Do parlamentu mieri návrh, ktorý by kompletne zmenil 13. dôchodky

Ivana Sladkovská | rubrika: Čo sa deje | 10. 6. 2024
Opoziční poslanci z klubov Slovensko, Za ľudí a Kresťanská únia navrhujú, aby 13. dôchodok dosiahol výšku priemerného starobného dôchodku, čo by znamenalo výrazné zvýšenie oproti súčasnému stavu. Navrhujú tiež, aby bol 13. dôchodok za minulý rok doplatený na 640 eur.
Do parlamentu mieri návrh, ktorý by kompletne zmenil 13. dôchodky

Zdroj: Archív Canva

Do parlamentu mieri návrh zákona, ktorý podľa opozície prinesie splnenie koaličného sľubu o trinástom dôchodku.

Skupina opozičných poslancov z klubov Slovensko, Za ľudí a Kresťanská únia (KÚ) navrhuje zavedenie 13. dôchodku vo výške priemerného starobného dôchodku namiesto priemernej výšky príslušnej dôchodkovej dávky. Taktiež sa usilujú o to, aby bol 13. dôchodok za minulý rok vyplatený vo výške 640 eur. Toto vyplýva z ich návrhu novely zákona o sociálnom poistení.

Vyskúšajte našu kalkulačku 13. dôchodku: Koľko eur vám príde v decembri na účet?

 

„Predstavitelia vládnej koalície pred voľbami nesľubovali výšku 13. dôchodku v priemernej výške príslušnej dôchodkovej dávky, ale vo výške priemerného starobného dôchodku. To predstavuje v porovnaní s priemernou výškou niektorých iných dôchodkových dávok zásadný rozdiel. Preto sa navrhuje zaviesť 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku presne podľa predvolebných sľubov predstaviteľov vládnej koalície," uviedli predkladatelia.

„Zároveň sa navrhuje splnenie druhého sľubu predstaviteľov vládnej koalície, a to 13.dôchodok vo výške 640 eur už zarok 2023. Dôchodcovi, ktorému vznikol nárok na 13. dôchodok k decembru 2023 sa spolu s 13.dôchodkom v decembri 2024 doplatí aj rozdiel medzi sumou 640 eur, ktorú sľubovali predstavitelia vládnej koalície a sumou, ktorá mu bola ako 13. dôchodok vyplatená v decembri 2023,“ dodávajú v dôvodovej správe.

Sumy 13. dôchodkov na rok 2024

Pre každý typ dôchodku je stanovená pevná suma 13. dôchodku:
 
  • Poberatelia riadneho starobného dôchodku dostanú 606,30 eur
  • Poberatelia predčasného starobného dôchodku 635,50 eur
  • Poberatelia invalidného dôchodku do 70 % 300 eur
  • Poberatelia invalidného dôchodku 70 % 493,80 eur
  • Poberatelia vdoveckého dôchodku 300 eur
  • Poberateľky vdovského dôchodku 339 eur
  • Poberatelia sirotského dôchodku 300 eur
 
V prípade poberania viacerých typov dôchodkov sa berie do úvahy len najvyššia suma trinásteho dôchodku. Napríklad ak niekto poberá predčasný starobný dôchodok a zároveň invalidný dôchodok, dostane sumu 13. dôchodku naviazanú len na starobný dôchodok.

Novelu prerokuje NR SR na najbližšej schôdzi. Ak by návrh prešiel, dôchodca, ktorému vznikol nárok na 13. dôchodok k decembru 2023, by mal spolu s tohtoročným 13. dôchodkom v decembri dostať aj doplatok. Tento doplatok by predstavoval rozdiel medzi sumou 640 eur a sumou, ktorá mu bola vyplatená ako 13. dôchodok minulý rok v decembri.

Opoziční poslanci upozorňujú na nesplnené predvolebné sľuby vládnej koalície a tvrdia, že súčasný systém 13. dôchodku nie je spravodlivý voči všetkým dôchodcom. Poukazujú na to, že niektoré dôchodkové dávky sú výrazne nižšie ako priemerný starobný dôchodok, a preto sa navrhuje zmena, ktorá by tieto rozdiely eliminovala.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

-1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Jeden chýbajúci doklad vás môže pripraviť o dôchodok

25. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Jeden chýbajúci doklad vás môže pripraviť o dôchodok

Narodili ste sa po roku 1963? Potom by ste mali vedieť, že jedno chýbajúce tlačivo vás môže pripraviť o celý dôchodok. Do roku 2003 sa roky štúdia rátali do dôchodku ako odpracované... celý článok

Nečakaná zmena v trinástych dôchodkoch. Jedna skupina seniorov dostane menej

21. 6. 2024 | Redakcia

Nečakaná zmena v trinástych dôchodkoch. Jedna skupina seniorov dostane menej

Nová legislatíva prináša zmenu v trinástych dôchodkoch, ktorá zjednocuje výšku 13. dôchodku pre predčasných a riadnych starobných dôchodcov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny... celý článok

Nelogické trináste dôchodky, krúti hlavou odborník. 606 eur dostane každý

20. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Nelogické trináste dôchodky, krúti hlavou odborník. 606 eur dostane každý

Trinásty dôchodok vo výške 606 eur dostane každý starobný dôchodca bez ohľadu na to, aký dôchodok mu bol priznaný. Dostanú ho aj ľudia, ktorí nepracovali.

Analytici: 13. dôchodok je plytvanie miliónmi. Slovenskí dôchodcovia sú na tom veľakrát lepšie ako pracujúci

11. 6. 2024 | Redakcia

Analytici: 13. dôchodok je plytvanie miliónmi. Slovenskí dôchodcovia sú na tom veľakrát lepšie ako pracujúci

Štát by podľa analytikov INESS mohol ušetriť desiatky miliónov eur. 13. dôchodok totiž tento rok dôstanú aj dôchodcovia ktorí ho vôbec nepotrebujú. Ich príjmy sú často vyššie, než príjmy... celý článok

Niekto takmer 2 500 eur, iný ledva 2 eurá. Dôchodcom začali „cinkať“ na účty rodičovské dôchodky

3. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Niekto takmer 2 500 eur, iný ledva 2 eurá. Dôchodcom začali „cinkať“ na účty rodičovské dôchodky

Od 3. júna 2024 štát vypláca takzvané rodičovské dôchodky. Tie sa počítajú od odvodov detí dôchodcov. Čím viac dobre zarábajúcich detí, tým vyššia suma. Jeden slovenský rekordér dostane... celý článok