Ako vyzerá rodičovský dôchodok v praxi?

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 23. 6. 2023
Dôchodcovia s pracujúcimi deťmi sa dočkali. Sociálna poisťovňa začala v máji vyplácať rodičovské dôchodky. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa zmena v dôchodkovom systéme prejavila v praxi. Koľko si slovenskí penzisti prilepšili vďaka rodičovskému dôchodku a aké problémy tento bonus priniesol?
Ako vyzerá rodičovský dôchodok v praxi?

Zdroj: Shutterstock

Väčšina sa vyplatila v máji

Sociálna poisťovňa uskutočnila v máji prvé kolo vyplácania rodičovských dôchodkov. Bonus dostalo takmer 852 000 penzistov. Májové vyplácanie rodičovského dôchodku sa týkalo tých, ktorí boli už k 28. februáru 2023 poberateľmi starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku po dosiahnutí dôchodkového veku.

Ak penzista nedostal rodičovský bonus v máji, existujú dva možné dôvody – buď Sociálna poisťovňa potrebovala rozhodnúť o jeho nároku dodatočne, alebo mu pri hromadnom automatickom vyhodnotení nárok na rodičovský bonus nevznikol. Po májovom kole vyplácania Sociálnej poisťovni zostalo približne 60 000 poberateľov, o ktorých bolo ešte potrebné rozhodnúť.

V prvom kole nárok na rodičovský bonus nezískalo viac ako 240 000 dôchodcov. Najčastejším dôvodom bolo, že rodič nemal dieťa poistené v dôchodkovom poistení v rozhodujúcom období, teda v roku 2021.

Ďalšie kolo vyplácania v júni

Dňa 1. júna 2023 sa uskutočnilo ďalšie kolo vyhodnocovania nároku na rodičovský dôchodok. Výsledkom je, že bonus k penzii bude vyplatený ďalším takmer 23 000 penzistom. Sociálna poisťovňa dodatočne posudzovala 60 000 poberateľov, ktorí neboli súčasťou hromadného rozhodovania v máji. Do druhého kola posudzovania nároku boli zaradení aj invalidní a predčasní dôchodcovia, ktorí dosiahli dôchodkový vek v júni 2023.

Ako funguje vyplácanie rodičovského dôchodku?

Ak vám Sociálna poisťovňa priznala nárok na rodičovský dôchodok, v roku 2023 sa jeho výplata realizuje jednou platbou. Penzista teda dostal, resp. ešte dostane, rodičovský dôchodokza celý rok 2023 naraz. Vyplácanie v praxi funguje v závislosti od toho, ako má poberateľ nastavené podmienky pri ostatných dôchodkoch.

Ak si penziu necháva posielať v hotovosti poštou, dostane svoj riadny dôchodok spolu s rodičovským bonusom v obvyklom výplatnom termíne. Poberatelia, ktorí si nechávajú dôchodok posielať na bankový účet, dostanú od Sociálnej poisťovne v termíne výplaty jednu platbu navyše.

„V prípade, že si poberateľ necháva dôchodok zasielať na bankový účet, dostane v jeden deň zo Sociálnej poisťovne dve platby – riadny dôchodok a rodičovský dôchodok,“ vysvetlil Martin Hloušek, riaditeľ sekcie dôchodkového poistenia v Sociálnej poisťovni. „Pre jednoduchšiu identifikáciu má platba rodičovského dôchodku v tzv. správe pre prijímateľa uvedené ROD.DOCH 012023-31.12.2023.“

V roku 2024 sa systém vyplácania rodičovského dôchodku zmení. Sociálna poisťovňa ho nebude vyplácať jednorazovo za celý rok. Ak penzistovi vznikne nárok na rodičovský bonus, suma sa rovnomerne rozdelí na 12 častí. Tieto časti budú následne vyplácané každý mesiac spolu so starobným dôchodkom.

Rodičovský dôchodok 2023 – štatistiky

Posudzovanie nárokov na rodičovský dôchodok v roku 2023 už skončilo, a preto Sociálna poisťovňa zverejnila výsledné štatistiky. Tu sú niektoré zaujímavé čísla, ktoré boli zverejnené na webe Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

  • Celkovo bolo posudzovaných približne 1,15 milióna potenciálnych poberateľov, z ktorých nárok na rodičovský dôchodok získalo okolo 875 000 penzistov.
  • Najvyššia suma rodičovského dôchodku bola 2 304 € (192 €/mesiac) za 11 detí.
  • Rekordný počet detí, ktoré „prispeli“ rodičovi na dôchodok, bolo 13, pričom výsledný rodičovský dôchodok dosiahol 1 680 € (140 €/mesiac).
  • Priemerná výška rodičovského dôchodku bola 306,20€ (25,50 €/mesiac) pre jedného rodiča od všetkých jeho detí.
  • Maximálnu výšku rodičovského dôchodku (261,60 €, teda 25,50 €/mesiac od jedného dieťaťa) dostalo 335 000 rodičov.
  • Najnižší vyplatený rodičovský dôchodok bol 1,20 € (0,10 €/mesiac) pre jedného rodiča od všetkých jeho detí.
  • Poberatelia sú rozdelení do skupín podľa hodnoty vyplateného rodičovského bonusu. Najpočetnejšou skupinou je tá so sumou 283,20 € (23,60 €/mesiac) pre jedného rodiča od všetkých jeho detí.

Problémy s ochranou osobných údajov

Zatiaľ čo sa penzisti tešia z nového bonusu, Slovenská republika sa podľa strany SaS môže dostať do problémov. Práve tejto politickej strane sa nepozdáva spôsob narábania s údajmi o platoch detí. Dôvodom je, že s príchodom rodičovského bonusu sa v domácnostiach objavili aj informácie, na základe ktorých sa počítala výsledná suma bonusu.

„V posledných dňoch sa šíria viaceré príbehy o tom, ako sa celé rodiny rozprávajú o výške platov svojich detí a súrodencov. Niektorí sa navyše dozvedajú informácie o nemanželskom dieťati svojho partnera, iní sú na pochybách, či im dieťa rodičovský dôchodok odoprelo alebo iba Sociálna poisťovňa urobila chybu,“ vymenoval niekoľko nepríjemných situácií poslanec zo strany SaS, Peter Cmorej.

Zverejnenie výšky mzdy je podľa zákona zásah do práv na ochranu osobných údajov. Strana SaS sa preto rozhodla obrátiť sa na Úrad na ochranu osobných údajov SR, ktorý by mal preveriť, či došlo k porušeniu GDPR. Ak by sa toto podozrenie potvrdilo, pre Slovenskú republiku by to mohlo znamenať pokutu až vo výške 20 miliónov eur.

Anketa

Poberáte rodičovský dôchodok?

Staňte sa investorom

Chcem vedieť viac

Investujte od 100 EUR s priemerným zhodnotením 12,5 % p.a. Investície sú zabezpečené nehnuteľným majetkom.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vyššie dôchodky prídu na účet seniorom už v auguste

10. 8. 2023 | Redakcia

Vyššie dôchodky prídu na účet seniorom už v auguste

Júl 2023 priniesol slovenským penzistom mimoriadne významné zvýšenie dôchodkov. Ide o reakciu vlády na vysokú dôchodcovskú infláciu z posledného obdobia, ktorá mnohých penzistov prinútila... celý článok

Dôchodky idú opäť hore: Kedy dostanete viac a o koľko?

4. 7. 2023 | Redakcia | 1 komentár

Dôchodky idú opäť hore: Kedy dostanete viac a o koľko?

Vo februári tohto roku parlament schválil novelu zákona o sociálnom poistení. Týmto rozhodnutím poslanci opäť zabezpečili rast minimálnych dôchodkov, ktoré boli predtým zmrazené vládou... celý článok

Dôchodcovia si od júla prilepšia: Vieme, o koľko dostanete viac

5. 6. 2023 | Redakcia

Dôchodcovia si od júla prilepšia: Vieme, o koľko dostanete viac

Od 1. júla 2023 sa dôchodky slovenských penzistov zvýšia o 10,6 %. Takéto zvýšenie prinesie priemernej starobnej penzii nárast vo výške 61 eur, čo znamená, že sa z aktuálnych 576 eur... celý článok

Vláda schválila ďalší odklad platenia odvodov. Dokedy ich treba zaplatiť?

28. 1. 2022 | Redakcia

Vláda schválila ďalší odklad platenia odvodov. Dokedy ich treba zaplatiť?

S cieľom zmiernenia ekonomických dopadov v dôsledku krízovej situácie, predložil rezort práce úpravu návrhu pre zabezpečenie príjmu rodín v čase pretrvávajúcej pandémie. Splatnosť odvodov... celý článok

Valorizácia a minimálny dôchodok? Štát vypláca penzistovi pre neho výhodnejší dôchodok

21. 1. 2022 | Redakcia

Valorizácia a minimálny dôchodok? Štát vypláca penzistovi pre neho výhodnejší dôchodok

Pri každoročnej valorizácii (zvyšovaní) minimálnych dôchodkov platia osobitné pravidlá. Sociálna poisťovňa nezvyšuje minimálny dôchodok, ktorý penzista poberá, ale pôvodný dôchodok,... celý článok