Aký budete mať dôchodok? Sociálna poisťovňa ukázala doposiaľ najpresnejšiu kalkulačku

Redakcia | rubrika: Článok | 3. 6. 2024
Sociálna poisťovňa spustila pre klientov využívajúcich elektronické služby novinku. Vo svojom účte si môžu vypočítať informatívnu sumu dôchodku priamo z údajov, s akými pracuje aj štát. Služba je dostupná pre ľudí už od 39 rokov.
Aký budete mať dôchodok? Sociálna poisťovňa ukázala doposiaľ najpresnejšiu kalkulačku

Zdroj: Archív Canva

Slováci budú môcť nahliadnuť do budúcnosti. Sociálna poisťovňa (SP) priniesla novú službu, ktorá umožňuje používateľom elektronického účtu vypočítať si informatívnu sumu svojho budúceho dôchodku pomocou automatizovanej kalkulačky. Tá bude dostupná používateľom elektronických služieb.

Tento nový nástroj, známy ako Informatívna suma dôchodku, bol spustený do pilotnej prevádzky a je dostupný klientom od 39 rokov. Informovali o tom na tlačovej konferencii generálny riaditeľ SP Michal Tariška a riaditeľ sekcie dôchodkového poistenia SP Martin Hloušek.

Nová kalkulačka na výpočet dôchodku

„Dnes spúšťame pre klientov novú službu Informatívna suma dôchodku, ktorú dávame do pilotnej prevádzky. Táto služba predstavuje automatizovanú kalkulačku výpočtu informatívnej sumy dôchodku, pričom stačí, že sa klient prihlási do svojho elektronického účtu," povedal Hloušek. Doplnil, že klientovi sa informatívna suma starobného dôchodku zobrazí automaticky na základe údajov, ktoré už SP o klientovi eviduje.

Klient sa teda musí prihlásiť do svojho účtu elektronických služieb, kde spomínanú kalkulačku nájde.

Výpočet dôchodkového veku 2024 (kalkulačka)

+

Ďalšie kalkulačky

 

Podľa odhadov SP by nová služba mohla byť prínosom pre minimálne 50 000 žiadateľov ročne, čo predstavuje približný počet ľudí odchádzajúcich do dôchodku. Hloušek však upozornil, že informatívna suma vypočítaná automatizovanou kalkulačkou je orientačná a nemusí zodpovedať konenej sume dôchodku. Predikčné údaje budú súčasťou tzv. oranžovej obálky, ktorú plánujú zaviesť v budúcnosti.

Generálny riaditeľ SP Michal Tariška dodal, že legislatívny termín pre zavedenie oranžovej obálky je 31. máj 2026. V rámci stratégie SP by mal občan, ktorý sa chce dobre pripraviť na dôchodok, mať informácie o prvom, druhom aj treťom pilieri dôchodkového systému, čo bude legislatívne upravené v oranžovej obálke. „Boli by sme veľmi radi, keby sme tam čím skôr dostali nielen informatívny, ale aj prediktívny výpočet," dodal Tariška.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Nečakaná zmena v trinástych dôchodkoch. Jedna skupina seniorov dostane menej

21. 6. 2024 | Redakcia

Nečakaná zmena v trinástych dôchodkoch. Jedna skupina seniorov dostane menej

Nová legislatíva prináša zmenu v trinástych dôchodkoch, ktorá zjednocuje výšku 13. dôchodku pre predčasných a riadnych starobných dôchodcov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny... celý článok

Nelogické trináste dôchodky, krúti hlavou odborník. 606 eur dostane každý

20. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Nelogické trináste dôchodky, krúti hlavou odborník. 606 eur dostane každý

Trinásty dôchodok vo výške 606 eur dostane každý starobný dôchodca bez ohľadu na to, aký dôchodok mu bol priznaný. Dostanú ho aj ľudia, ktorí nepracovali.

Analytici: 13. dôchodok je plytvanie miliónmi. Slovenskí dôchodcovia sú na tom veľakrát lepšie ako pracujúci

11. 6. 2024 | Redakcia

Analytici: 13. dôchodok je plytvanie miliónmi. Slovenskí dôchodcovia sú na tom veľakrát lepšie ako pracujúci

Štát by podľa analytikov INESS mohol ušetriť desiatky miliónov eur. 13. dôchodok totiž tento rok dôstanú aj dôchodcovia ktorí ho vôbec nepotrebujú. Ich príjmy sú často vyššie, než príjmy... celý článok

Do parlamentu mieri návrh, ktorý by kompletne zmenil 13. dôchodky

10. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Do parlamentu mieri návrh, ktorý by kompletne zmenil 13. dôchodky

Opoziční poslanci z klubov Slovensko, Za ľudí a Kresťanská únia navrhujú, aby 13. dôchodok dosiahol výšku priemerného starobného dôchodku, čo by znamenalo výrazné zvýšenie oproti súčasnému... celý článok

Niekto takmer 2 500 eur, iný ledva 2 eurá. Dôchodcom začali „cinkať“ na účty rodičovské dôchodky

3. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Niekto takmer 2 500 eur, iný ledva 2 eurá. Dôchodcom začali „cinkať“ na účty rodičovské dôchodky

Od 3. júna 2024 štát vypláca takzvané rodičovské dôchodky. Tie sa počítajú od odvodov detí dôchodcov. Čím viac dobre zarábajúcich detí, tým vyššia suma. Jeden slovenský rekordér dostane... celý článok