Povinnosti podnikateľa spojené so zriadením prevádzkarne

Viliam Poništ | rubrika: Článok | 10. 11. 2011
Aj keď je prevádzkareň zväčša vnímaná ako miesto podnikania, netreba sitieto dva pojmy zamieňať. Pri jej zriadení treba mať vždy na pamätiniekoľko základných povinností, ktorými sa dá predísť sankciám.
Povinnosti podnikateľa spojené so zriadením prevádzkarne

Zdroj: Shutterstock

Živnostenský zákon (t.j. zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v z.n.p.p. ďalej iba „zákon“) v ustanovení §17 definuje prevádzkareň ako priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť. Jednoduchým výkladom tohto ustanovenia by sme mohli prísť k záveru, že aj miesto podnikania by mohlo spadať do tejto definície, no zákon vymedzuje prevádzkareň aj negatívne. Preto prevádzkarňou nie je priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s jej prevádzkovaním. Zákon demonštratívne vypočítava priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti, ide o:

  • priestory určené na uskladnenie surovín a tovaru,
  • stanovištia, odstavné plochy pre motorové vozidlá, garáže a priestory určené na zabezpečenie údržby a technickú kontrolu vozidiel,
  • miesto podnikania fyzickej osoby a sídlo právnickej osoby,
  • výstavné priestory a vzorkové predajne,
  • priestor na prijímanie zákaziek alebo tovaru a na jeho vydávanie.

Zákon ďalej uvádza aj technické a technologické zariadenia určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s jej prevádzkovaním. Tieto sú:

  • stánky, pulty a prenosné predajné zariadenia na trhových miestach, ak sa na ich zriadenie nevyžaduje stavebné povolenie,
  • zariadenie a priestor na poskytovanie ľudovej technickej zábavy
  • motorové vozidlá a ich prípojné vozidlá, ktoré slúžia na prevádzkovanie živnosti,
  • pojazdné predajne,
  • zariadenia na poskytovanie reklamy,
  • predajné automaty.

V prípade, ak miesto podnikania, resp. sídlo umožňuje vykonávať živnosť priamo v týchto priestoroch nejde o prevádzkareň a povinnosti s ňou súvisiace nemusia podnikateľa trápiť. No na druhej strane, ak nie je možné vykonávať živnosť priamo v týchto priestoroch je prevádzkareň nevyhnutnosťou. V niektorých sporných prípadoch živnostenský úrad nedovolí vykonávať živnosť v mieste, resp. sídle podnikateľa a je potrebné zriadiť prevádzkareň.

Zákon upravuje aj združenú prevádzkareň, ktorou rozumie trvalo zriadený, spravidla uzavretý priestor, v ktorom sa prevádzkuje výrobná živnosť zahŕňajúca súbor činností spĺňajúcich znaky samostatných živností v prípade, ak pracovný, technický alebo technologický postup prác nadväzuje na seba alebo inak spolu súvisí na účel výroby finálneho produktu.

Aj keď zákon (a živnostenský úrad) predpokladá, že si podnikateľ zriadi prevádzkareň pri ohlasovaní živnosti, umožňuje mu aj jej neskoršie zriadenie. Na základe živnostenského oprávnenia možno živnosť prevádzkovať aj v neskoršie zriadených prevádzkarniach. Avšak túto skutočnosť musí podnikateľ oznámiť živnostenskému úradu najneskôr v deň zriadenia prevádzkarne.

Pokuta za nedodržanie zákona

Aby bol podnikateľ dostatočne „motivovaný“ na ohlásenie prevádzkarne živnostenskému úradu hrozí mu za nedodržanie tejto povinnosti pokuta až do výšky 1659 eur. V prípade, ak je porušenie spoľahlivo zistené a je ochotný pokutu zaplatiť môže mu kontrolór živnostenského úradu pri kontrole na mieste uložiť pokutu až do výšky 165 eur. Ak podnikateľ nemôže zaplatiť pokutu na mieste bude mu vydaný blok na nezaplatenú pokutu s poučením o spôsobe a lehote jej zaplatenia a následkoch jej nezaplatenia.

Povinnosť označiť prevádzkareň vzniká podnikateľovi najneskôr v deň začatia prevádzkovania živnosti, pričom spôsobom označenia určuje Obchodný zákonník a zákon o ochrane spotrebiteľa (t.j. zákon č. 250/2007 v z.n.p.p.). Podľa ustanovení Obchodného zákonníka musí byť prevádzkareň označená obchodným menom podnikateľa, ku ktorému sa môže pripojiť názov prevádzkarne alebo iné rozlišujúce označenie. Zákon o ochrane spotrebiteľa predpisuje aby bolo na vhodnom a trvale viditeľnom mieste prevádzkarne uvedené:

  • obchodné meno a sídlo predávajúceho alebo miesto podnikania fyzickej osoby,
  • meno a priezvisko osoby zodpovednej za činnosť prevádzkarne,
  • prevádzková doba určená pre spotrebiteľa,
  • kategória a trieda ubytovacieho zariadenia, ak ide o ubytovacie zariadenie.

Pri nedodržaní povinnosti riadneho označenia prevádzkarne hrozí podnikateľov pokuta do výšky 165 eur. Pri uložení tejto pokuty sa bude postupovať obdobne ako je to uvedené vyššie.

Ak podnikateľ zruší prevádzkareň musí túto skutočnosť oznámiť príslušnému živnostenskému úradu v lehote 15 dní. Ak by sa tak nestalo a kontrolóri živnostenského úradu by zistili, že prevádzkareň bola zrušená, tak živnostenský úrad adresu prevádzkarne v registri síce vymaže, no jedným dychom treba dodať, že za nedodržanie tejto oznamovacej povinnosti uloží podnikateľovi pokutu až do výšky 663 eur.

Ešte jednu dôležitú poznámku treba dodať na záver a to, že konanie o uložení vyššie spomenutých pokút môže živnostenský úrad začať do jedného roka odo dňa, keď sa o skutočnosti dozvedel, najneskôr však do troch rokov odo dňa, keď taká skutočnosť ešte trvala. V prípade, ak ide o nesplnenie povinnosti v lehote určenej zákonom, najneskôr do troch rokov odo dňa, keď uplynula lehota na splnenie povinnosti ním určenej.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Chystajú sa veľké kontroly práce na živnosť, firmám hrozia státisícové pokuty

11. 5. 2024 | Barbora Magočová

Chystajú sa veľké kontroly práce na živnosť, firmám hrozia státisícové pokuty

Švarcsystém je na Slovensku nelegálny, no nie je ľahké ho odhaliť. To á však zmeniť súčasná vláda. Pripravuje sa veľký záťah na „zamestnaných“ živnostníkov. Pokuty hrozia nielen im,... celý článok

Milionár, ktorý skončil bez koruny: Pán Švarc, ktorý „vymyslel“ švarc systém

10. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Milionár, ktorý skončil bez koruny: Pán Švarc, ktorý „vymyslel“ švarc systém

Miroslav Švarc dodnes žije neďaleko Prahy, berie dôchodok smiešnej sume a býva v dome s priateľkou. Býval to však veľmi bohatý biznismen, po ktorom sa dodnes volá nelegálna, ale stále... celý článok

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

9. 5. 2024 | Redakcia

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala dve novely, ktoré sa týkajú podnikania a investícií. Novela pre podnikateľov odstráni administratívnu záťaž a byrokraciu. Zároveň sa menia pravidlá... celý článok

Talent a inovácie máme aj u nás, na Slovensku

4. 5. 2024 | Redakcia

Talent a inovácie máme aj u nás, na Slovensku

Projekt „Vyrobené na Slovensku“ predstavuje významnú platformu a podporu pre domáce výrobky a služby, s ambíciou propagovať ich aj za hranicami Slovenska. V našom rozhovore s Michalom... celý článok

Renesancia drevárskeho umenia: St.vol vytvára z kalamitného dreva dizajnové ikony

3. 5. 2024 | Redakcia

Renesancia drevárskeho umenia: St.vol vytvára z kalamitného dreva dizajnové ikony

V tichých kútoch východného Slovenska, kde kedysi stála iba stará stodola, dnes prekvitá nábytkárske umenie, ktoré v sebe nesie príbeh a dušu storočného dreva. Spoločnosť St.vol, ktorú... celý článok