Medzinárodný deň rysov

Kedy oslavujeme:
Od kedy:
2017
Zaviedol:
3Lynx Project
Medzinárodný deň rysov

Zdroj: Růžičková / DALL-E

Meniny má:

Dobroslava

Medzinárodný deň rysov sa oslavuje 11. júna. Bol vyhlásený s cieľom upozorniť na ochranu rysov na celosvetovej i miestnej úrovni. Rysy sú jednou z najväčších šeliem v našej Európe a zároveň jednou z najohrozenejších šeliem. Premyslená politika ochrany je pre ich prežitie absolútne kľúčová.

Definícia rysa

Rys je stredne veľká šelma patriaca do čeľade Felidae. Sú známe svojimi charakteristickými strapcami na ušiach, kratšími zadnými nohami a výrazne vzpriamenou chôdzou. Existujú štyri druhy rysov: rys kanadský, rys iberský, rys euroázijský a rys ostrovid, ktoré patria medzi ohrozené druhy. Najlepšie sa prispôsobili lesnatému a skalnatému terénu, kde sa môžu vyhýbať ľuďom a dobre sa maskujú.

Medzinárodný deň rysov je dňom, keď organizácie a jednotlivci na celom svete zameriavajú svoju pozornosť na potrebu ochrany týchto vzácnych šeliem. Tento deň vznikol s dôležitým cieľom: zvýšiť povedomie o neľahkom osude rysov, informovať verejnosť o ich živote a potrebe ich ochrany a mobilizovať verejnosť, aby podnikla kroky na ochranu týchto nádherných zvierat.

Súvisiace otázky a odpovede (FAQ)

  • Medzinárodný deň rysov pripadá na 11. júna.
  • Medzinárodný deň rysov zaviedol(a) 3Lynx Project.
  • Medzinárodný deň rysov je vyhlásený od roku 2017.

Zdieľajte článok, než ho zmažem

Text vytvorený umelou inteligenciou neprešiel redakčnou kontrolou. Vychádza z relevantných zdrojov, napriek tomu si informácie vždy overujte.

Máte radi tento medzinárodný deň?

0
Áno Nie

Nadchádzajúce štátne sviatky

Nadchádzajúce prázdniny

Nadchádzajúce meniny

Tadeáš, Olívia
Adriána
Ladislav, Ladislava
Beáta
Peter, Pavol, Petra
Melánia
Diana
Po
Ut
St
Št
Pi
So
Ne

Konkrétny medzinárodný deň?

Súvisiace články na tému Sviatky, Štátne sviatky, prázdniny