Zavedie sa na Slovensku dôchodkový strop? Minister Erik Tomáš tvrdí, že je to v pláne, minimálne pre fyzicky náročné profesie. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) v relácii Sobotné dialógy RTVS otvorene vyhlásil, že zavedenie dôchodkového stropu minimálne pre manuálne pracujúcich je prioritou tohto volebného obdobia. „Bude to otázka tohto volebného obdobia, lebo je to v programovom vyhlásení vlády. Myslím si, že tí ľudia, ktorí ťažko manuálne pracujú, u nich by mali byť nejaké dôchodkové stropy,“ spresnil Tomáš počas diskusie s opozičnou poslankyňou Irenou Bihariovou z Progresívneho Slovenska.
Dôchodkový strop sme tu už mali
Dôchodkový strop nie je nový nápad, zavedený bol ešte v roku 2019. Vtedy sa vláda zaviazala, že občania nebudú musieť pracovať po prekročení 64. roku života, čo v praxi znamenalo garanciu stabilného dôchodkového veku. Táto hranica však nevydržala dlho – v roku 2023 bola zrušená a od roku 2025 je dôchodkový vek naviazaný na priemernú dĺžku života.
Nový systém zavádza automatizovaný výpočet dôchodkového veku, ktorý sa bude pravidelne prepočítavať každých päť rokov s cieľom reflektovať aktuálne demografické trendy. Prvým ročníkom, ktorého sa nový mechanizmus dotýka, je generácia narodená v roku 1967.
Pre túto skupinu už ministerstvo oznámilo konkrétne veky odchodu do dôchodku. Muži aj ženy bez detí pôjdu do dôchodku v 64 rokoch a jednom mesiaci. Ak vychovali jedno dieťa, pôjdu na dôchodok v 63 rokoch a siedmich mesiacoch. Pri dvoch deťoch sa odchod posúva na 63 rokov a jeden mesiac, a ak niekto vychoval tri alebo viac detí, získa nárok na dôchodok už v 62 rokoch a siedmich mesiacoch. Táto úprava sa vzťahuje aj na mužov, čo predstavuje zásadnú zmenu oproti minulosti, kedy sa zvýhodnenie za deti týkalo len žien.
Zníženie dôchodkového veku za každé vychované dieťa sa udeľuje vo výške 6 mesiacov, pričom maximum predstavuje 18 mesiacov. Tento benefit sa tak stáva spravodlivejším a zároveň motivuje rodiny k výchove detí aj z hľadiska dlhodobého sociálneho zabezpečenia.
Dôchodkový strop 2.0.
Zavedenie dôchodkového stropu pre manuálne profesie by podľa ministra malo zmierniť negatívne dôsledky dlhodobej fyzicky náročnej práce, ktorá často zanecháva vážne zdravotné následky ešte pred dosiahnutím dôchodkového veku. Vláda tak chce reagovať na realitu pracovného trhu a demografické výzvy, no zároveň zachovať rovnováhu medzi udržateľnosťou dôchodkového systému a spravodlivosťou pre všetky sociálne vrstvy.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.