Máme sa pre Čínou klaňať?

Redakcia | rubrika: Článok | 25. 10. 2016
Prinášame vám zaujímavé postrehy Petra Vlasáka, hlavného analytika fginvest.cz k súčasnej situácii okolo „pre a proti“ čínskych jednaníčeských politikov. Aká silná je ekonomika Číny?
Máme sa pre Čínou klaňať?

Zdroj: Shutterstock

V poslednej dobe sa nám do popredia záujmu dostáva takzvaná Ríša stredu. Nemám na mysli žabomyšie spory medzi „kaviarňou“ a českým hradom kvôli návšteve čínskeho prezidenta alebo aktuálne dalajlámu. 

Tieto dohady, ktoré nakoniec rovnako zaujímajú iba tuzemské média, nechajme stranou. Zamerajme sa na skutočnú silu čínskej ekonomiky.  Je táto krajina pre nás skutočne tak dôležitým hospodárskym hráčom? Máme sa pred ňou klaňať?

V stredu ráno informovali čínske štátne úrady o medziročnom hospodárskom raste HDP 6,7 %. Keď vynecháme Indiu, ktorá je objemom svojej ekonomiky päťkrát menšia než Čína, ide o najväčší rast z desiatich najväčších ekonomík sveta – toto tempo je skoro štyrikrát väčšie než v USA alebo v Európskej únii.

Vyššie tempo rastu HDP avšak nízke HDP na hlavu 

Áno, je to vyššie tempo rastu, ale aj tak má Čína čo doháňať. Najsilnejšia ekonomika sveta – USA – je stále o bezmála dve tretiny väčšia. Preto berieme veľkosť čínskej ekonomiky s rezervou.

Keď totiž prepočítame HDP na jedného obyvateľa, hneď sa dostane najľudnatejšia krajina sveta niekam na úroveň Libanonu, Kolumbie alebo Srbska.

Nejde vlastne o nijak zvlášť bohatú krajinu; je to jednoducho len obrovská a najľudnatejšia krajina sveta. Nedá sa ani priamo povedať, že by vzťahy s touto krajinou boli nejako výnimočné.

Podľa štatistík českého ministerstva priemyslu a obchodu tvoril vývoz do Číny za prvých 8 mesiacov tohto roku 1,1 % z celkového tuzemského exportu: do tejto krajiny sa vyviezli tovary za skoro 30 miliárd korún, pričom takmer rovnaký objem výrobkov exportuje Česká republika do Dánska.  Len pre úplnosť – celkový objem českého exportu bol 2,6 bilióna českých korún.

Keď sa pozrieme na druhú stranu mince, červený drak skutočne vládne štatistikám – avšak z opačného pohľadu. Česká republika dovezie z Číny 12 % všetkých tovarov. Za prvých osem mesiacov tohto roku celkom za 275 miliárd korún. V neprospech ČR.

Je nutné priznať, že Čína je nepochybne krajinou s obrovským potenciálom – koniec koncov sa tu stavia ako o život, lenže dostať sa na takýto trh je skutočne ťažké.  Asi si ťažko niekto dokáže predstaviť, že by naši robotníci stavali cesty a budovy v Číne. Všeobecne je ťažké zohnať murára na stavbu vlastného domu, nie aby sme ešte stavebnú silu vyvážali.

To čo sa nám dlhodobo darí do Číny exportovať, sú stroje a dopravné prostriedky, čerpadlá, ložiska, hriadele, spínače a pod.  To je však pomerne malý segment. Omnoho výraznejším odvetvím je trh s automobilmi, ktorý v Číne aktuálne rapídne rastie. Lenže práve Škodovky predané v Číne sa do štatistiky obchodu nezapočítavajú, pretože sa v Číne už vyrábajú. Konkrétne v mestách Anting u Šangaha, Yizheng a Ningbo.  O tom, či táto výroba pomáha českému hospodárstva, môžeme pochybovať.

Čína je obrovská, ďaleko väčšia než si malý Čech alebo Slovák dokáže predstaviť. To z nej však nerobí rozvojové centrum, ktoré bude investovať miliardy do závodov v Českej republike.

Prečo by to tiež Číňania robili, keď si môžu všetko vyrobiť doma a k nám len doviesť? Okrem toho, že si tu kúpili banku a futbalový klub, nepredstavujú príliš veľký motor pre Česko.  

A predstava, že do Číny budeme masívne vyvážať naše výrobky je síce krásna ale bohužiaľ utopistická. Toto storočie bude určite viac lodí s kontajnermi plávať opačným smerom. Made in China.

MiHá

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Takmer 8 000 eur na výplaty. Štát odštartoval nový príspevok určený mladým

2. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Takmer 8 000 eur na výplaty. Štát odštartoval nový príspevok určený mladým

1. mája odštartoval na Slovensku projekt „právo na prvé zamestnanie“. Podľa ministra práce sa doňho zapojilo už viac ako 137 firiem.

Minister Kamenický naznačil, ako chce štát vytiahnuť peniaze z účtov Slovákov

30. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Minister Kamenický naznačil, ako chce štát vytiahnuť peniaze z účtov Slovákov

Minister ako jednu z možností predstavil takzvané retailové dlhopisy. Čo to znamená?

Milionárka Hello Kitty oslavuje 50 rokov. Ľudia si myslia, že je mačka

26. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Milionárka Hello Kitty oslavuje 50 rokov. Ľudia si myslia, že je mačka

Ceruzky, peňaženky, kabelky, kozmetika, kneličky, ale aj autá a lietadlo Eva air. Hello Kitty prináša svetu japonskú tradíciu Kawaii už 50 rokov na každom predmete, na aký si človek... celý článok

„Je tu otázka, ako využiť vklady ľudí v bankách,“ hovorí premiér Fico

25. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

„Je tu otázka, ako využiť vklady ľudí v bankách,“ hovorí premiér Fico

Sú to peniaze, ktoré aj tak väčšinou končia v USA, vyhlásil premiér. V najbližších rokoch čaká Slovensko „mobilizácia“ finančných prostriedkov. Naznačuje nielen využitie vkladov, ale... celý článok

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

22. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

Trináste dôchodky predstavujú pre štát náklad takmer 830 miliónov eur. Štát na to ale nemá peniaze. Skončíme ako Grécko, budú nás musieť zachraňovať, varuje analytik Ivan Bošňák.