Odborné poradne

S čím potrebujete poradiť?

Na webe Peniaze.sk vám okrem aktuálnych článkov, kalkulačiek, formulárov alebo ponuky finančných produktov ponúkame zadarmo aj širokú škálu odborných finančných poradní. Našich odborníkov sa môžete opýtať na čokoľvek od sociálnych dávok, cez investície a hypotekárne úvery až po právnu či spotrebiteľskú problematiku. Pretože sú pre vás všetky poradne bezplatné, nemôžeme vďaka veľkému množstvu otázok v niektorých poradniach garantovať odpoveď skôr ako za tri pracovné dni od vloženia dotazu. Prosíme preto o trpezlivosť. Čo iné dnes máte v Česku zadarmo… Pred vložením otázky si vždy pozorne prečítajte Často kladené otázky, máme overené, že minimálne v polovici prípadov sa odpoveď na vašu otázku nachádza práve tam.

Najnovšie otázky

Daňový bonus

Dobrý deň mohli by ste my pomôcť ohľadne daňového bonusu. Mam 5 deti, ale príjem mám len zo zahraničia a 11 rokov som nemala problémy vždy som dostala daňový bonus a teraz odkedy mám tuto správkyňu už druhy rok mi to zamietla.

Zodpovedá: 1.účtovníčka, s. r. o., Jana Haburajová

Dobrý deň,môžete poslať vyplnené daňové priznanie na info@1účtovníčka.sk, pozrieme to. Aj doklad k príjmu zo zahraničia.

Zobraziť celú odpoveď

Nárok na vrátenie daňového bonusu v ročnom zúčtovaní

Dobrý deň, chcela by som poradiť. V novembri roku 2022 som ukončila pracovnú zmluvu a hneď 1. decembra som sa dala na PN, čiže som bola v ochrannej lehote. PN trvala do apríla ďalšieho roku. A od 1. mája som bola na úrade práce jeden mesiac. Od 1.7. som nastúpila do práce. Chcem sa opýtať či mám nárok na vrátenie daňového bonusu v ročnom zúčtovaní?

Zodpovedá: 1.účtovníčka, s. r. o., Magdaléna Repáňová

Dobrý deň, podľa môjho názoru, máte nárok na vrátenie daňového bonusu. Avšak závisí to aj výšky celoročného príjmu.   

Zobraziť celú odpoveď

Paušálne cestovné náhrady a daňové priznanie na Slovensku

Dobrý deň prajem, môj manžel je zamestnaný na Slovensku a popritom sa venuje amatérskemu futbalu v Rakúsku. Preplácajú mu tam cestovné náhrady. Neprekračujú však sumu, ktorá sa musí v Rakúsku zdaňovať. Každý mesiac aj podpisuje tlačivo, Paušálne cestovné náhrady pre športovcov. Chcela by som sa, preto spýtať či to musí uvádzať v daňovom priznaní, keď v Rakúsku mu z toho neplynie žiadna povinnosť. Ďakujem pekne za odpoveď.

Zodpovedá: 1.účtovníčka, s. r. o., Magdaléna Repáňová

Dobrý deň, cestovné náhrady sú v SR oslobodené od dane. Nieje potrebné uvádzať v daňovom priznaní.

Zobraziť celú odpoveď

Dohoda a slobodné povolanie

Dobrý deň. Aktuálne som zamestnaná na dohodu (maximálne 10 hodín týždenne). Odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne za mňa platí zamestnávateľ. Chcela by som popri zamestnaní založiť slobodné povolanie ako umelec. Moja otázka by znela či v tom prípade, budem musieť platiť aj ja nejaké odvody do zdravotnej poisťovne alebo naďalej bude platiť iba môj zamestnávateľ? Ďakujem.

Zodpovedá: 1.účtovníčka, s. r. o., Magdaléna Repáňová

Dobrý deň, je potrebné platiť odvody do zdravotnej poisťovne aj z kategórie ako slobodný umelec. Do sociálnej poisťovne budete musieť platiť odvody až po prekročení minimálneho obratu z výkonu čínnosti slobodného umelca.

Zobraziť celú odpoveď

Zamedzenie dvojitého zdanenia - zahraničné brigády

Dobrý deň, som študentka s trvalým bydliskom na Slovensku, ale už pár rokov žijem v Česku. Minulý rok (2023) som mala dve zahraničné brigády, z ktorých príjmy presiahli 2461eur a som teda povinná podať daňové priznanie na Slovensku. Moja otázka sa týka samotného zdanenia. Na prvej brigáde v Nemecku som zarobila cca 2300eur, čo je ale pod hranicou príjmov, ktoré sa podľa nemeckej legislatívy zdaňujú. Na druhej brigáde v Česku som počas 3 mesiacov zarobila cca 18 000kč. Tá…

Zodpovedá: 1.účtovníčka, s. r. o., Magdaléna Repáňová

Dobrý deň, ste povinná podať na slovensku daň. priznanie typu A. Základ dane na Slovensku v daňovom priznaní vyjmete a tým pádom sa príjem na SK nezdaňuje. 

Zobraziť celú odpoveď

Dane

Dobrý deň, ako firme mi ponúkajú rôzne slovenské veľkoobchody možnosť registrácie u nich a nákup za výhodné ceny. Nemyslím tým bez DPH, ale jednoducho odberateľskú zľavu. Ako firma nie som platca DPH. Chcel by som využiť túto zľavu a nakúpiť "tovar", ktorý ale využijem na stavbu môjho domu, čiže nedával by som ani faktúru do účtovníctva. Ani neuplatňoval vratky alebo iné. Je možné využiť takto zľavu a nakúpiť tovar ale s tým, že to nedám do daní a teda akoby to firma ani …

Zodpovedá: 1.účtovníčka, s. r. o., Magdaléna Repáňová

Dobrý deň, podľa zákona o dani z príjmov ste povinný každý doklad na ktorom sú uvedené fakturačné údaje firmy dať do účtovníctva. 

Zobraziť celú odpoveď

Zmluva o dielo a rodičovská dovolenka

Dobrý deň, Dostala som pracovnú ponuku, ktorá by bola vykonávaná na základe zmluvy o dielo (mesačne v priemere možno 400 eur). Zaujíma ma, aký to môže mať vplyv na to, že som na rodičovskej dovolenke. Tiež som zachytila to, že si musím ísť vybaviť DIČ a riadne zaplatiť daň a odvody. A tu je ďalšia moja otázka nakoľko plánujeme v blízkej dobe (rok dva) aj ďalšiu materskú (reťazový pôrod). Bude to mať vplyv na materské a tehotenské? Viem si takto prilepšiť materskú aleb…

Zodpovedá: 1.účtovníčka, s. r. o., Magdaléna Repáňová

Dobrý deň, výška zárobku zo zmluvy o dielo nebude mať vplyv na výšku materskej dávky ani rodičovského príspevku. Potvrdzujem, že je nutné sa registrovať na daňovom úrade na získanie DIČ a následne príjem zdaniť. 

Zobraziť celú odpoveď

Predaj ETF/Podielových fondov FIFO alebo LIFO u FO

Dobrý deň, Chcel by som sa informovať o spôsobe účtovania rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou pri nákupe ETF a podielových fondov pre fyzické osoby. Povedzme, že som nakúpil 100 jednotiek ETF pred dvoma rokmi a sú v zisku. Pol roka dozadu som dokúpil ďalších 100 jednotiek toho istého ETF, ktoré sú tiež v zisku. Ak teraz predám 50 jednotiek, budú sa tieto jednotky účtovať podľa FIFO (z prvej stovky, ktorá spĺňa časový test) alebo LIFO (z druhej stovky, ktorá podlieha zd…

Zodpovedá: 1.účtovníčka, s. r. o., Magdaléna Repáňová

Jednotky sa budú účtovať podľa FITO metódy.

Zobraziť celú odpoveď

Preplatenie nájmu a faktúra

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či existuje nejaké riešenie, aby mi mohol môj zamestnávateľ preplácať nájom bytu bez faktúry? Mam len nájomnú zmluvu uzatvorenú medzi mnou a nájomcom. Nedokázala zohnať podnájom bytu na ktorý by bola faktúra na základe ktorej by mi mohol môj zamestnávateľ preplácať bývanie.

Zodpovedá: 1.účtovníčka, s. r. o., Magdaléna Repáňová

Dobrý deň, ak by nájomná zmluva bola uzatvorená s Vašim zamestnávateľom, tak vtedy nieje potrebná faktúra. V opačnom prípade je potrebná faktúra. 

Zobraziť celú odpoveď

Nedoplatok na daniach z príjmu

Dobrý deň, som zamestnaný na TPP v tej istej firme 7 rokov (nemám žiadny iný vedľajší príjem) a tento mesiac prišla za mnou personalistka s tým, že mi budú mesačne stŕhať z výplaty +- 80€. Pretože mi vzniká nedoplatok na daniach, aby mi to v marci na zúčtovaní nevyskočilo jednorazovo na veľkú sumu, takže budem mať lepšie nechať si to strhávať priebežne už teraz mesačne. Kontroloval som si každú jednu výplatnú pásku od začiatku roka a do centu mi sedia aj odvody, aj predda…

Zodpovedá: 1.účtovníčka, s. r. o., Magdaléna Repáňová

Dobrý deň, v tomto prípade Vám neviem poradiť, lebo neviem podrobnosti Vášho prípadu. Je potrebné kontaktovať priamo Vašu mzdárku. 

Zobraziť celú odpoveď

Stránka 1/4

Predchádzajúci

1

Partneri poradne

Výpočet čistej mzdy 2024

Rozšírená verzia kalkulačky

Ďalšie kalkulačky