Nad NFT sa zmráka: Ide o nový podvod na malých investorov?

Redakcia | rubrika: Článok | 7. 2. 2023
Keď technológia blockchainu umožnila vytváranie NFT, trh zaplavil ošiaľ. Z malej skupiny krypto fanúšikov sa NFT rozšírili medzi celebrity, fanúšikov, organizátorov podujatí a ich účastníkov a aj investorov. Donedávna prosperujúci a mimoriadne rýchlo sa rozvíjajúci trh NFT teraz klesá. Medziročne klesol o 76 %. Čo sú to NFT a v čom spočíva investovanie do nich?
Nad NFT sa zmráka: Ide o nový podvod na malých investorov?

Zdroj: Shutterstock

Vysvetlenie pojmu NFT a záujmu investorov

NFT je skratkou pre Non-Fungible Token, čiže nezameniteľný token. Je to jedinečné digitálne aktívum, ktoré predstavuje vlastníctvo konkrétneho predmetu, napríklad umeleckého alebo zberateľského diela. Taktiež môže ísť o „vstupenku” na koncert, do klubu alebo inej uzavretej skupiny. Na rozdiel od kryptomien, ktoré sú zameniteľné, NFT sú jedinečné a unikátne, čo znamená, že ich nemožno zameniť za iné tokeny rovnakej hodnoty.

Investori nakupujú NFT z mnohých dôvodov. Niektorých motivuje záujem vlastniť podkladové (fyzické) aktívum, zatiaľ čo iní môžu hodnotu aktíva vnímať v samotnom fakte, že bolo tokenizované do NFT. Ďalší môžu túto investíciu vnímať ako spôsob dozvedieť sa viac o technológii blockchain a postúpiť tak o krok bližšie k pochopeniu kryptomien.

Najdrahšie predané NFT

Aj keď väčšinu rebríčka najdrahších NFT tvoria individuálni kupci, zatiaľ najdrahší token má majiteľov viacerých. Ide o „The Merge“, za ktorý takmer 30 000 zberateľov zaplatilo dokopy 97,8 milióna dolárov.

Druhé miesto patrí dielu „Everydays: the First 5000 Days“. Túto koláž 5 000 digitálnych obrázkov vytvoril Mike Winkelmann, známy pod prezývkou Beeple. Jeho nový vlastník zaň zaplatil vyše 69 miliónov dolárov. Stalo sa tak najdrahším NFT, aké bolo kedy predané jedinému majiteľovi.

Medzi ďalšie známe NFT patria:

  • „CryptoPunk #7804“ – je jedným z deviatich „mimozemských“ CryptoPunkov s čiapkou, fajkou a okuliarmi. 11. marca 2021 sa predal za 7,57 milióna dolárov. Dnes za neho majiteľ pýta v prepočte približne 15 miliónov eur.
  • „Bored Ape Yacht Club“ – tento projekt NFT bol na prelome rokov 2020 a 2021 virálnou senzáciou, pričom jednotlivé NFT sa predávali za desiatky tisíc dolárov.
  • „Mars House“ token – predstavuje vlastníctvo virtuálneho domu na blockchainovej platforme Decentraland a v roku 2021 sa predal za viac ako 500 000 dolárov.

Najčastejšie negatíva spájané s NFT

Trh s NFT sužuje viacero obáv. Ku najčastejším otázkam patria obavy o bezpečnosť, etiku a celkovú udržateľnosť. Energetická náročnosť spojená s procesom razenia, nákupu a predaja negatívne vplýva na životné prostredie. Tieto činnosti tak prispievajú k rastúcej uhlíkovej stope blockchainového priemyslu.

Otázky o etike NFT vyvolali obavy tvorcov a umelcov z toho, že ich diela sú komodifikované a predávané za účelom zisku bez ich súhlasu. Problémy súvisiace s duševným vlastníctvom môžu vyústiť do právnych sporov s negatívnym dôsledkom pre tvorcov aj kupujúcich.

Trh s NFT ďalej zožal kritiku aj za to, že udržiava exkluzivitu a elitárstvo, nakoľko len malý počet hráčov môže mať významný vplyv na cenu a likviditu NFT. Trh je tak náchylný na trhovú manipuláciu.

V súčasnosti zároveň existuje len obmedzený sekundárny trh, čo investorom sťažuje predaj alebo obchodovanie. Môže tak zvýšiť riziko investície a sťažuje realizáciu potenciálneho zisku. Všetky tieto faktory robia z trhu NFT mimoriadne náročnú a nepredvídateľnú investíciu.

Okrem toho došlo aj ku početným hackerským útokom na NFT alebo ich krádeže, ktoré viedli ku stratám miliónov eur.

Sú NFT vhodné pre malých investorov?

Počiatočný ošiaľ okolo NFT vytlačil u mnohých cenu vysoko. Možnosť rýchleho zhodnotenia peňazí tak zlákala mnohých investorov či špekulantov. „Malí“ investori by preto mali pozorne zvážiť, či na trh s NFT vstúpia, alebo počkajú, kým sa nestane etablovanejším a transparentnejším. Pozor by si mali dať najmä z týchto dôvodov:

  • Trh NFT je veľmi špekulatívny a volatilný. Ceny môžu rýchlo a nepredvídateľne kolísať. To z neho robí rizikovejšiu investíciu v porovnaní s etablovanejšími trhmi.
  • Trh NFT je stále relatívne nový a neprebádaný, s obmedzenými historickými údajmi a nedostatočnou reguláciou, čo môže malým investorom sťažovať správne zhodnotenie potenciálnych rizík a výnosov z investovania do NFT. To zároveň sťažuje ochranu investorov pred podvodnými alebo zlomyseľnými subjektmi.
  • Mnohé NFT predávajú umelci alebo tvorcovia, ktorí majú obmedzené skúsenosti na finančnom trhu, čo znižuje ich schopnosť posúdiť hodnotu predávaného NFT.
  • Trhu s NFT dominuje malý počet veľkých hráčov a inštitúcií, čo môže tým menším znížiť konkurencieschopnosť a zisky z ich investícií.

S ošiaľom okolo nového prichádzajú aj bubliny, a teda umelé nadhodnotenie aktív. Cena rastie pre ochotu kúpiť. Kupec je tak často motivovaný iracionálne. Zo strachu z premeškania kúpi aj za cenu, za ktorú už dané aktívum nebude nikdy schopný predať.

Aj keď NFT so sebou prinášajú mnohé klady a príležitosti, rozhodne nie je dobrý nápad investovať do akéhokoľvek aktíva len preto, že je tokenizované. Základy investovania musia platiť bez ohľadu na to, či má investícia „nálepku“ krypto. „Najlepším krokom investora je identifikovať kvalitné aktíva, ktoré by najradšej vlastnil, a potom urobiť všetko potrebné na ich získanie,“ radí Investopedia.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

9. 5. 2024 | Redakcia

Uľaví sa podnikateľom, kryptoinvestori pocítia zmeny. Prezidentka podpísala nové zákony

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala dve novely, ktoré sa týkajú podnikania a investícií. Novela pre podnikateľov odstráni administratívnu záťaž a byrokraciu. Zároveň sa menia pravidlá... celý článok

Vo svete kryptomien sa chystá niečo veľké, naznačuje to typický signál

2. 5. 2024 | Marek Rodák/Kryptomagazín.sk

Vo svete kryptomien sa chystá niečo veľké, naznačuje to typický signál

Kryptomeny sa chystajú podľa analytikov na veľkú udalosť. Je ňou altcoinová sezóna. Zistili to podľa poplatkov na sieti Ethereum.

Minister Kamenický naznačil, ako chce štát vytiahnuť peniaze z účtov Slovákov

30. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Minister Kamenický naznačil, ako chce štát vytiahnuť peniaze z účtov Slovákov

Minister ako jednu z možností predstavil takzvané retailové dlhopisy. Čo to znamená?

Týždeň s kryptomenami: Hrajkanie sa s bitcoinom pokazilo ceny, halving je v tom nevinne

29. 4. 2024 | Tomáš Krause

Týždeň s kryptomenami: Hrajkanie sa s bitcoinom pokazilo ceny, halving je v tom nevinne

Polovičná hodnota nezvýšila cenu bitcoinu, ale ako sa zdraželi transakcie! Zatkli autorov peňaženky Samourai, MMF chváli bitcoin, Švajčiari ho (niektorí) chcú zapísať do ústavy a zakladateľ... celý článok

Najzaujímavejšie spôsoby, ako môžete investovať na burze

24. 4. 2024 | Marek Mittaš

Najzaujímavejšie spôsoby, ako môžete investovať na burze

Investovanie je v súčasnosti veľmi dôležité. Pomáha bojovať proti inflácii a zaisťuje, že keď si vyberiete správny finančný nástroj, môžete si prilepšiť o stovky až tisíce eur. Neláka... celý článok