Populárny príspevok sa zvyšuje. Jedna skupina Slovákov si prilepší viac

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 27. 5. 2024
Zvýšenie rodičovského príspevku od januára 2025 je krok, ktorý má zmierniť finančný tlak na rodiny s malými deťmi. Rodičia, ktorí boli na materskej dovolenke, budú dostávať o deväť eur viac mesačne, kým tí, ktorí materskú nepoberali, si polepšia o 6,60 eura.
Populárny príspevok sa zvyšuje. Jedna skupina Slovákov si prilepší viac

Zdroj: Pixabay/MabelAmber

Od januára 2025 sa rodičovský príspevok zvýši až o deväť eur, pričom najväčší nárast pocítia rodičia, ktorí boli na materskej dovolenke. Tento krok vyplýva z návrhu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR na úpravu životného minima, ktoré bolo zverejnené na portáli právnych predpisov slov-lex.

Zmena prichádza v súvislosti s úpravou sumy životného minima, ktorá vstúpi do platnosti od júla 2024. Životné minimum sa zvýši o viac než päť eur na 273,99 eura mesačne, čo bude mať vplyv na desiatky dávok vrátane rodičovského príspevku. Rodičia, ktorí poberali materskú, budú mesačne dostávať 482,30 eura, čo predstavuje zvýšenie o deväť eur. Rodičia, ktorí materskú nepoberali, si polepšia o 6,60 eura, a ich príspevok dosiahne 351,80 eura mesačne.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny uviedlo, že zvýšenie životného minima ovplyvní aj ďalšie oblasti. Na výšku životného minima sú naviazané napríklad nezdaniteľná časť základu dane, minimálne zdravotné odvody zamestnanca a maximálna odmena, ktorú si môže zarobiť uchádzač o zamestnanie. Tieto zmeny sa prejavia v lepšej finančnej situácii mnohých rodín a jednotlivcov.

Navrhované opatrenie je súčasťou širšieho úsilia vlády o zlepšenie životných podmienok občanov Slovenska. Zvyšovanie rodičovského príspevku je jedným z krokov na podporu rodín s malými deťmi, ktoré často čelia finančným výzvam. Tento príspevok hrá dôležitú úlohu v rodinnom rozpočte, a preto je jeho zvýšenie vítané.

Nárast rodičovského príspevku by mal zmierniť finančný tlak na rodiny, ktoré majú malé deti. Matky a otcovia, ktorí boli na materskej dovolenke, budú môcť využívať tieto prostriedky na pokrytie nákladov spojených s výchovou a starostlivosťou o dieťa. Okrem toho, rodičia, ktorí nepoberali materskú, tiež pocítia pozitívny dopad zvýšenia príspevku.

Celkovo je cieľom týchto zmien zlepšiť finančnú stabilitu rodín a zabezpečiť, aby rodičia mali lepšie podmienky na výchovu svojich detí. Zvýšenie rodičovského príspevku je jedným z konkrétnych opatrení, ktoré by mali prispieť k dosiahnutiu tohto cieľa. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny bude naďalej monitorovať situáciu a hľadať ďalšie spôsoby, ako podporiť rodiny a zlepšiť ich životné podmienky.

Táto úprava rodičovského príspevku je len jedným z viacerých opatrení, ktoré vláda plánuje na zlepšenie sociálnej politiky. V nasledujúcich mesiacoch môžeme očakávať ďalšie návrhy a iniciatívy, ktoré budú zamerané na podporu rodín a zvýšenie životnej úrovne občanov na Slovensku.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Možno ste sa nevedomosťou pripravili až o 1 120 eur od štátu

12. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Možno ste sa nevedomosťou pripravili až o 1 120 eur od štátu

Slovenské rodiny sa nevedomosťou pripravujú o naozaj tučný príspevok až do výšky 1120 eur. Oplatí sa však len veľmi špecifickej skupine matiek.

Príspevok na športovú činnosť dieťaťa: ako ho získať?

29. 3. 2022 | Barbora Magočová

Príspevok na športovú činnosť dieťaťa: ako ho získať?

Príspevok na športovú činnosť dieťaťa je zaujímavým zamestnaneckým benefitom, ktorý môže vylepšiť váš rodinný rozpočet. Aké sú podmienky pre jeho vyplatenie a aký má dopad z daňového... celý článok

Dávky či dôchodky: Pozrite si, čo všetko sa mení v sociálnom poistení od roku 2022

30. 12. 2021 | Redakcia

Dávky či dôchodky: Pozrite si, čo všetko sa mení v sociálnom poistení od roku 2022

Od 1. januára 2022 nastanú v oblasti sociálneho poistenia viaceré zmeny. Sociálna poisťovňa pripravila pre verejnosť prehľad týchto zmien a noviniek.

Dlhšia ochranná lehota či ePN. Pozrite si, aké zmeny chystá rezort práce

9. 11. 2021 | Redakcia

Dlhšia ochranná lehota či ePN. Pozrite si, aké zmeny chystá rezort práce

Ministerstvo práce pripravilo upravený zákon o sociálnom poistení. Novela, ktorú schválila vláda, prináša viaceré dôležité zmeny, týkajúce sa ochrannej lehoty pre tehotné ženy, ktorú... celý článok

Kto a kedy má nárok na pandemickú OČR-ku od septembra 2021?

20. 9. 2021 | Redakcia

Kto a kedy má nárok na pandemickú OČR-ku od septembra 2021?

Rodičia majú od začiatku školského roka nárok na pandemické ošetrovné (OČR), ak je trieda či škola uzavretá alebo majú dieťa v karanténe. V tlačovej správe o tom informovala Sociálna... celý článok