Gastrolístky alebo hotovosť? Zamestnanec po novom dostane na výber

Roland Regely | rubrika: Článok | 6. 2. 2021
Zrušenie stravných lístkov sa nekoná. Zamestnanec si vybere medzi gastrolístkom alebo finančným príspevkom na stravovanie, ktorý mu jeho zamestnávateľ vyplatí v hotovosti alebo na účet.
Gastrolístky alebo hotovosť? Zamestnanec po novom dostane na výber

Zdroj: Shutterstock

Zamestnanec si na Slovensku bude môcť vybrať, či chce gastrolístok alebo finančný príspevok. V zákone sa upraví aj domáca práca a telepráca, ustanoví sa forma práva na odpojenie sa zamestnanca. Zmeny nastanú tiež pri tripartite. Vyplýva to z novely Zákonníka práce, ktorú vo štvrtok schválilo plénum Národnej rady (NR) SR hlasmi 86 zo 122 prítomných poslancov.

 

V prípade domácej práce a telepráce sa v rôznych častiach Zákonník práce má zmodernizovať tak, aby zohľadňoval trendy v oblasti digitalizácie, pričom zamestnanec by mal mať počas práce z domu právo odpojiť sa. "Homeoffice" bolo potrebné upraviť, pretože čoraz väčšie percento ľudí a zamestnávateľov v pandémii využíva tento spôsob práce. Právo na odpojenie by malo zabezpečiť, aby aj človek na home office, napríklad po siedmej večer, nemusel reflektovať na požiadavky zamestnávateľa, pretože má právo na odpočinok.

Novela Zákonníka práce rieši aj stravné poukážky, tzv. gastrolístky. Zamestnanec si bude môcť vybrať medzi gastrolístkom a finančným príspevkom. Zamestnanec by mal byť viazaný svojím výberom počas 12 mesiacov. Možnosť výberu sa podľa pozmeňujúceho návrhu poslancov koalície ustanoví aj pre príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže SR, Hasičského a záchranného zboru, Horskej záchrannej služby, ale aj pre príslušníkov finančnej správy.

Plénum schválilo aj body zo spoločnej správy výborov, na základe čoho sa zavedie elektronická forma stravovacej poukážky, ktorá bude povinná od 1. januára 2023. Výnimkou sú prípady, keď sa elektronická stravovacia poukážka nebude môcť z objektívnych dôvodov použiť na pracovisku alebo v jeho blízkosti.

Návrh na výber medzi poukážkou a hotovosťou sa síce nedostal do prvého Sulíkovho „kilečka“, ktoré parlament schválil ešte začiatkom leta, no gastrolístky napokon prešli po iniciatíve ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina). Ten ho predstavil ako súčasť novely Zákonníka práce. Zrušenie gastrolístkov je v programovom vyhlásení vlády.

Zamestnanec si tak po novom môže vybrať medzi gastrolístkom alebo finančným príspevkom na stravovanie, ktorý mu jeho zamestnávateľ vyplatí v hotovosti alebo na účet.

Podľa Zákonníka práce majú nárok na stravné lístky pracujúci na základe pracovnej zmluvy, ak v rámci pracovnej zmeny vykonávajú prácu viac ako štyri hodiny. Dohodári nárok na príspevok na stravu nemajú.

Končí štátom garantovaný biznis

Poslanec SaS a predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič hovorí, že zmena prinesie viac slobody pre zamestnancov, zamestnávateľov, odbúra sa byrokracia a ubudnú poplatky na strane zamestnávateľov aj gastroprevádzok, ktoré platia emitentom províziu.

Obe verzie gastrolístkov v súčasnosti využíva približne 850 000 zamestnancov. „Títo všetci sa skladajú na štátom garantovaný biznis pre niekoľko málo emitentov gastrolístkov. Hodnota gastrolístkov je približne 700 miliónov eur a obrat gastrofiriem je približne 70 miliónov eur a ročný zisk je okolo 10 miliónov eur,“ priblížil Viskupič na tlačovej konferencii.

„Dohoda v rámci koalície je taká, že zamestnanec dostane na výber, či chce gastrolístky alebo peniaze. Ide o daňové zvýhodnenie a očakávame, že si to vyberú vo forme peňazí,“ povedal minister Richard Sulík.

 

Zamestnanec nepríde o stravovací benefit

Najprv sa hovorilo o zrušení gastrolístkov, konečná verzia však umožní ich používanie a rozhodnutie nechá na zamestnancovi. V prípade novely sa teda budú aplikovať úplne rovnaké pravidlá ako doteraz, príspevok zamestnávateľa sa nebude zdaňovať, nebudú sa z neho platiť odvody. Zamestnanec o nič nepríde, dostane rovnakú hodnotu ako doteraz. Zmení sa len možnosť výberu - buď dostane príspevok v peniazoch a jeho voľnosť bude väčšia alebo si ponechá stravné lístky.

Premiér Igor Matovič nechce, aby o gastrolístkoch naďalej rozhodovali zamestnávatelia. Túto skutočnosť chce nechať na samotných zamestnancoch. Tí sa začali v posledných dňoch búriť - upozorňujú, že ak si časť zamestnancov vyberie jednu možnosť a zvyšok druhú, spôsobí to hlavne chaos a s tým spojenú zvýšenú administráciu a povinnosti.

Možnosť voľby sa nepozdáva ani Asociácii zamestnávateľských zväzov. Výsledkom bude výrazný nárast byrokracie. Tá tvrdí, že zvýši byrokraciu spojenú s personálnou agendou vo firmách. Rozšírenie foriem príspevku a možnosť voľby zamestnancom nepovažuje za zjednodušenie podnikania, ale za presný opak. „V praxi si to vyžiada nielen úpravu účtovných softvérov, ale aj procesov vo firme,“  povedal pre agentúru SITA generálny sekretár asociácie Oto Nevický. Nevyrieši to podľa neho ani dvojročný limit, počas ktorého zamestnanec musí ostať pri jednom variante.

Gastrolístky používame už 20 rokov

Stravné lístky schválil pred dvadsiatimi rokmi ešte prvý vládny kabinet Mikuláša Dzurindu. Zákon dal zamestnávateľom na výber, či zamestnancom dajú stravné lístky, alebo zabezpečia stravovanie. A tento zákon prakticky v nezmenenej podobe funguje aj v súčasnosti resp. do plánovanej zmeny v marci 2020.

Z gastrolístkov profitujú najmä ich emitenti. Najväčší emitent gastrolístkov, spoločnosť Up Slovensko, mala minulý rok zisk viac ako tri milióny eur. V roku 2016 to bolo až päť miliónov. Zisková marža tejto jednej firmy predstavovala vlani 25,1 percenta. V roku 2012 to bolo cez 43 percent. Ide o čistý zisk, teda už po odpočítaní nákladov. Druhá najväčšia spoločnosť Edenred, ktorá v roku 2018 získala menšiu gastrolístkovú firmu Vaše Slovensko, mala v roku 2019 zisk 1,7 milióna eur. Suma bola podobná ako pri firme Doxx. Tá zarobila 1,9 milióna eur. Spomínané tri firmy boli tiež zapletené v karteli, ktorý v roku 2017 odhalil Protimonopolný úrad a v tom čase päť firiem dostalo miliónové pokuty.

Anketa

Boli by ste za zrušenie stravných lístkov?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+6
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Chystajú sa veľké kontroly práce na živnosť, firmám hrozia státisícové pokuty

11. 5. 2024 | Barbora Magočová

Chystajú sa veľké kontroly práce na živnosť, firmám hrozia státisícové pokuty

Švarcsystém je na Slovensku nelegálny, no nie je ľahké ho odhaliť. To á však zmeniť súčasná vláda. Pripravuje sa veľký záťah na „zamestnaných“ živnostníkov. Pokuty hrozia nielen im,... celý článok

Milionár, ktorý skončil bez koruny: Pán Švarc, ktorý „vymyslel“ švarc systém

10. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Milionár, ktorý skončil bez koruny: Pán Švarc, ktorý „vymyslel“ švarc systém

Miroslav Švarc dodnes žije neďaleko Prahy, berie dôchodok smiešnej sume a býva v dome s priateľkou. Býval to však veľmi bohatý biznismen, po ktorom sa dodnes volá nelegálna, ale stále... celý článok

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

9. 5. 2024 | Redakcia

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala dve novely, ktoré sa týkajú podnikania a investícií. Novela pre podnikateľov odstráni administratívnu záťaž a byrokraciu. Zároveň sa menia pravidlá... celý článok

Talent a inovácie máme aj u nás, na Slovensku

4. 5. 2024 | Redakcia

Talent a inovácie máme aj u nás, na Slovensku

Projekt „Vyrobené na Slovensku“ predstavuje významnú platformu a podporu pre domáce výrobky a služby, s ambíciou propagovať ich aj za hranicami Slovenska. V našom rozhovore s Michalom... celý článok

Renesancia drevárskeho umenia: St.vol vytvára z kalamitného dreva dizajnové ikony

3. 5. 2024 | Redakcia

Renesancia drevárskeho umenia: St.vol vytvára z kalamitného dreva dizajnové ikony

V tichých kútoch východného Slovenska, kde kedysi stála iba stará stodola, dnes prekvitá nábytkárske umenie, ktoré v sebe nesie príbeh a dušu storočného dreva. Spoločnosť St.vol, ktorú... celý článok