Invalidné dôchodky prechádzajú veľkou zmenou, tisíce Slovákov si prilepšia

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 24. 4. 2024
Štát prehodnocuje invalidné dôchodky. Je to dobrá správa pre ich poberateľov, vo väčšine prípadov dostanú desiatky až stovky eur navyše.
Invalidné dôchodky prechádzajú veľkou zmenou, tisíce Slovákov si prilepšia
Poberatelia invalidného dôchodku si tento rok prilepšia. Ilustračná snímka.
Zdroj: DALL·E/Sladkovská

Sociálna poisťovňa prehodnocuje invalidné dôchodky. Po novom bude mať na tento typ dôchodku nárok viac ľudí. Zmena sa týka aj ľudí, ktorí už invalidný dôchodok poberajú. Prilepšia si mesačne o desiatky, v niektorých prípadoch až o stovky eur. Prehodnocovanie má trvať až dva roky a o prehodnotenie netreba žiadať, vykonáva sa automaticky, uvádza Sociálna poisťovňa.

Viac peňazí pre invalidných dôchodcov

S nedávnou novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá vstúpila do platnosti 1. augusta 2023, došlo k významným zmenám v posudzovaní invalidity v Slovenskej republike. Táto legislatívna zmena, ktorá reflektuje najnovšie poznatky z medicíny, upravuje percentuálnu mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v závislosti od druhu zdravotného postihnutia. Toto percento je kľúčové pre určenie nároku na invalidný dôchodok.

 

Podľa nových predpisov sa rozšírila kategória ochorení, ktoré sú zahrnuté do systému sociálneho poistenia, čo znamená, že viac ľudí môže mať nárok na invalidný dôchodok alebo dokonca vyšší dôchodok, ako predtým. Konkrétne, približne 5 300 ľudí s čiastočným invalidným dôchodkom v kategórii "do 70%" môže očakávať zvýšenie svojho dôchodku o priemerných 22 eur mesačne.

Ešte zásadnejšia je zmena pre tých, ktorí budú preklasifikovaní z kategórie „do 70%“ na „nad 70%“. Približne 16 100 ľudí tak prejde na plný invalidný dôchodok, čo pre nich znamená zvýšenie dôchodku o priemerných 182 eur mesačne. Zároveň, očakáva sa prírastok 476 nových príjemcov čiastočného invalidného dôchodku ročne a 1 436 príjemcov plného invalidného dôchodku, pričom ich dôchodky sa zvýšia o priemerné sumy 240, respektíve 247 eur.

Invalidní dôchodcovia majú tiež nárok na trinásty dôchodok. Koľko peňazí dostanete v decembri? Vypočítajte si to na našej kalkulačke.

Výpočet 13. dôchodku

Ďalšie kalkulačky

Táto legislatívna zmena bola pripravená Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s odborníkmi z Ministerstva zdravotníctva a posudkovými lekármi. Cieľom je, aby všetky ochorenia boli posudzované s ohľadom na najnovšie medicínske dôkazy a aby sa do posudzovania zahrnul čo najširší spektrum ochorení. To by malo prispieť k spravodlivejšiemu a presnejšiemu určeniu mier poškodenia zdravia a tým aj k spravodlivejšiemu priznaniu invalidných dôchodkov.

Prehodnocovanie potrvá dva roky

Novela tiež zahŕňa rozšírenie prílohy č. 4, ktorá teraz obsahuje 654 položiek, z toho 141 položiek bolo upravených s cieľom zvýšiť percento invalidity. Medzi nové kategórie boli pridané aj také, ktoré sa zaoberajú zhubnými nádormi nešpecifikovaných lokalizácií alebo zriedkavými chorobami, čo znamená, že aj pacienti s menej bežnými ochoreniami môžu mať teraz nárok na adekvátne posúdenie a podporu.

V rámci legislatívnych zmien boli pridané nové oddiely a kapitoly, vrátane Kapitoly XVI – Zhubné nádory iných a nepresne určených lokalizácií a Kapitoly XVII – Iné ochorenia. Tieto úpravy umožňujú presnejšie a spravodlivejšie posudzovanie invalidity podľa najnovších lekárskych a medicínskych štandardov.

Tieto zmeny nielenže zohľadňujú najnovšie medicínske poznatky, ale sú aj odpoveďou na záväzky vlády z Národného programu rozvoja životných podmienok osôb so zdravotným postihnutím na roky 2021 až 2030. Sociálna poisťovňa má teraz dva roky na to, aby rozhodla o všetkých prípadoch, ktorých sa tieto zmeny dotknú.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Peniaze z 2. piliera nech sa radšej investujú u nás, ako v USA, hovorí minister Tomáš

20. 5. 2024 | Redakcia

Peniaze z 2. piliera nech sa radšej investujú u nás, ako v USA, hovorí minister Tomáš

Dane sa zvyšovať nebudú, ale je možné že pribudnú úplne nové dane. Povedal to minister práce Erik Tomáš. Zároveň prisľúbil, že vláda nebude brať ľuďom nasporené peniaze v druhom pilieri.... celý článok

Rodičovský dôchodok sa blíži. Čoskoro sa začne vyplácať po novom

17. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Rodičovský dôchodok sa blíži. Čoskoro sa začne vyplácať po novom

Sociálna poisťovňa čoskoro začne vyplácať rodičovské dôchodky za rok 2024, čo prinesie významnú finančnú podporu pre dôchodcov, ktorí vychovali deti. Tento nový systém prináša viacero... celý článok

Hýčkanie a opatera pre slovenských dôchodcov: Od tohto dátumu si výrazne prilepšia

17. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Hýčkanie a opatera pre slovenských dôchodcov: Od tohto dátumu si výrazne prilepšia

Byť dôchodcom na Slovensku v roku 2024 je ako vyhrať v lotérii. Tým, čo šli do predčasného dôchodku pred viac ako rokom, sa prepočítajú sumy. Od júla ich čaká valorizácia a v decembri... celý článok

PREHĽAD zmien v predčasných dôchodkoch od 15. mája 2024

13. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

PREHĽAD zmien v predčasných dôchodkoch od 15. mája 2024

Od 15. mája 2024 vstupujú do platnosti zmeny v dôchodkovom systéme. Predčasné dôchodky budú pre mnohé mladšie generácie nedostupné. Zároveň sa mení spôsob výpočtu ich výšky.

Prehľad: Týchto dôchodcov štát v roku 2024 zasype peniazmi

10. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Prehľad: Týchto dôchodcov štát v roku 2024 zasype peniazmi

Dôchodcom, ktorí dostávajú štedré penzie, štát ešte pridá. Reč je o výsluhových dôchodkoch, ku ktorým sa pridáva starobná penzia a tučný trinásty dôchodok.