Reklama

Daň z príjmov

Daň z príjmov fyzických osôb predstavuje priamu daň. To znamená, že sa priamo vzťahuje na príjem, ktorý dosiahnete.

Daň z príjmov upravuje zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Súčasná sadzba dane je 19 % - rovná daň. To znamená, že nezáleží aký vysoký príjem ste v danom roku dosiahli, vždy uplatníte 19 % sadzbu dane.

Štát predsa len pamätá na osoby, ktoré dosahujú nízke príjmy. Sú ustanovené nezdaniteľné časti základu dane na daňovníka, prípadne na manželku (manžela). Výška nezdaniteľných častí základu dane však úzko súvisí s výškou dosiahnutých príjmov.  Výšku položky za zdaňovacie obdobie v roku 2011 sa dočítate v podsekcii Daňové priznanie.

Daňový poplatníci, ktorí sa starajú a vychovávajú deti, si môžu priamo svoju daň o daňový bonus.

Daňová poradňa

Neviete si rady so svojimi daňami? Zorientovať sa v daňovej a mzdovej problematike je pre mnohých zložité. Zákony sa neustále menia a pri ich výklade dochádza často k nedorozumeniam. Využite našu daňovú poradňu a poradte sa s odborníkom.Bezplatne zodpovie na vašu otázku, či už zo sveta daní alebo miezd.

Daňová poradňa - Opýtali ste sa...

  • Ja a moj manzel, ktory je American, sa budeme na buduci rok stahovat z USA na Slovensko (minimalne na niekolko rokov). Manzel planuje dalej pokracovat v praci pre svojho terajsieho zamestnavatela (softwerova firma so sidlom v USA). Na Slovensku bude pracovat z domu, cez internet. Momentalne preddavky na dane z prijmu za neho odvadza zamestnavatel v USA, kazdorocne tam podava danove priznanie. Ako sa zmenia jeho danove povinnosti po prichode na Slovensko, potom, ako tu ziska povolanie na trvaly pobyt? Dakujem!

  • Dobrý deň, som dôchodkyňa, rodičia mi teraz darovali ich dom, v ktorom bývali viac ako 5 rokov. Tento dom chcem hneď predať presne za cenu udanú znalcom. Podľa znaleckého posudku ma dom s pozemkom hodnotu 18 500 €. Čítala som zákon aj diskusie na Internete, ale neviem, či som tomu porozumela správne. Preto by som sa chcela spýtať na nasledujúce veci: - Mám v budúcom roku podať daňové priznanie FO? - Môžem uviesť hodnotu výdavkov 18500€? - Bude potom hodnota dane, ktorú musím zaplatiť z príjmu 0 €? - je potrebné priložiť k Daňovému priznaniu aj orginál alebo overenú fotokópiu kúpno-predajnej zmluvy a znaleckého posudku, prípadne aj potvrdenie, že rodičia boli vlastníkom domu viac ako 5 rokov? Ďakujem veľmi pekne.

  • Prosim o radu ,tyka sa to prjimov v zahranici konkretne Lichteinstain, je vynatie alebo nieje, tu som stat vobec nenasiel.dakujem

 

finance.cz finance.sk ruceni.cz firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk