Tvrdé postihy pre neplatičov výživného: čo robiť, aby konečne zaplatili?

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 30. 9. 2019
Za neplnenie výživného nehrozí len exekúcia. Do úvahy prichádza aj odobratie vodičského preukazu či väzenie. Ako postupovať, aby ste o výživné neprišli? V najhoršom pomôže štát.
Tvrdé postihy pre neplatičov výživného: čo robiť, aby konečne zaplatili?

Zdroj: Shutterstock

Základom úspechu je právoplatné súdne rozhodnutie

Nevyhnutným predpokladom pre úspešné vymoženie výživného je právoplatné súdne rozhodnutie, z ktorého vyplýva jeho výška. Súd nemusí o výživnom rozhodovať autoritatívne; exekučným titulom môže byť aj súdom schválená dohoda medzi oprávneným a povinným. Ak povinný výživné nezaplatí vo výške a v lehote vyplývajúcej z rozhodnutia, mali by ste sa čo najskôr obrátiť na súdneho exekútora.

V súlade s Exekučným poriadkom môže exekútor vymôcť dlžné výživné napríklad obstavením účtov dlžníka v banke, zrážkami z jeho mzdy či predajom hnuteľných vecí v jeho vlastníctve (typicky elektroniky či motorového vozidla). V prípade exekúcie pohľadávky na výživnom má exekútor navyše možnosť vydať príkaz na zadržanie vodičského preukazu povinného, ktorý doručí príslušným orgánom Policajného zboru. Tieto následne zabezpečia jeho zablokovanie v evidenčnom systéme a aj samotné odobratie dokladu povinnému. Vodičské oprávnenie je dlžníkovi spravidla navrátené až po úhrade dlžného výživného.

 

Kedy hrozí neplatičom väzenie?

Ak si povinný najmenej 3 mesiace v období dvoch rokov neplní zákonnú povinnosť poskytovať výživné, posudzuje sa jeho konanie ako trestný čin. V prípade, že neplatí z nedbanlivosti, hrozí mu až dvojročný trest odňatia slobody. Pokiaľ sa hradeniu výživného dokonca vyhýba úmyselne, môže ho súd potrestať aj trojročným väzením.

Vyššia trestná sadzba s hornou hranicou trestu odňatia slobody v trvaní až 5 rokov sa za zanedbanie povinnej výživy ukladá, ak povinný:

  • svojím konaním vydá oprávnenú osobu (typicky dieťa) do nebezpečenstva núdze,
  • spácha čin závažnejším spôsobom konania (napríklad neplatí po dlhší čas alebo neplní výživné viacerým osobám),
  • bol v predchádzajúcich 24 mesiacoch za trestný čin zanedbania povinnej výživy odsúdený alebo z výkonu trestu odňatia slobody uloženého za uvedený trestný čin prepustený.

Trestné oznámenie pre neplatenie výživného sa oplatí podávať najmä vtedy, ak viete, že povinný nejaké finančné prostriedky má. Hrozba odsúdenia totiž povinných veľmi často motivuje k zaplateniu aj vďaka inštitútu tzv. účinnej ľútosti. Táto spočíva v tom, že páchateľ trestného činu zanedbania povinnej výživy môže svoju vyživovaciu povinnosť dodatočne splniť, kým sa súd neodoberie na záverečnú poradu; v takom prípade trestnosť činu zaniká, ak tento nemal trvalo nepriaznivé následky. Trvalo nepriaznivými následkami sú tie, ktoré sa už nedajú napraviť ani odstrániť, a to ani dodatočným splnením vyživovacej povinnosti páchateľom. Zväčša bývajú v podobe poškodenia zdravia či vývoja dieťaťa, ktoré vzniklo v súvislosti s neplnením vyživovacej povinnosti.

Ak je exekúcia bez úspechu, žiadajte náhradné výživné od Úradu práce

V prípade, že povinný v plnej výške neuhradí výživné na dieťa vyplývajúce z právoplatného rozhodnutia súdu najmenej 3 po sebe nasledujúce mesiace od splatnosti poslednej splátky výživného a exekučné konanie trvajúce najmenej 3 mesiace od doručenia návrhu na vykonanie exekúcie je bezúspešné, môžete požiadať Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o tzv. náhradné výživné. O náhradné výživné sa žiada na oddelení pomoci v hmotnej núdzi; príslušnosť sa určí podľa miesta trvalého pobytu dieťaťa.

Podmienkou priznania nároku na náhradné výživné je, aby dieťa malo trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a zároveň sa tu aj zdržiavalo (uvedené sa nevyžaduje, ak sa dieťa v cudzine zdržiava z dôvodu štúdia). Dieťa zároveň nesmie mať príjem, ktorý by za posledných 6 kalendárnych mesiacov predchádzajúcich kalendárneho mesiacu, v ktorom je podaná žiadosť, presahoval 2,2 násobok sumy životného minima. Ďalšou podmienkou je aj plnenie povinnej školskej dochádzky dieťaťa.

Úrad práce vám preplatí výživné podľa právoplatného súdneho rozhodnutia, najviac však do výšky 1,2-násobku sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa (t.j. aktuálne 115,152 EUR). O náhradné výživné môžete žiadať aj vtedy, ak povinný plní len čiastočne. V takom prípade sa platí suma vo výške rozdielu medzi výškou výživného podľa rozhodnutia súdu (najviac však vo výške 1,2 násobku sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa) a výškou výživného zaplateného povinným.

Anketa

Bola na Vás niekedy uvalená exekúcia?

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Nová éra peňazí: Čo je digitálne euro a ako bude fungovať

21. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová éra peňazí: Čo je digitálne euro a ako bude fungovať

Digitálne euro, projekt vedený Európskou centrálnou bankou, je v plnom prúde príprav. Táto digitálna verzia hotovosti, na rozdiel od kryptomien, bude centralizovaná a kontrolovaná ECB.... celý článok

Peniaze z 2. piliera nech sa radšej investujú u nás, ako v USA, hovorí minister Tomáš

20. 5. 2024 | Redakcia

Peniaze z 2. piliera nech sa radšej investujú u nás, ako v USA, hovorí minister Tomáš

Dane sa zvyšovať nebudú, ale je možné že pribudnú úplne nové dane. Povedal to minister práce Erik Tomáš. Zároveň prisľúbil, že vláda nebude brať ľuďom nasporené peniaze v druhom pilieri.... celý článok

BMG Invest: Príbeh najväčšieho podvodu na Slovákoch. Ľudia prišli o peniaze i životy

20. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

BMG Invest: Príbeh najväčšieho podvodu na Slovákoch. Ľudia prišli o peniaze i životy

Jozef Majský, muž, ktorý sa stal symbolom podvodov a finančných škandálov na Slovensku, zomrel vo veku 78 rokov. Mnohí si ho pamätajú ako človeka, ktorý tuneloval nebankovky a obral... celý článok

5 vecí, ktoré sú v Česku lepšie ako na Slovensku

20. 5. 2024 | Barbora Magočová

5 vecí, ktoré sú v Česku lepšie ako na Slovensku

Česi a Slováci žili dlhý čas v spoločnom štáte. Po rozdelení si ale obe krajiny začali spravovať svoje záležitosti samy. Hoci to nepočúvame radi, treba si priznať, že nás Česko v mnohých... celý článok

Dubaj je rajom špinavých peňazí a kamarátov Smeru

15. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Dubaj je rajom špinavých peňazí a kamarátov Smeru

Investigatívni novinári spracovali uniknuté dáta o vlastníkoch nehnuteľností v Dubaji. Úniky odhalili nielen svetových zločincov, ale aj niekoľko známych mien zo Slovenska. Napríklad... celý článok