Reklama

Daň z príjmov

Daň z príjmov fyzických osôb predstavuje priamu daň. To znamená, že sa priamo vzťahuje na príjem, ktorý dosiahnete.

Daň z príjmov upravuje zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Súčasná sadzba dane je 19 % - rovná daň. To znamená, že nezáleží aký vysoký príjem ste v danom roku dosiahli, vždy uplatníte 19 % sadzbu dane.

Štát predsa len pamätá na osoby, ktoré dosahujú nízke príjmy. Sú ustanovené nezdaniteľné časti základu dane na daňovníka, prípadne na manželku (manžela). Výška nezdaniteľných častí základu dane však úzko súvisí s výškou dosiahnutých príjmov.  Výšku položky za zdaňovacie obdobie v roku 2011 sa dočítate v podsekcii Daňové priznanie.

Daňový poplatníci, ktorí sa starajú a vychovávajú deti, si môžu priamo svoju daň o daňový bonus.

Daňová poradňa

Neviete si rady so svojimi daňami? Zorientovať sa v daňovej a mzdovej problematike je pre mnohých zložité. Zákony sa neustále menia a pri ich výklade dochádza často k nedorozumeniam. Využite našu daňovú poradňu a poradte sa s odborníkom.Bezplatne zodpovie na vašu otázku, či už zo sveta daní alebo miezd.

Daňová poradňa - Opýtali ste sa...

  • Dobrý deň, som študentkou VŠ na druhom stupni (25 rokov), rodičia už nepoberajú na mňa prídavky, ako to ovplyvni výšku sociálneho štipendia. Ďakujem

  • Dobry den.Chcela by som sa opytat,že ak na SR som si pozastavila detske pridavky a nepoberala som ani na uzemi SR ani v ČR či si možem uplatnit danovy bonus na dieta na SK.Danove priznanie som davala za rok 2014 v ĆR ale bonus nie.Dakujem za rady a odpovede.

  • Dobrý deň, som držiteľom preukazu ZŤP občana s mierou funkčnej poruchy v percentách 50%.Uchádzam sa o zamestnanie a môj budúci zamestnávateľ, prejavil veľký záujem o tuto informáciu. Zaujímali ho percentá. Zaujímalo by ma preto, o koľko nižšie odvody za mňa zamestnávateľ bude odvádzať, resp. koľko môže ušetriť. Chcem ho na základe toho požiadať o zvýšenie ponúkaného platu. Aby sme sa mohli baviť o konkrétnych číslach uvádzam aj ponúkaný plat = 800€ v hrubom. Mohli by ste mi napísať presný výpočet, resp presný rozdiel medzi odvodmi za zamestnanca s platom 800€ u zamestnanca ZŤP a zamestnanca bez ZŤP? Ďakujem

 

finance.cz finance.sk ruceni.cz firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk