesty k najkrajnejším bodom Slovenska, čo sa geografickej polohy týka. 

Najsevernejší cíp nájdeme na Orave a tým je vrch Modralová, v niektorých mapách uvádzaná aj ako Beskydok. Východiskovým miestom je obec Oravská Polhora, odkiaľ vedie turistická značka až do Jaloveckého sedla. Najsevernejší bod Slovenska sa nachádza pred vrcholom v blízkosti hraničného kameňa 91/10, s výhľadom na poľskú stranu. Pokiaľ budete chcieť „dobyť“ miesto, ktoré leží najjužnejšie, musíte sa vydať nižšie do obce Patince v Nitrianskom kraji. Táto obec je zaujímavá tým, že neďaleko nej sa nachádzajú termálne vrty.

Zážitkom môže byť aj návšteva najzápadnejšieho či najvýchodnejšieho bodu Slovenskej republiky. Pokiaľ sa budete chcieť vydať k prvému z týchto miest, musíte zamieriť k obci Záhorská Ves, ktorá susedí s Rakúskom. Najvýchodnejší cíp sa skrýva v Bukovských vrchoch. Je ním vrch Kremenec, nachádzajúci sa v Národnom parku Poloniny. V prípade, že budete chcieť navštíviť všetky najkrajnejšie body Slovenska behom jednej cesty, čaká vás trasa dlhá viac než 1 000 kilometrov

Už tradične bude najviac turistov autom prúdiť do najnavštevovanejších turistických oblastí - Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Donovaly, Malá Fatra, Veľká Fatra, akvaparky, kúpele a historické slovenské mestá ako napríklad Banská Štiavnica, Košice, Bratislava a ďalšie.

Anketa

Ako plánuje stráviť dovolenku na Slovensku?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dubaj je rajom špinavých peňazí a kamarátov Smeru

15. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Dubaj je rajom špinavých peňazí a kamarátov Smeru

Investigatívni novinári spracovali uniknuté dáta o vlastníkoch nehnuteľností v Dubaji. Úniky odhalili nielen svetových zločincov, ale aj niekoľko známych mien zo Slovenska. Napríklad... celý článok

Chystá sa diamantový obchod storočia. De Beers zmení po prvýkrát od roku 1926 majiteľa

14. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Chystá sa diamantový obchod storočia. De Beers zmení po prvýkrát od roku 1926 majiteľa

Väčšinový vlastník bývalého diamantového monopolu sa chce sústrediť na ťažbu medi a železa. Slávna firma, ktorá má na konte pravidlo troch výplat za snubný prsteň, môže zmeniť majiteľa... celý článok

Nadácia manželov Gatesovcov končí, Melinda odchádza s vyše 12 miliardami „vo vrecku“

14. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Nadácia manželov Gatesovcov končí, Melinda odchádza s vyše 12 miliardami „vo vrecku“

Po rozvode v roku 2021 prichádza k deleniu slávnej nadácie. Melinda Gates už v dobročinnej organizácii pôsobiť nebude. Berie si so sebou aj svoj podiel, ktorý podľa vlastných slov chce... celý článok

Toto sme tu nemali 3 roky. Časy šialeného zdražovania sú preč, inflácia klesla

14. 5. 2024 | Redakcia

Toto sme tu nemali 3 roky. Časy šialeného zdražovania sú preč, inflácia klesla

Časy enormného zdražovania sú preč. Inflácia v apríli spomalila na na 2,1 %. Ceny potravín boli rovnaké ako pred rokom.

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

9. 5. 2024 | Redakcia

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala dve novely, ktoré sa týkajú podnikania a investícií. Novela pre podnikateľov odstráni administratívnu záťaž a byrokraciu. Zároveň sa menia pravidlá... celý článok