5 vecí, ktoré treba vedieť o družstevnom byte

Roland Regely | rubrika: Článok | 20. 4. 2018
Radi by ste išli bývať do „vlastného ”, ale kúpa nehnuteľnosti aj hypotéka sú pre vás nedostupné? Možno vás vyjde lacnejšie družstevný byt.
5 vecí, ktoré treba vedieť o družstevnom byte

Zdroj: Shutterstock

Aký je rozdiel medzi bytom v osobnom vlastníctve a družstevným bytom? Základný rozdiel medzi kúpou družstevného bytu a bytu v osobnom vlastníctve je, že pri družstevnom byte v podstate nekupujete byt, ale len členské práva v bytovom družstve k danému bytu.

Takže, pokiaľ sa rozhodnete vyplatiť sumu, na ktorej sa dohodnete s predávajúcim - tak ste ešte nekúpili byt do osobného vlastníctva, stali ste sa len členom bytového družstva a máte k bytu „užívacie právo“.

Nižšie zriaďovacie náklady

Vzhľadom k tomu, že na schválenie hypotéky potrebujete mať podľa najnovších reštrikcií NBS v súčasnosti našetrených minimálne 10 až 20% z ceny nehnuteľnosti (ideálne ešte viac) sa vlastné bývanie stalo pre mnohých nedostupným. A to zvlášť pre mladé páry alebo rodiny, ktoré síce dostatočný plat v rámci možností majú, ale poriadnu úsporu ešte stále nie. Nákup družstevného podielu oproti klasickej kúpe do osobného vlastníctva vyjde rádovo omnoho lacnejšie.

Je potrebné si uvedomiť, že môžete požiadať bytové družstvo o odkúpenie do osobného vlastníctva a po vyplatení tzv. anuity (zostatková hodnota bytu, za ktorú vám bytové družstvo byt prevedie do osobného vlastníctva) sa na príslušnú správu katastra podajú kúpne zmluvy a až následne nadobudnete byt do osobného vlastníctva.

Druhá možnosť je, že nemusíte vyplácať anuitu hneď potom ako nadobudnete členské práva, budete naďalej len členom bytového družstva a pravidelne v malých splátkach spolu s mesačným zálohovým predpisom od bytového družstva anuitu splatíte v závislosti od výšky anuity v priebehu niekoľkých mesiacov alebo rokov, ale byt ostáva ďalej vo vlastníctve bytového družstva.

Hypotéka na družstevný byt

Občas to síce býva problém, ale hypotékou pri splnení určitých podmienok a požiadaviek financovať nákup podielu družstevného bytu naozaj možno. Dôležité je ale vedieť, že budete ešte potrebovať inú nehnuteľnosť, ktorou možno ručiť. Na družstevný byt totiž nemožno uvaliť záložné právo, lebo nie je majetkom vaším, ale majetkom družstva.

Splácanie podielu

Pokiaľ na hypotéku teda nemáte nárok ani v tomto prípade, existuje ešte jedno riešenie. Byt môžete financovať aj prostredníctvom družstva. Družstvo si vezme samo úver, ktorý mu následne budete splácať v anuitnej splátkach. Napriek tomu bude treba vopred zaplatiť určité percentá z ceny podielu. V praxi to býva zhruba 25 - 30%. Tak či tak sa ale jedná o vhodné riešenie vlastného bývania všetkých, pre ktorých je získanie úveru ťažké - ľudia s nedostatočnou bonitou, živnostníci a osoby, čo nechcú dokladovať príjmy.

Prevod na katastri

Prevod nehnuteľnosti je tu jednoduchší ako pri kúpe do osobného vlastníctva. Na katastri nie je potrebné doložiť kúpnu zmluvu a dokonca ani znalecký posudok. Ten vlastne vôbec nepotrebujete. Jediné, čo sa prepíše, je družstevný podiel.

Rekonštrukcia alebo prestavba?

Ak v byte chcete vykonať potrebné aj drobnejšie stavebné úpravy, nemožno tak urobiť bez súhlasu družstevníkov. Tak či tak navyše budú kontrolovať, či nezasahujete do určitých častí domu a jeho zariadení, predovšetkým teda do nosných konštrukcií alebo múrov.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Takmer 8 000 eur na výplaty. Štát odštartoval nový príspevok určený mladým

2. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Takmer 8 000 eur na výplaty. Štát odštartoval nový príspevok určený mladým

1. mája odštartoval na Slovensku projekt „právo na prvé zamestnanie“. Podľa ministra práce sa doňho zapojilo už viac ako 137 firiem.

Minister Kamenický naznačil, ako chce štát vytiahnuť peniaze z účtov Slovákov

30. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Minister Kamenický naznačil, ako chce štát vytiahnuť peniaze z účtov Slovákov

Minister ako jednu z možností predstavil takzvané retailové dlhopisy. Čo to znamená?

Milionárka Hello Kitty oslavuje 50 rokov. Ľudia si myslia, že je mačka

26. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Milionárka Hello Kitty oslavuje 50 rokov. Ľudia si myslia, že je mačka

Ceruzky, peňaženky, kabelky, kozmetika, kneličky, ale aj autá a lietadlo Eva air. Hello Kitty prináša svetu japonskú tradíciu Kawaii už 50 rokov na každom predmete, na aký si človek... celý článok

„Je tu otázka, ako využiť vklady ľudí v bankách,“ hovorí premiér Fico

25. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

„Je tu otázka, ako využiť vklady ľudí v bankách,“ hovorí premiér Fico

Sú to peniaze, ktoré aj tak väčšinou končia v USA, vyhlásil premiér. V najbližších rokoch čaká Slovensko „mobilizácia“ finančných prostriedkov. Naznačuje nielen využitie vkladov, ale... celý článok

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

22. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

Trináste dôchodky predstavujú pre štát náklad takmer 830 miliónov eur. Štát na to ale nemá peniaze. Skončíme ako Grécko, budú nás musieť zachraňovať, varuje analytik Ivan Bošňák.