Veriteľ môže získať platobný rozkaz do 10 dní - ako sa brániť?

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 30. 5. 2019
Platobný rozkaz umožňuje rýchlejšie vymoženie peňažnej pohľadávky. Ako požiadať o jeho vydanie, ak ste veriteľ a ako sa proti nemu účinne brániť, ak ste dlžník?
Veriteľ môže získať platobný rozkaz do 10 dní - ako sa brániť?

Zdroj: Shutterstock

Pred vydaním platobného rozkazu sa stanovisko dlžníka neskúma

Právna úprava platobného rozkazu slúži najmä veriteľom, ktorí majú svoje nezaplatené pohľadávky riadne zdokumentované. Návrh na vydanie platobného rozkazu totiž musí byť koncipovaný a podložený listinnými dôkazmi tak, aby zo skutkového hľadiska nevzbudzoval pochybnosti a aby z neho súd mohol spoľahlivo zistiť, že pre priznanie požadovaného nároku boli splnené všetky podmienky stanovené príslušnou právnou normou.

 

Praktické príklady:

V prípade vymáhania pohľadávky z typickej kúpnej zmluvy uzatvorenej medzi podnikateľmi ohľadom tovaru, by sa k návrhu na vydanie platobného rozkazu mali ako dôkazné prostriedky priložiť: objednávka kupujúceho, dodací list potvrdený kupujúcim, faktúra a doklad o jej doručení kupujúcemu (môže byť nahradený aj podpisom kupujúceho potvrdzujúcim prevzatie faktúry).

V prípade vymáhania pohľadávky z jednoduchej zmluvy o pôžičke medzi nepodnikateľmi, by mali byť k návrhu na vydanie platobného rozkazu priložené: zmluva o pôžičke a doklad preukazujúci odovzdanie peňazí dlžníkovi (potvrdenie o prevzatí požičaných peňazí podpísané dlžníkom alebo výpis z bankového účtu či doklad o úhrade na bankový účet dlžníka).

Ak je možné o priznaní nároku alebo jeho časti rozhodnúť na základe skutočností tvrdených veriteľom, o ktorých súd nemá pochybnosti, môže vo veci vydať platobný rozkaz aj bez vyjadrenia dlžníka a bez nariadenia pojednávania. V prípade, že veriteľ spolu so žalobou predloží platobný rozkaz na špeciálnom formulári, ktorý možno nájsť na webových stránkach ministerstva spravodlivosti a zároveň uhradí súdny poplatok, mal by byť platobný rozkaz vydaný do 10 pracovných dní.

Platobným rozkazom súd dlžníkovi uloží, aby do 15 dní od jeho doručenia uplatnenú pohľadávku zaplatil a nahradil trovy konania alebo aby v tej istej lehote podal odpor.

Obrana proti platobnému rozkazu musí byť rýchla a kvalifikovaná

Právoplatný platobný rozkaz je exekučným titulom; jeho účinky sa pre dlžníka v zásade nelíšia od účinkov klasického rozsudku. Vzhľadom na túto skutočnosť zákon vyžaduje, aby bol vždy doručený do vlastných rúk dlžníka. Doručenie prostredníctvom zákonnej fikcie je vylúčené. Reálne doručenie do vlastných rúk je dôležité preto, aby dlžník dostal skutočnú šancu brániť sa proti následkom právoplatného platobného rozkazu.

Adekvátnou obranou dlžníka je vecne odôvodnený odpor proti platobnému rozkazu, ku ktorému musia byť pripojené listiny, na ktoré sa dlžník v odpore odvoláva. Za vecné odôvodnenie sa považuje opis rozhodujúcich skutočností, o ktoré dlžník opiera svoju obranu proti uplatnenému nároku.

Úplne nedostatočným bude tzv. blanketný odpor (t.j. len stručné stanovisko dlžníka v zmysle „pohľadávku neuznávam a podávam odpor“); postačovať nebude ani odpor, v ktorom sa dlžník bude „brániť“ žiadosťou o povolenie splátok či zlou finančnou situáciou (viď napr. rozhodnutie Krajského súdu v Žiline, sp.zn. 10Co/155/2017 alebo rozhodnutie Krajského súdu v Nitre sp.zn. 25Co/440/2016).

Uvádzať treba vždy skutočnosti, ktoré spochybňujú nárok veriteľa (alebo prinajmenšom jeho uplatnenú výšku). Odôvodený odpor by sa mal teda vysvetľovať, prečo pohľadávka priznaná platobným rozkazom voči dlžníkovi ani nevznikla či nemohla vzniknúť, príp. popisovať, prečo pohľadávka už zanikla.

Ako už bolo uvedené vyššie, odpor musí byť podaný do 15 dní od doručenia platobného rozkazu. Odpor, ktorý bol podaný oneskorene alebo bez vecného odôvodnenia súd odmietne. Platobný rozkaz nadobúda právoplatnosť márnym uplynutím lehoty na podanie odporu (ak odpor nebol podaný vôbec alebo nebol podaný včas) alebo dňom nadobudnutia právoplatnosti uznesenia súdu o odmietnutí odporu z dôvodu jeho nedostatočného odôvodnenia.

Na základe právoplatného platobného rozkazu môže veriteľ následne priznanú pohľadávku vymáhať v exekučnom konaní.

Platobný rozkaz a trovy konania

Súdny poplatok spojený s návrhom na vydanie platobného rozkazu je 6 % z výšky vymáhanej čiastky, najmenej však 16,50 eura. Určenie výšky trov právneho zastúpenia sa nelíši od spôsobu jej stanovenia v iných súdnych konaniach iniciovaných za účelom vymáhania peňažných pohľadávok (bližšie: Koľko stojí súdny spor, v ktorom vymáhate pohľadávku?).

Ak je priznaná výška pohľadávky v poriadku a vy by ste sa chceli brániť iba proti výroku o výške náhrady trov konania priznaných platobným rozkazom, nepoužijete ako opravný prostriedok odpor, ale klasické odvolanie. Dôvodom odvolania nemusí byť len nesprávne vyčíslenie výšky náhrady trov konania; pripúšťa sa aj dotvrdenie podmienok pre nepriznanie náhrady trov z dôvodov hodných osobitného zreteľa – napr. ak tento postup odôvodňujú vaše sociálne a majetkové pomery (viď rozhodnutie Krajského súdu Košice, sp.zn. 11Co/310/2018).

Anketa

Bola na Vás niekedy uvalená exekúcia?

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dubaj je rajom špinavých peňazí a Ficových kamarátov

15. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Dubaj je rajom špinavých peňazí a Ficových kamarátov

Investigatívni novinári spracovali uniknuté dáta o vlastníkoch nehnuteľností v Dubaji. Úniky odhalili nielen svetových zločincov, ale aj niekoľko známych mien zo Slovenska. Napríklad... celý článok

Chystá sa diamantový obchod storočia. De Beers zmení po prvýkrát od roku 1926 majiteľa

14. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Chystá sa diamantový obchod storočia. De Beers zmení po prvýkrát od roku 1926 majiteľa

Väčšinový vlastník bývalého diamantového monopolu sa chce sústrediť na ťažbu medi a železa. Slávna firma, ktorá má na konte pravidlo troch výplat za snubný prsteň, môže zmeniť majiteľa... celý článok

Nadácia manželov Gatesovcov končí, Melinda odchádza s vyše 12 miliardami „vo vrecku“

14. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Nadácia manželov Gatesovcov končí, Melinda odchádza s vyše 12 miliardami „vo vrecku“

Po rozvode v roku 2021 prichádza k deleniu slávnej nadácie. Melinda Gates už v dobročinnej organizácii pôsobiť nebude. Berie si so sebou aj svoj podiel, ktorý podľa vlastných slov chce... celý článok

Toto sme tu nemali 3 roky. Časy šialeného zdražovania sú preč, inflácia klesla

14. 5. 2024 | Redakcia

Toto sme tu nemali 3 roky. Časy šialeného zdražovania sú preč, inflácia klesla

Časy enormného zdražovania sú preč. Inflácia v apríli spomalila na na 2,1 %. Ceny potravín boli rovnaké ako pred rokom.

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

9. 5. 2024 | Redakcia

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala dve novely, ktoré sa týkajú podnikania a investícií. Novela pre podnikateľov odstráni administratívnu záťaž a byrokraciu. Zároveň sa menia pravidlá... celý článok